Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 14 - 20 grudnia

Jarmarki świąteczne w skansenach, Polskie Requiem na 90. urodziny Krzysztofa Pendereckiego, wystawa tatrzańskich artystów – sprawdź, co na najbliższe dni przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 14 - 20 grudnia

Weekend w małopolskiej kulturze

Jarmarki świąteczne w Nowym Sączu i Wygiełzowie

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do Miasteczka Galicyjskiego na doroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. W programie m.in. koncert pieśni bożonarodzeniowych, spektakl dla dzieci „Cudowna podróż”, warsztaty artystyczne i żywa szopka.

Kiedy? Niedziela 17 grudnia, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Na Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza w ten weekend także Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Na odwiedzających czekają stoiska z rękodziełem oraz świątecznymi ozdobami. Stoiska tradycyjnych potraw wigilijnych będą kusić zapachami i najlepszymi smakami. A na scenie rozbrzmiewać będą kolędy, pastorałki i świąteczne utwory w wykonaniu Duo Performance oraz Kapeli Fedaków. Dla najmłodszych w dworze z Drogini odbędzie się zaś spektakl „Grinch – Magia Świąt” w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek.

Kiedy? Niedziela 17 grudnia, od godz. 13.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Koncerty: Polskie Requiem, oratorium Liszta i Strefa Dobrego Grania

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach wieńczy obchody 90. urodzin swojego patrona wyjątkowym koncertem. Na scenie zabrzmi „Polskie Requiem”. Pełen symbolicznych odniesień do rodzimej historii utwór przez lata służył „pokrzepieniu serc” i stał się świadectwem osobistego zaangażowania kompozytora w losy Ojczyzny. W Lusławicach zabrzmi po raz pierwszy, w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Macieja Tworka, Chóru Polskiego Radia – Lusławice, Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz Chóru Collegium Cantorum. Na scenie wystąpią soliści: Iwona Hossa, Anna Radziejewska, Rafał Bartmiński i Wojciech Gierlach.

Kiedy? Niedziela 17 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Filharmonia Krakowska podczas najbliższego Koncertu oratoryjnego przypomni oratorium „Chrystus”. To monumentalna, niejednorodna stylistycznie kompozycja Franciszka Liszta, z tekstem opartym na fragmentach Biblii, liturgii katolickiej i łacińskich hymnach. Na scenie filharmonii zabrzmi w 150. rocznicę swojego prawykonania. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Alexander Humala. Na scenie wystąpią soliści: Natalia Rubiś, Małgorzata Pańko-Edery, Pavel Petrov, Mariusz Godlewski i Robert Gierlach.

Kiedy? Piątek 15 grudnia, godz. 19.30/Sobota 16 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie filharmonii.


Filharmonia Krakowska zaprasza także na dwa niedzielne koncerty:

 • kolejny z Wieczorów Saskich organizowanych w Hotelu Saskim, podczas którego zabrzmią kompozycje J. S. Bacha. Dla publiczności zagra zespół w składzie: Paweł Wajrak – skrzypce, Magdalena Di Blasi – flet, Maria Gromińska – flet, Anna Huszczo – klawesyn, Justyna Dybek-Boczek – skrzypce, Jakub Żurek – skrzypce, Anna Migdał-Chojecka – altówka, Marta Nagawiecka – wiolonczela i Duszan Korczakowski – kontrabas.

Kiedy? Niedziela 17 grudnia, godz. 18.00.

 • Koncert na marimbę, smyczki i muzykę filmową w ramach projektu Muzyczne Mosty, z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali Jedynak. Na marimbie zagra Marianna Bednarska.

Kiedy? Niedziela 17 grudnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Centrum Sztuki Mościce organizuje Koncert Świąteczny Laboratorium Artystycznego i Strefy Dobrego Grania. Wystąpią uczestnicy warsztatów wokalnych działających w centrum, a towarzyszyć im będą młodzi muzycy - uczniowie Strefy Dobrego Grania. Zaprezentują się publiczności w repertuarze świątecznym, wprowadzając w niezwykły czas związany z Bożym Narodzeniem.

Kiedy? Czwartek 14 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Spektakle: Madama Butterfly, Kurtyna Kobiet i komedia Fredry

Opera Krakowska przypomina inscenizację jednego z najsłynniejszych dzieł Pucciniego. „Madama Butterfly” to historia tragicznego związku gejszy Cio-Cio-San z porucznikiem amerykańskiej marynarki. Krakowską realizację przygotowali Waldemar Zawodziński (reżyseria, scenografia), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Maria Balcerek (kostiumy) i Janina Niesobska (choreografia i ruch sceniczny). W obsadzie m.in. Agnieszka Kuk, Pavlo Tolstoy, Adam Szerszeń i Monika Korybalska.

Kiedy? Sobota 16 grudnia/Niedziela 17 grudnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na:

 • specjalne wydarzenie związane z obchodami 130-lecia instytucji. Kurtyna Kobiet to niecodzienna forma uczczenia 130. rocznicy powstania teatru. Znajdą się na niej nazwiska 130 krakowianek, które ze względu na swoją działalność w różnych sferach życia społecznego, patriotycznego i artystycznego zasługują na naszą pamięć. Na jej otwarcie przygotowano wyjątkowe zdarzenie teatralne, którego reżyserką i choreografką będzie Katarzyna Anna Małachowska.

Kiedy? Niedziela 17 grudnia, godz. 18.00.

 • Maraton Miniatur Dramatycznych, które powstały w ramach Forum Dialogu Kultur. Stypendiów dla Scenarzystów i Dramatopisarzy. We wrześniu, październiku i listopadzie w Willi Decjusza pracowali dramatopisarki i dramatopisarze z Polski i Niemiec. Każdy z tych niezwykłych artystów miał za zadanie napisać w ciągu miesiąca miniaturę dramaturgiczną. Następnie tych sześć miniatur zostało rozlosowanych wśród sześciu reżyserów z krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. I to właśnie na rezultat tych niezwykłych scenicznych spotkań zaprasza teatr.

Kiedy? Niedziela 17 grudnia, godz. 20.00.

 • inscenizację „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, wg tekstu Jarosława Murawskiego i w reż. Marcina Libera, nawiązującej do losów tytułowej postaci - trybuna ludowego i twórcy „Samoobrony”. W obsadzie wystąpią: Magdalena Osińska, Marta Waldera, Wojciech Dolatowski (gościnnie), Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Daniel Malchar, Dominik Stroka i Adam Wietrzyński.

Kiedy? Czwartek 14 grudnia/Piątek 15 grudnia, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na drugą premierę reaktywowanego w tym roku – po 84 latach przerwy – Towarzystwa Dramatycznego - komedię „Wielki człowiek do małych interesów” według Aleksandra Fredry w reż. Janusza Michalika. To historia opatrznościowego męża, który swą wiedzę i znajomość świata pragnie wykorzystać dla uszczęśliwiania otoczenia i kierowania losem najbliższych. Skutki tych działań odbiegają daleko od zamierzeń bohatera.

Kiedy? Niedziela 17 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Wystawy: Artyści z Zakopanego i rumuńska sztuka współczesna

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zapraszamy na wernisaż wystawy „Obecni w Zakopanem”. Trudno nie ulec stereotypowemu przekonaniu, że wszystko co w Zakopanem powstaje, musi być związane z góralszczyzną albo górami. Tymczasem zakopiańscy artyści reprezentują różnorodne postawy. Twórcy wystawy chcą zachęcić do podjęcia próby dokonania przeglądu współczesnych prac twórców związanych ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręgu Zakopiańskiego w nadziei, że taka konfrontacja może zaowocować ciekawymi spostrzeżeniami zarówno wśród odwiedzających wystawę ale i samych autorów dzieł. Ekspozycja w Galerii Władysława Hasiora pokazuje prace – obrazy, grafiki, rzeźby, instalacje artystów mieszkających i pracujących współcześnie na Podhalu.

Kiedy? Wernisaż – piątek 15 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu otwiera zbiorową wystawę DE FACTO. UAD 2023, skupiającą prace artystów-pedagogów z Uniwersytetu Sztuki i Designu w Kluż-Napoka w Rumunii. Zobaczyć będzie można prace zarówno z obszaru klasycznych technik (malarstwo, rzeźba, grawer, rysunek), jak i nowych mediów (fotografia, video, instalacja), co świadczy o wielokierunkowych kompetencjach dydaktyków oraz interdyscyplinarności w wyborze kształcenia, oferowanego przez placówkę – z zakresu sztuk plastycznych, dekoracyjnych, projektowania i renowacji.

Kiedy? Wernisaż – piątek 15 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.


Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do swojego oddziału – Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju na wystawę „Oto Twój Syn, oto Matka Twoja”. To prezentacja dzieł powstałych podczas kolejnego spotkania ikonografów tworzących środowisko Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów, które odbyło się w Castel Gandolfo, niedaleko Rzymu.

Kiedy? Wernisaż – sobota 16 grudnia, godz. 14.00. Więcej informacji na stronie muzeum.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Taji Levczenko „Śniła mi się babcia”. Taja Levchenko – ukraińska fotografka, mieszka i pracuje w mieście Winnica. Już od lat szkolnych pasjonowała ją fotografia pejzażowa, a od czasu wojny w Ukrainie podjęła się zdjęć portretowych. Wystawa zdjęć "Śniła mi się babcia", według słów autorki, to nie tylko historia o babci Soni i jej prawnuczki Złaty, to historia o każdym z nas i bliskiej jego sercu babci, babci, która jest; babci, która była; czy której, być może, nigdy nie było...

Kiedy? Wernisaż – czwartek 14 grudnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.


Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje wystawę z okazji jubileuszu 40 lat twórczości artystycznej Julii Doszny - wybitnej pieśniarki, animatorki i ambasadorki kultury łemkowskiej. Ekspozycja pt. "Julia" stanowi podróż przez cztery dziesięciolecia działalności artystki. Zaprezentowane fotografie, a także plakaty i pamiątki, ukazują różne aspekty jej kariery.

Kiedy? Wystawa czynna od 17 grudnia. Więcej informacji na stronie muzeum.


Warsztaty: Nutka Danutka, inżyniera lotnicza, Godnie Święta

Filharmonia Krakowska na ten weekend przygotowała dla najmłodszych melomanów dwa spotkania muzyczne w świątecznym klimacie:

 • kolejną odsłonę cyklu „Przygody w Muzogrodzie”, prowadzonego przez Magdalenę Drozd. Bohaterka cyklu - Kantylenka wraz z filharmonikami krakowskimi zabiera słuchaczy w zaczarowaną podróż po dźwiękach Nutostrady, która biegnie przez krainę Muzogrodu. W czasie spotkań na dzieci czekają muzyczne zagadki i kreatywne zabawy. Każdy koncert to niezapomniana przygoda, opowiedziana z piosenką na ustach przy akompaniamencie instrumentów. Tym razem w repertuarze znajdzie się wiele pięknych melodii i piosenek o tematyce zimowej i świątecznej, a wśród wykonawców pojawi się wyjątkowy kwartet puzonowy.

Kiedy? Filharmonia Krakowska - sobota 16 grudnia/Fort Borek – niedziela 17 grudnia, godz. 10.30 i 12.00.

 • Nutkę Danutkę, czyli muzyczne spotkania z kreatywną, interaktywną zabawą, pobudzającą wyobraźnię, prowadzi Danuta Augustyn – autorka wielu projektów dla dzieci, doskonale znana krakowskiej publiczności. Całość posiada formę warsztatów, podczas których prezentowane są różne instrumenty oraz bogaty repertuar, nie tylko klasyczny. Grudniowa edycja odbędzie się pod hasłem „Choineczkę czas przystroić”.

Kiedy? Niedziela 19 grudnia, godz. 10.00 i 11.30.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie inauguruje cykliczne zajęcia poświęcone tematyce inżynierii lotniczej. Jak zbudowane są statki powietrzne? Jak rozwijała się technika lotnicza na przestrzeni lat? Jakie stawia się jej wymagania? Na te i wiele innych pytań odpowie edukator, inż. Karol Zawisza.

Kiedy? Zajęcia będą odbywać się co tydzień w piątki (15:00-17:00) i soboty (12:00-14:00). Więcej informacji na stronie muzeum.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na:

 • spacer fotograficzny inspirowany wystawą „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”. Na uczestników czekają autorskie wyzwania, zadania fotograficzne i ćwiczenia rozwijające wyobraźnię.

Kiedy? Piątek 15 grudnia, godz. 17.30.

 • rodzinne warsztaty, których organizatorzy zapraszają do udziału w wyjątkowej podróży w czasie do Godnich Świąt z czasów Włodzimierza Tetmajera. Podążając za zebranymi przez niego informacjami uczestnicy zajęć będą szukać specyfiki obchodów Bożego Narodzenia 125 lat temu na podkrakowskiej wsi oraz ich związków ze współczesnymi świętami. Poczują nastrój przedświątecznych przygotowań wraz z towarzyszącymi im zwyczajami. Poznają dawne pomysły na „ubranie izby” i menu w czasie „wilii”. Ozdobimy, a następnie „oberwiemy” sad z wiecznie zielonego drzewa. Zakręcą kolędniczą gwiazdą, staniemy oko w oko z turoniem. Odkryją sekrety opłatkowych światów i wykonają własne – z opłatków w różnych kolorach.

Kiedy? Sobota 16 grudnia ,godz. 11.30.

Więcej informacji na stronie muzeum.


Początek tygodnia w małopolskiej kulturze

Spektakle: Opowieść wigilijna i Madama Butterfly

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia proponuje dwa spektakle:

 • na Scenie Dom Machin komedię „O dwóch doktorach i jednej pacjentce”, która została dla krakowskiego teatru specjalnie napisana i wyreżyserowana przez Macieja Wojtyszko. Twórca sztuki głównymi bohaterami uczynił dwie autentyczne postaci z historii Krakowa: Józefa Dietla – emerytowanego lekarza i prezydenta Krakowa oraz Stanisława Kurkiewicza – pioniera polskiej seksuologii. W spektaklu spotykają się oni pod koniec XIX wieku, by razem zająć się leczeniem pewnej dojrzałej, eleganckiej pacjentki. W obsadzie wystąpią Hanna Bieluszko, Feliks Szajnert oraz Karol Kubasiewicz.

Kiedy? Wtorek 19 grudnia/Środa 20 grudnia, godz. 19.00.

 • na Scenie MOS „Opowieść wigilijną” w reż. Jakuba Krofty i Marii Wojtyszko. Wiktoriańska historia o skąpcu nawiedzanym przez duchy staje się pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. W obsadzie: Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki oraz gościnnie Katarzyna Kiziorek.

Kiedy? Wtorek 19 grudnia/Środa 20 grudnia, godz. 10.00 i 12.00.

Więcej informacji na stronie teatru.


Opera Krakowska przypomina inscenizację jednego z najsłynniejszych dzieł Pucciniego. „Madama Butterfly” to historia tragicznego związku gejszy Cio-Cio-San z porucznikiem amerykańskiej marynarki. Krakowską realizację przygotowali Waldemar Zawodziński (reżyseria, scenografia), Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Maria Balcerek (kostiumy) i Janina Niesobska (choreografia i ruch sceniczny). W obsadzie m.in. Agnieszka Kuk, Pavlo Tolstoy, Adam Szerszeń i Monika Korybalska.

Kiedy? Sobota 16 grudnia/Niedziela 17 grudnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na drugą premierę reaktywowanego w tym roku – po 84 latach przerwy – Towarzystwa Dramatycznego - komedię „Wielki człowiek do małych interesów” według Aleksandra Fredry w reż. Janusza Michalika. To historia opatrznościowego męża, który swą wiedzę i znajomość świata pragnie wykorzystać dla uszczęśliwiania otoczenia i kierowania losem najbliższych. Skutki tych działań odbiegają daleko od zamierzeń bohatera.

Kiedy? Niedziela 17 grudnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Warsztaty: Słomiane gwiazdy i biżuteria artystyczna

Muzeum Etnograficzne w Krakowie na zakończenie Roku Włodzimierza Tetmajera zaprasza do wspólnego tworzenia gwiazdek z naturalnej słomy. Za inspirację posłużą słomiane gwiazdy i inne przykłady „ubrania izby” opisane przez Tetmajera w pracy „Gody i Godnie Święta czyli Okres Świąt Bożego Narodzenia w Krakowskiem” z 1898 roku.

Kiedy? Poniedziałek 18 grudnia, godz. 18.00-19.30. Więcej informacji na stronie muzeum.


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na warsztaty biżuteryjne w ramach wystawy DE FACTO. UAD 2023. Uczestnicy będą wykonywać broszki na podstawie własnego projektu. Baza broszki wykonana będzie z filcu z zapinką ozdabiana koronkami, perełkami, szklanymi koralikami dekoracyjnym drucikiem oraz oraz metalowymi elementami do tworzenia biżuterii. Zajęcia poprowadzi Monika Bisogno Potoczek z Pracowni Kreatywnej ArtiStilo.

Kiedy? Poniedziałek 18 grudnia, godz.15.00. Więcej informacji na stronie centrum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować