Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 21 -27 marca

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 21 -27 marca

Małopolska kultura na koniec tygodnia
Wielkanocne wydarzenia: Misterium, jarmark, wielka moc

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na Koncert wielkanocny Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy. Program występu opiera się na staropolskich zwyczajach i najpiękniejszych polskich melodiach, do których bawiono się w domostwach, karczmach i na polach.

Kiedy? Sobota 23 marca, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów wyjątkowe koncerty związane z przedświątecznym czasem:

 • Muzyczne Misterium Pasyjne, na którego program złożą się plankty polskie i dawne śpiewy pasyjne. Razem z Zespołem Wokalnym Filharmoników Krakowskich pod przewodnictwem Piotra Piwko wystąpią muzycy grający na instrumentach z epoki: Justyna Grabowska, Aleksandra Kauf-Tyrała i Maria Klich.

Kiedy? Niedziela 24 marca, godz. 17.00

 • Specjalny koncert pasyjny w Alwerni, podczas którego zabrzmią kompozycje Liszta, Vivaldiego i Pergolesiego. Na scenie wystąpi wokalny żeński sekstet Sei Terre, któremu będzie towarzyszył zespół muzyków filharmonii pod kierownictwem artystycznym skrzypka Pawła Wajraka.

Kiedy? Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni, niedziela 24 marca, godz. 18.40.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

W Niedzielę Palmową Muzeum Ziemi Sądeckiej organizuje specjalne wydarzenia plenerowe na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego. Odbędą się tam m.in. pokazy pieczenia bab wielkanocnych i wyrobu koszyków wiklinowych oraz Jarmark Wielkanocny, w programie którego zaplanowano m.in. grę terenową dla dzieci i spektakl Teatru TRIP.

Kiedy? Niedziela 24 marca, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza całe rodziny na warsztaty „Wielka moc” o cudzie wiosennego odrodzenia oraz symbolach i tradycjach z nim związanych. Uczestnicy wyruszą tropem żywiołów obecnych w polskiej obrzędowości wielkanocnej. Poznają trudy życia na przednówku oraz działania, które podejmowano, by w naturze pojawiło się nowe. Dowiedzą się, gdzie szukać roślin na wielkanocne palmy, zanurzą się w zwyczajach związanych z życiodajną wodą, odkryją związki miedzy różnymi tradycjami religijnymi i kulturowymi, przetestują nieoczywiste sposoby wykorzystania pisanek.

Kiedy? Sobota 23 marca, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

W ramach czwartkowych spotkań dla dorosłych ART KAFE, Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do wykonania dekoracji wielkanocnych na warsztatach zatytułowanych „Jajo FARBĄże!”. Uczestnicy połączą naturalne drewno, ażurowe taśmy, kolorowe wstążki, żywe bazie z rysunkami: wiklinowych koszyczków, pisanek, baranków, kurek i zajączków.

Kiedy? Czwartek 21 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Koncerty: Leticia Moreno, muzyka irlandzka i orkiestra z Bergen

Filharmonia Krakowska zaprasza na trzy niezwykłe wydarzenia koncertowe:

 • kolejną odsłonę projektu Muzyczne Mosty, podczas której orkiestrę Sinfonietta Cracovia poprowadzi brytyjski dyrygent Lee Reynolds, a gościnnie wystąpi walijski skrzypek Charlie Lovell-Jones.

Kiedy? Czwartek 21 marca, godz. 19.30.

 • koncerty symfoniczne z udziałem utalentowanej hiszpańskiej skrzypaczki Leticii Moreno, która wspólnie z Orkiestrą Filharmonii pod batutą Alexandra Humali wykona m.in. koncert skrzypcowy Albana Bera „Pamięci anioła”. Artystka „urzekająca publiczność i krytyków swoją naturalną charyzmą, wirtuozerią i potężną siłą interpretacyjną" będzie również gościem kolejnego Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra”, bezpośrednio przed sobotnim koncertem.

Kiedy? Piątek 22 marca, godz. 19.30/Sobota 23 marca, godz. 18.00.

 • Specjalny koncert irlandzki z udziałem jednego z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej – Beltaine. W programie koncertu pojawi się muzyka z Zielonej Wyspy. Na scenie muzykom będą towarzyszyć tancerze z Zespołu Tańca Irlandzkiego Glendalough.

Kiedy? Niedziela 24 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach organizuje koncert symfoniczny Młodzieżowej Orkiestry Filharmonii w Bergen pod dyrekcją światowej sławy dyrygenta – Lawrence’a Fostera. W lusławickiej sali koncertowej zabrzmi muzyka Brahmsa, Hindemitha oraz patrona instytucji, którego I Koncert skrzypcowy jako solista wykona nowy koncertmistrz Filharmonii Wiedeńskiej – Yamen Saadi.

Kiedy? Niedziela 24 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Wyjątkowe wydarzenie koncertowe zaproponuje melomanom także Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. W ramach kolejnej odsłony projektu Capella in Theatrum, muzycy orkiestry Capella Cracoviensis razem z solistami: Katarzyna Brajner, Matyldą Staśko-Kotułą, Bartoszem Gorzkowskim i Jarosławem Kitałą, wykonają kompozycje z dorobku Telemanna i Pergolesiego.

Kiedy? Czwartek 21 marca, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Spektakle: Labirynt Schulza, Wesele, Turandot

Teatr Witkacego w Zakopanem w ten weekend zaprezentuje dwie inscenizacje:

 • „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Andrzeja Dziuka - adaptację wczesnego dramatu z dorobku patrona teatru. Bohaterem spektaklu jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias.

Kiedy? Piątek 22 marca, godz. 19.15.

 • najnowszą premierę repertuarową „Labirynt Schulza”. To spektakl w reż. Grzegorza Brala oparty na twórczości autora „Sklepach Cynamonowych”. Akcja dramatu wyłania się z pamięci bohatera. Aktorzy nie tylko słowem, gestem i plastyką ciał kreują przed widzem senny świat Bruno Schulza, posługują się również polifonicznymi pieśniami, które są głęboką metaforą palimpsestu wyobraźni. Scenografię oraz kostiumy stworzył Adam Łucki, muzykę do słów występującej na scenie Alicji Bral skomponował Maciej Rychły. W obsadzie występują także m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.

Kiedy? Sobota 23 marca/Niedziela 24 marca, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na dwa spektakle:

 • nową inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielą się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzyszofik. W obsadzie wystąpią ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.

Kiedy? Duża Scena – czwartek 21 marca/piątek 22 marca/sobota 23 marca, godz. 19.00/niedziela 24 marca, godz. 15.00.

 • „Bóg, ja i pieniądze” - monodram Macieja Wojtyszki w mistrzowskim wykonaniu Hanny Bieluszko. Bohaterkę spektaklu widzowie spotykają podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła.

Kiedy? Scena Dom Machin – piątek 22 marca/sobota 23 marca, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska prezentuje inscenizację „Turandota” - sztuki uznawanej za niekwestionowane arcydzieło kompozytora Giacomo Pucciniego. Za nową adaptację baśniowego utworu odpowiada Karolina Sofulak. Reżyserka debiutowała w Opera North - jednej z najbardziej oryginalnych instytucji operowych w Wielkiej Brytanii. Jako pierwsza Polka wygrała również międzynarodowy konkurs reżyserii operowej European Opera Directing Prize w Zurychu. Jej „Turandot” jest prezentowany publiczności w dwóch wersjach obsadowych. Na scenie występują m.in. Agnieszka Kuk, Sebastian Marszałowicz, Iwona Socha, Piotr Kusiewicz, Adam Szerszeń, i Krzysztof Kozarek.

Kiedy? Piątek 22 marca – niedziela 24 marca, godz. 18:30. Więcej informacji na stronie opery.

Wystawy: Bereś, wiosenne przebudzenie, świat Nikiforów

Cricoteka w Krakowie inauguruje nową wystawę czasową poświęconą twórczości Jerzego Beresia – pochodzącego z Nowego Sącza, jednego z najważniejszych twórców awangardowych II połowy XX wieku. Ekspozycja realizowana we współpracy z Fundacją Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia, odbywa się w 60 rocznicę pierwszej indywidualnej wystawy artysty, zorganizowanej z inicjatywy Grupy Krakowskiej w Galerii Krzysztofory. To pierwsza od śmierci twórcy w 2012 roku duża prezentacja jego twórczości, na którą składają się ściśle ze sobą powiązane dwa nurty: rzeźby i manifestacje. Planowany jest też rozbudowany program towarzyszący – do dialogu z twórczością Beresia zostaną zaproszeni performerzy i performerki.

Kiedy? Wystawa czynna od 21 marca. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Nową wystawę czasową będzie można oglądać także w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Ekspozycja pod hasłem „PRZEBUDZENIE! Nowy Rok zaczyna się w marcu” ukazuje wielokulturowe zwyczaje i praktyki związane z okresem przejścia od zimy do wiosennego przebudzenia – od starożytnej Babilonii po współczesną Polskę, od religii pogańskich po monoteistyczne. Wystawa pokazuje uniwersalność struktur, bliźniacze dla różnych kultur toposy, wspólny fundament. W takim kontekście rozważane jest kulturowe pojmowanie czasu, szukane są symbole wiosny, płodności i życia, prezentowane praktyki niszczenia zimy oraz zła, ale także ukazywane trudności tego czasu: głód związany z kończeniem się zapasów żywności oraz ciężką pracę w polu.

Kiedy? Wernisaż wystawy – piątek 22 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Galeria SOKÓŁ, działająca przy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż malarstwa pejzażowego Hanny Gąsienicy-Samek pt. „Energia natury”. Inspiracją dla wystawy stała się obserwacja artystki i jej wrażenia doznawane podczas spacerów z ukochanym psem ścieżkami Parkowego Wzgórza w Mogilanach i wycieczkami w Polskę.

Kiedy? Wernisaż – piątek 22 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Ziemi Sądeckiej zaprasza do swojego oddziału w Krynicy-Zdroju – Muzeum Nikifora. Odbędzie się tam wernisaż wystawy będącej plonem ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Świat Nikiforów”. Program Nikifory oferuje dostęp do profesjonalnych zajęć plastycznych i malarskich, kontakt z najlepszymi specjalistami, artystami malarzami, placówkami zajmującymi się kształceniem w zakresie sztuki, jak i placówkami kulturowymi.

Kiedy? Wernisaż – piątek 22 marca, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spotkania: Nasze dziedzictwo, wspomnienie Igora Mitoraja, górska muzyka

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do nowootwartego Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu na dwa wydarzenia:

 • spotkanie historyczne pt. „Górale i Niepodległość”. Podczas wydarzenia organizatorzy przyjrzą się bliżej roli Górali w kontekście walki o polską niepodległość. Będzie to doskonała okazja do zgłębienia ich historii i dziedzictwa, jak również wkładu w dążenie do wolności oraz budowy niepodległego państwa. W spotkaniu uczestniczyć będą historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz działacze Związku Podhalan i Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ.

Kiedy? Piątek 22 marca, godz. 15.00.

 • konferencję będącą pierwszym spotkanie z cyklu NASZE DZIEDZICTWO. Spotkanie, tak jak i cały cykl, poświęcone będzie kulturze Karpat. Do udziału w wydarzeniu Instytut zachęca szczególnie folklorystów, etnologów, pracowników instytucji kultury czy stowarzyszeń, ale i miłośników karpackich tradycji.

Kiedy? Sobota 23 marca, godz. 15.00.

Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza również na kolejne spotkanie z cyklu Wrzątek. Organizatorzy tym razem zapraszają do udziału w dyskusji dotyczącej PRAWDY. W rozmowie wezmą udział: dr hab. Dariusz Juruś, prof. dr hab. Rafał Abdank-Kozubski, prof. dr hab. Andrzej Szarek i dr Andrzej Mirski.

Kiedy? Czwartek 21 marca, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza do udziału w spotkaniu poświęconym twórcy światowej sławy - Igorowi Mitorajowi, w związku z przypadającymi na rok 2024 rocznicami: 80. urodzin i 10. śmierci. W rozmowach o życiu i twórczości artysty wezmą udział: prof. Czesław Dźwigaj, prof. Jan Tutaj i prof. Jerzy Nowakowski. Moderatorem będzie pisarka Agnieszka Stabro, autorka książki o artyście. W drugiej części spotkania swoimi wspomnieniami podzielą się osoby – głownie mieszkańcy ziemi oświęcimskiej, które miały okazję, w różnych okolicznościach, spotkać się z Mistrzem.

Kiedy? Niedziela 24 marca, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem organizuje dwa spotkania:

 • w Muzeum Kornela Makuszyńskiego spotkanie z dr Magdaleną Kwiecińską. W czasie spotkania będzie można usłyszeć opowieść o dziejach kolekcjonerstwa etnograficznego na Podtatrzu, które wyłaniają się z korespondencji dwóch zasłużonych dla regionu osób – Bronisławy Giżyckiej i Bronisława Piłsudskiego. Fragmenty ich listów odczyta prowadzący spotkanie Jacek Zięba-Jasiński.

Kiedy? Piątek 22 marca, godz. 17.00.

 • w Gmachu Głównym spotkanie z górską pasją i muzyką, które poprowadzi Wojciech Szatkowski. Będzie to opowieść o inspiracjach do górskiej aktywności, górach wysokich (Kaukaz, Alpy) i polskich górach na nartach skiturowych i śladowych, od Tarnicy w Bieszczadach po Śnieżkę w Karkonoszach. Piosenki o górach, turystyce i wolności, zagra i zaśpiewa Małgorzata Lasiak z Zakopanego.

Kiedy? Sobota 23 marca, godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Dla najmłodszych: Czocher i Nutka Danutka

Centrum Sztuki Mościce zaprasza dzieci od lat trzech do stu na interaktywne widowisko z brzuchomówcą Piotrem Borutą i jego towarzyszem Czocherem. W programie: profesjonalny pokaz żonglerki, iluzji i brzuchomówstwa, a także zabawne piosenki z edukacyjnym przesłaniem, o tolerancji, grzeczności, pantomimie. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Humoru Fun Fest.

Kiedy? Piątek 22 marca, godz. 9.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska przygotowała dla najmłodszych odbiorców kolejne spotkanie z Nutką Danutką. To okazja do kreatywnej, interaktywnej zabawy, która pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Spotkanie prowadzi Danuta Augustyn – autorka wielu projektów dla dzieci, doskonale znana krakowskiej publiczności. Całość ma formę warsztatów, podczas których prezentowane są różne instrumenty oraz bogaty repertuar, nie tylko klasyczny. Marcowa edycja upłynie pod hasłem „Czterech pór roku”.

Kiedy? Niedziela, 24 marca, godz. 10.00 i 11.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Małopolska kultura na początek tygodnia
Wydarzenia wielkanocne: Festiwal Beethovenowski i dekoratornia

Filharmonia Krakowska będzie miejscem dwóch kolejnych koncertów tegorocznej edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena:

 • występu I VIRTUOSI DEL TEATRO ALLA SCALA – włoskiego zespołu złożonego z muzyków, członków orkiestr Teatro alla Scala i Filarmonica della Scala. Muzyków poprowadzi dyrygent Massimiliano Caldi. W programie koncertu znajdą się kompozycje Pucciniego i Respighi.

Kiedy? Poniedziałek 25 marca, godz. 19.30.

 • wspólnego koncertu Młodzieżowej Orkiestry Filharmonii w Bergen pod przewodnictwem Lawrence’a Fostera i urodzonego w Nazarecie utalentowanego skrzypka Yamena Saadi. Artysta wykona m.in. I Koncert skrzypcowy autorstwa Krzysztofa Pendereckiego.

Kiedy? Środa 27 marca, godz. 19.30.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Filharmonia Krakowska zaprasza także melomanów do Opactwa Cystersów w Mogile na Muzyczne Misterium Pasyjne. Program koncertu wypełnią plankty polskie i dawne śpiewy pasyjne. Razem z Zespołem Wokalnym Filharmoników Krakowskich pod przewodnictwem Piotra Piwko wystąpią muzycy grający na instrumentach z epoki: Justyna Grabowska, Aleksandra Kauf-Tyrała i Maria Klich.

Kiedy? Poniedziałek 25 marca, godz. 18.45. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na dwa świąteczne wydarzenia:

 • spotkanie w Świątecznej dekoratorni, gdzie będzie można wspólnie udekorować pisanki na wielkanocny stół. Muzeum zapewnia przestrzeń do twórczej pracy, przykłady pisanek ze swojej kolekcji, wsparcie prowadzących, dwie wydmuszki białego jaja kurzego oraz wszystkie narzędzia i materiały potrzebne do ich ozdobienia.

Kiedy? Poniedziałek 25 marca, godz. 17.00.

 • koncert tradycyjnych pieśni wielkopostnych, podczas którego wystąpią grupy śpiewacze: Krakoskie kumoszki oraz Zdrojanki. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja unikatowych rzeźb przedstawiających Chrystusa Frasobliwego z kolekcji Muzeum, o których opowie zastępca dyrektora ds. zbiorów i kolekcji – Grzegorz Graff.

Kiedy? Środa 27 marca, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Spektakle: Wesele i Turandot

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza na nową inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielą się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzyszofik. W obsadzie wystąpią ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.

Kiedy? Duża Scena – wtorek 26 marca, godz. 19.00/Środa 27 marca, godz. 11.00.

Teatr organizuje także kolejne spotkanie z improwizacją teatralną w ramach Wieczoru z ImproKRK (środa 27 marca, godz. 20.00)

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska prezentuje inscenizację „Turandota” - sztuki uznawanej za niekwestionowane arcydzieło kompozytora Giacomo Pucciniego. Za nową adaptację baśniowego utworu odpowiada Karolina Sofulak. Reżyserka debiutowała w Opera North - jednej z najbardziej oryginalnych instytucji operowych w Wielkiej Brytanii. Jako pierwsza Polka wygrała również międzynarodowy konkurs reżyserii operowej European Opera Directing Prize w Zurychu. Jej „Turandot” jest prezentowany publiczności w dwóch wersjach obsadowych. Na scenie występują m.in. Agnieszka Kuk, Sebastian Marszałowicz, Iwona Socha, Piotr Kusiewicz, Adam Szerszeń, i Krzysztof Kozarek.

Kiedy? Piątek 22 marca – niedziela 24 marca, godz. 18:30. Więcej informacji na stronie opery.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować