Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 4 - 10 kwietnia

Koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty i tematyczne spotkania – sprawdź wydarzenia w małopolskiej kulturze na najbliższe dni.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend i początek kolejnego tygodnia 4 - 10 kwietnia

Małopolska kultura na koniec tygodnia
Koncerty: Szymanowski/Polska/Świat, Duetissimo, Funky Flow

Filharmonia Krakowska zaprasza na prolog Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, prezentującego twórczość patrona instytucji – Karola Szymanowskiego w szerokim kontekście. Podczas koncertów symfonicznych wystąpi Orkiestra i Chór Żeński Filharmonii pod batutą brytyjskiego dyrygenta Martyna Brabbinsa. W programie prologu festiwalu obok „Pieśni muezina szalonego” Szymanowskiego zabrzmi suita „Planety” Gustava Holsta.

Kiedy? Piątek 5 kwietnia, godz. 19.30/Sobota 6 kwietnia, godz. 18.00. Bezpośrednio przez sobotnim koncertem – o godz. 16.30 w Sali Złotej – odbędzie się spotkanie z dyrygentem Martynem Brabbinsem w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego "Wszystko Gra". Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach będzie miejscem inauguracji innego wydarzenia festiwalowego. Festiwal „Duettissimo” promuje wyjątkowy skład kameralny, jakim są duety fortepianowe, oraz muzykę polską. W bieżącym roku odbywają się: 8. Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych oraz 2. Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych. Jak podkreślają organizatorzy Konkursu – Katedra Kameralistyki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie – to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami i pedagogami. Koncert inaugurujący festiwal i konkurs wypełnią dźwięki muzyki kameralnej z różnych stron świata. Na scenie wystąpią pianistyczne duety: Aleami Piano Duo oraz Cracow Piano Duo. Orkiestrę Festiwalową poprowadzi Jonathan Mann.

Kiedy? Sobota 6 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na koncert pod hasłem „Z ciemności w światłość”. To przedsięwzięcie muzyczne chóru Cantores Carvatiani, który zaprosił do współpracy instrumentalistów: Mirosława Bogonia i Piotra Przyrowskiego oraz młode wokalistki ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gorlicach. Chórzyści wykonają pełne zadumy pieśni pasyjne i sakralne oraz okraszone liryzmem utwory rozrywkowe. W ciekawym repertuarze zaprezentuje się również skład żeński chóru. Dobór utworów podyktowany został przesłaniem koncertu - wiarą w zwycięstwo dobra nad złem, światłości nad ciemnością. Krótkie teksty poprzedzające wykonania mają skłonić odbiorców do refleksji. Nad całością koncertu czuwa dyrygent Edyta Sulimska.

Kiedy? Piątek 5 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej na otwarcie sezonu w swoim oddziale Muzeum Dwór w Dołędze proponuje koncert zespołu Funky Flow. Zaprezentowana zostanie wybuchowa mieszanka jazzu i funky z elementami bluesa i rocka. Autorskie kompozycje mieszają się ze standardami jazzowymi i coverami w wyjątkowych aranżacjach.

Kiedy? Sobota 6 kwietnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spektakle: Operetka sanatoryjna i musical kopernikański

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przypomina widzom swoje trzy inscenizacje:

  • na Dużej Scenie autorski spektakl Agaty Dudy-Gracz „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. Sztuka nie jest jednak opowieścią o umieraniu, tylko o życiu. O bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze. Ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Całość rozgrywa się w ostatnią noc życia Stanisława Wyspiańskiego. W tytułowej roli występuje gościnnie Krzysztof Wrona. W obsadzie pojawiają się również m.in. Agnieszka Przepiórska, Marta Waldera, Sławomir Rokita i Tomasz Wysocki.

Kiedy? Czwartek 4 kwietnia, godz. 18.00/Piątek 5 kwietnia, godz. 10.00 i 19.00/Sobota 6 kwietnia, godz. 18.00.

  • na Scenie MOS - „Turnus mija, a ja niczyja...” w reż. Cezarego Tomaszewskiego - spektakl określony mianem „operetki sanatoryjnej”. Akcja rozgrywa się w sanatorium im. prof. Dietla. Do ośrodka przybywa grupa specjalnych gości i potencjalnych inwestorów. Ordynatorem zwiedzanego ośrodka jest prof. dr Józef Dietl, który jakiś czas temu stworzył tajemniczy napój o niezwykłych właściwościach. Goście będą mogli go skosztować. W obsadzie występują: Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Agnieszka Kościelniak, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Antoni Milancej i Rafał Szumera.

Kiedy? Piątek 5 kwietnia, godz. 20.30/Sobota 6 kwietnia, godz. 19.00/Niedziela 7 kwietnia, godz. 17.00.

  • na scenie Dom Machin „Pani Bovary. Możliwa historia” w reż. Małgorzaty Jakubowskiej. Spektakl odpowiada na pytanie, kim dzisiaj byłaby tytułowa bohaterka słynnej XIX-wiecznej powieści. Emma Bovary to młoda osoba chcąca zachować swoje życie, a jednocześnie to życie opuścić, matka rozdarta między żałowaniem macierzyństwa, a miłością do córki, która jest przeszkodą na drodze do - być może - szczęścia. W tytułową rolę wciela się Alina Szczegielniak. Obok niej w spektaklu występują Marta Waldera, Mateusz Bieryt i Jerzy Światłoń.

Kiedy? Piątek 5 kwietnia/Sobota 6 kwietnia, godz. 19.00 – Niedziela 7 kwietnia, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska na swojej scenie prezentuje musical „Kopernik”, przygotowany specjalnie z myślą o ubiegłorocznych obchodach Roku Mikołaja Kopernika. Libretto autorstwa pisarki Ałbeny Grabowskiej odwołuje się do najważniejszych wydarzeń z życia bohatera. Autorzy spektaklu chcą go ukazać nie tylko jako wybitnego astronoma, ale także otwartego i pełnego pasji człowieka. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki, autorem muzyki jest Tomasz Szymuś, a całość wyreżyserował Jakub Szydłowski. Tytułową rolę odtwarza Marcin Franc. Obok niego na scenę występują m.in. Wojciech Daniel, Paweł Tucholski, Anastazja Simińska, Michał Dudkowski i Kamila Najduk.

Kiedy? Czwartek 4 kwietnia/Piątek 5 kwietnia, godz. 18.30 grudnia. Więcej informacji na stronie opery.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na spektakl „Traktat o łuskaniu fasoli” będący najnowszą premierą działającej przy teatrze Sceny Propozycji Aktorskich. Przedstawienie na motywach prozy Wiesława Myśliwskiego przygotowała aktorka teatru – Emilia Nagórka. Obok niej w obsadzie wystąpią Krzysztof Łakomik, Piotr Łakomik, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Krzysztof Wnuk i Kamil Joński.

Kiedy? Sobota 6 kwietnia, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru.

Cricoteka w Krakowie inauguruje kolejną edycję projektu „Rollercoaster”. To program prezentacji tańca współczesnego, który od 7 lat Cricoteka realizuje wspólnie z Krakowskim Teatrem Tańca. Motywem przewodnim programu w 2024 roku jest „Przestrzeń”, jeden z czterech faktorów ruchu według Rudolfa von Labana. Jako pierwszy zostanie zaprezentowany spektakl „Elevator” rumuńskiej formacji M Studio. Ciasna i duszna przestrzeń tytułowej windy determinuje choreografię stworzoną na potrzeby sztuki przez Ferenca Fehera.

Kiedy? Niedziela 7 kwietnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Wystawy: Homo Furniture i świat kolorów

Cricoteka w Krakowie zaprasza na nową wystawę w Galerii Szatnia. Ekspozycja „Homo furniture. Człowiek połknięty przez tapczan” autorstwa Bartosza Muchy jest opowieścią o skomplikowanej relacji użytkownika ze sprzętami domowymi, głównie z meblami, ale też z drobiazgami, które zazwyczaj są anonimowe i zdegradowane w hierarchii przedmiotów codziennego użytku. W niepokojącej rzeczywistości wystawy, domowe otoczenie emancypuje się i zaczyna dominować nad człowiekiem, przekształcając się w rzeźby – hybrydy, surrealistyczne figury z innego, równoległego świata. Prezentacja jest też dialogiem 20-letniej działalności artystycznej autora ekspozycji ze spuścizną Tadeusza Kantora.

Kiedy? Wystawa czynna od piątku 5 kwietnia. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wernisaż wystawy „Wobec Poziomu” - projektu badawczego realizowanego na dwóch uczelniach artystycznych w latach 2022-23. Artyści zaangażowani w wystawę to dydaktycy Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Instytutu Sztuk Plastycznych w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Kiedy? Piątek 5 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie MCK SOKÓŁ.

W Miasteczku Galicyjskim Muzeum Ziemi Sądeckiej można oglądać wyjątkową wystawę akwareli Zenona A. Remiego pt. „Świat w kolorach”. To obrazy powstałe w trakcie licznych podróży po kraju i świecie. Z jednej strony są to prace ukazujące fragmenty architektury odwiedzanych zagranicznych miast, miasteczek, urokliwych uliczek, egzotycznej przyrody, z drugiej - sentymentalne widoki rodzimych pejzaży, tatrzańskich i beskidzkich krajobrazów, drewnianych kościółków czy kapliczek.

Kiedy? Wystawa otwarta do 19 maja. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spotkania: Art. Cafe i historie ludowe

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu pod hasłem Art. Cafe organizuje cykliczne spotkania miłośników sztuki, podczas których poddawane są różne działania artystyczne oraz dyskusje dotyczące zagadnień sztuki współczesnej. Zajęcia skierowane są do osób dorosłych i seniorów.

Kiedy? Czwartek 4 kwietnia, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie dotyczące nowego wydania specjalnego „Tygodnika Powszechnego” - „Historie ludowe”, będącego opowieścią o chłopskich korzeniach. Co możemy w nich odkryć? Jak zmieniają naszą wspólnotę tu i teraz? I dlaczego dopiero dziś sobie o nich przypominamy? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć Sabina Jakubowska i Radek Rak. to opowieść o naszych chłopskich korzeniach. Co możemy w nich odkryć? Jak zmieniają naszą wspólnotę tu i teraz? I dlaczego dopiero dziś sobie o nich przypominamy? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć Sabina Jakubowska i Radek Rak.

Kiedy? Piątek 5 kwietnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Teatr im. Juliusza Słowackiego prezentuje kolejne z „Przywróconych arcydzieł” w kinie MOS. Tym razem publiczność obejrzy „Jestem twój”, ostatni jak dotąd film Mariusza Grzegorzka, zrealizowany na podstawie sztuki kanadyjskiej pisarki, Judith Thompson.W krakowskim spotkaniu wezmą udział reżyser (pokaz jego „Rozmowy człowiekiem z szafy” był jednym z pierwszych, historycznych pokazów tego cyklu) oraz Dorota Kolak, odtwórczyni roli Ireny, wyróżniona za tę kreację nagrodą na festiwalu w Gdyni.

Kiedy? Niedziela 7 kwietnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru.

Małopolska kultura na początek tygodnia
Wydarzenia: Dzień otwarty wadowickiego muzeum i WinOpera

Muzeum - Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach rozpoczyna świętowanie dwóch wyjątkowych rocznic. 9 kwietnia upłynie dziesięć lat działalności muzeum w nowej odsłonie i tym samym zostaną zainaugurowane obchody jubileuszowe 40-lecia instytucji, których kulminacją mają być wydarzenia zaplanowane na maj. W ramach Dnia Otwartego Muzeum zaplanowano m.in. grę muzealną we wnętrzach Muzeum, w której będzie można sprawdzić swoją wiedzę i spostrzegawczość oraz bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej. Pojawi się także urodzinowy tort.

Kiedy? Wtorek 9 kwietnia, od godz. 9.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Opera Krakowska zaprasza na kolejną odsłonę cyklicznego wydarzenia WinOpera, które łączy świat muzyki ze światem wina. Tym razem zabrzmią m.in. arie z takich oper jak „Halka”, „Turandot” czy „Madama Butterfly”. Gośćmi spotkania będą sopranistka Agnieszka Kuk i tenor Tomasz Kuk, na skrzypcach zagra Julia Kołpanowicz-Mazurek, a na fortepianie - Joachim Kołpanowicz. Spotkanie poprowadzą Wojciech Giebuta i Paweł Wójtowicz.

Kiedy? Wtorek 9 kwietnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.

Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na otwarcie wystawy malarskich dzieł Wacława Onaka. Tarnowski artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym. Swoje prace prezentuje na wystawach stałych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą, znajdują się one również w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie, m.in. w: Belgii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Japonii, Anglii, Szwecji, USA, Brazylii, Australii, Ukrainie i w Polsce.

Kiedy? Poniedziałek 8 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spotkania: Malarstwo dla małych i dużych oraz Brydż z Makuszyńskim

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu przygotowało ofertę warsztatową dla małych i dużych artystów:

  • pod hasłem Malarstwo dla dorosłych odbywają się cykliczne warsztaty praktyczne z malarstwa z elementami wiedzy teoretycznej. Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki różnych technik malarstwa artystycznego oraz rysunku. Zajęcia rozpoczynają się od poznania podstawowych pojęć artystycznych oraz prostych ćwiczeń dotyczących kompozycji, kadrowania, perspektywy, rozłożenia ciężaru, a także barw.

Kiedy? Poniedziałek 8 kwietnia, godz. 10.00.

  • warsztaty artystyczne skierowane do dzieci 4+, które chcą doskonalić swoje umiejętności artystyczne oraz rozwijać swoją wyobraźnię. Rozwijają estetycznie, percepcyjnie i manualnie. Bardzo ważne w działaniach plastycznych dzieci jest sam proces twórczy, dzięki niemu prace które, powstają sprawiają, że dzieła małych artystów są oryginalne i autentyczne. Podczas zajęć uczestnicy rozwijają ciekawość świata i poznają różnorodne techniki plastyczne.

Kiedy? Wtorek 9 kwietnia, godz. 16.00.

Więcej informacji na stronie Centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu organizuje także spotkanie z Adamem Tomczykiem - autorem książki „Zapach dolarów”. Książkę tworzy cykl reportaży i opowiadań – historii prawdziwych! – o trwającym przez cały XX wiek zjawisku polskiej emigracji za Atlantyk, do Stanów Zjednoczonych. Adam Tomczyk opowiada czytelnikom o perypetiach wyjazdowych – barwnych i skomplikowanych szczególnie w epoce PRL-u, o nadziejach i rozterkach oraz sukcesach i tęsknotach emigrantów, o polskim Chicago i o spotkaniach z wybitnymi postaciami amerykańskiej Polonii, takimi jak Jan Karski, Bolesław Wierzbiański czy Wojciech Seweryn.

Kiedy? Środa 10 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Centrum.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka na partyjkę brydża! Jesteś wytrawnym graczem? A może dopiero chciałabyś rozpocząć swoją przygodę z tą grą? Muzeum zachęca wszystkich do wzięcia udziału w rozgrywkach. Wstęp wolny!

Kiedy? Środa 10 kwietnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować