Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 24 - 27 sierpnia

Jeśli szukasz ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu w Małopolsce, mamy dla ciebie kilka atrakcyjnych opcji. W sobotę i niedzielę możesz podziwiać pokazy lotnicze z okazji Święta Lotnictwa Polskiego na lotnisku w Balicach. Tam też odbędzie się zamkowy turniej rycerski, gdzie zobaczysz zmagania rycerzy w zbrojach i konnych popisach. A jeśli lubisz muzykę klasyczną, nie przegap plenerowych rodzinnych koncertów symfonicznych, które organizują małopolskie instytucje kultury. Będziesz mógł posłuchać utworów Chopina, Mozarta, Beethovena i innych kompozytorów w pięknych sceneriach parków i ogrodów. To wszystko i wiele więcej czeka na ciebie w najbliższy weekend w Małopolsce.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 24 - 27 sierpnia

Wydarzenia: Święto Lotnictwa Polskiego, turniej rycerski

Zaplanuj swoją niedzielę z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie! Przyjdź na Święto Lotnictwa Polskiego i odkryj fascynujący świat lotnictwa. Będziesz mógł podziwiać zabytkowe samoloty, uczestniczyć w ciekawych warsztatach, oglądać filmy o historii lotnictwa i słuchać muzyki na żywo. Nie przegap okazji, aby spędzić niezapomniany dzień z rodziną i przyjaciółmi w Muzeum Lotnictwa Polskiego!

Gdzie? Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, al. Jana Pawła II 39.

Kiedy? Niedziela 27 sierpnia, godz. 10.00 – 16.00.

Szczegóły na stronie muzeum.

W ten weekend na Zamku w Dębnie odbędzie się niezwykłe wydarzenie plenerowe, które przeniesie nas w różne epoki historyczne. Międzynarodowe Spotkania z Dziedzictwem i Historią Wojskowości to kontynuacja Turnieju Rycerskiego, który odbywa się tu od ponad ćwierć wieku. Będziemy mogli podziwiać grupy rekonstrukcji historycznych, które zaprezentują nam życie i walkę żołnierzy od średniowiecza po czasy współczesne. Zobaczymy także pokaz husarii i turniej rycerski o „Złoty Warkocz Tarłówny”. Na terenie zamku znajdzie się również edukacyjne miasteczko średniowieczne, gdzie dowiemy się więcej o kulturze i obyczajach tamtych czasów. Atrakcją muzyczną będzie koncert zespołu Dżem, który zagra w parku zamkowym. Na koniec będziemy świadkami niesamowitego Fireshow, czyli pokazu światła, laserów, sztucznych ogni i muzyki.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia o godzinie 16.00.

Szczegóły na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Wsi Pogórzańskiej. Będzie to okazja do zapoznania się z tradycyjnymi umiejętnościami i produktami lokalnych twórców. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i zwiedzić skansen z przewodnikiem za darmo.

Kiedy? Niedziela 27 sierpnia, godz. 11.00 – 17.00.

Szczegóły na stronie muzeum.

Zapraszamy wszystkich tatusiów i ich dzieci na ostatnią Niedzielę z tatusiem w tym sezonie. W Centrum Sztuki Mościce czeka na Was wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Będziecie mogli podziwiać umiejętności brzuchomówcy Piotra Boruty i tancerzy z szkoły Shiva, spróbować swoich sił w strefie Xtreme Kids, zobaczyć pokaz szermierki i wziąć udział w konkursach z nagrodami.

Nie przegapcie tej okazji! Niedziela 27 sierpnia, godz. 11.00.

Szczegóły na stronie centrum.

W tym tygodniu w Zakopanem odbywa się 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który prezentuje bogactwo kultury i tradycji ludów górskich z różnych zakątków świata. Na festiwalu można podziwiać nie tylko piękne stroje, muzykę i tańce, ale także poznać obrzędy, zwyczaje i gwarę górali. Festiwal zakończy się wielkim koncertem finałowym na Dolnej Równi Krupowej, gdzie wystąpią zespoły z różnych kontynentów pod hasłem „Górale świata”.

Kiedy? Czwartek 24 sierpnia, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie festiwalu. 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza do udziału w akcji „Pociąg do czytania”, która jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W piątek 25 sierpnia na Dworcu PKP Kraków Główny będzie można skorzystać z oferty specjalnej strefy czytelniczej. Na miejscu będzie czekała mobilna biblioteczka, która oferuje darmowe książki do zabrania lub wymiany. Dodatkowo, będzie można zobaczyć Lotną Czytelnię, czyli rower cargo WBP, który również jest załadowany książkami. Osoby, które wezmą udział w akcji, będą miały okazję wpisać się do podróżującej księgi pamiątkowej, która odwiedza różne miasta w ramach „Pociągu do czytania”. W księdze można podzielić się swoimi wrażeniami z podróży, zarekomendować innym ciekawą lekturę, a także narysować coś lub stworzyć pocztówkę.

Zapraszamy w piątek 25 sierpnia od godziny 11.00.

Szczegóły akcji znajdziecie na stronie biblioteki.


Muzyka: Plenerowe Koncerty Rodzinne i latynoski jazz

Filharmonia Krakowska zaprasza na Plenerowy Koncert Rodzinny, który odbędzie się w ten weekend w dwóch urokliwych miejscowościach Małopolski: Krzeszowicach i Miechowie. To wyjątkowa okazja, aby posłuchać wspaniałej muzyki operetkowej w otoczeniu zieleni i zabytków. Na scenie wystąpią wybitni śpiewacy: Katarzyna Guran – sopran i Tomasz Świerczek – tenor, a także Orkiestra Filharmonii pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W programie usłyszymy m.in. walce, arie i duety z operetek Lehara, Straussa i Zellera. Koncert jest dedykowany wszystkim miłośnikom muzyki, niezależnie od wieku czy możliwości. Wstęp jest wolny!

Kiedy? Rynek Miejski w Krzeszowicach - piątek 25 sierpnia, godz. 19.00/Park Miejski w Miechowie - niedziela 27 sierpnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

W ten weekend Filharmonia Krakowska zaprasza melomanów do Ogrodu Botanicznego UJ na kolejną część festiwalu Philharmonic Music Summer. Na scenie wystąpił kwartet smyczkowy ARCHI, który zagrał znaną muzykę latin-jazz. Współpracowali z nimi kubańska wokalistka Mili Morena, pianista Tadeusz Leśniak i perkusista Sławomir Berny. Razem stworzyli niepowtarzalny klimat, łącząc tradycyjne brzmienia latynoamerykańskie z jazzową energią.

Koncert odbył się w sobotę 26 sierpnia o godzinie 12.00.

Szczegóły na stronie filharmonii.

Jeśli szukasz ciekawych propozycji na spędzenie weekendu w Krakowie, Filharmonia Krakowska ma dla Ciebie kilka atrakcji. W sobotę 26 sierpnia o godzinie 18.00 możesz posłuchać koncertu finałowego Orkiestry Szkoły Letniej Filharmonii Krakowskiej, która pod dyrekcją Macieja Tworka zaprezentuje utwory Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. To doskonała okazja, aby poznać twórczość tych wybitnych polskich kompozytorów i wesprzeć młodych talentów.

Jeśli wolisz jazz, to również znajdziesz coś dla siebie. W ramach Summer Jazz Festival w Filharmonii Krakowskiej wystąpią znakomici pianiści jazzowi: Mateusz Pałka w piątek 25 sierpnia, Adam Makowicz w sobotę 26 sierpnia i Piotr Wyleżoł w niedzielę 27 sierpnia. Każdy z nich zagra o godzinie 20.00 i z pewnością zachwyci swoją improwizacją i wirtuozerią.

Nie przegap tych wydarzeń muzycznych i odwiedź stronę filharmonii, aby dowiedzieć się więcej i zarezerwować bilety.

Jeśli szukasz muzycznych inspiracji na koniec lata, nie przegap kolejnych koncertów Festiwalu Emanacje, organizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego:

w sobotę 26 sierpnia o godzinie 19.00 zapraszamy do Lusławic, gdzie usłyszysz Śląską Orkiestrę Kameralną pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. To wyjątkowa okazja, aby posłuchać utworów Jana Sebastiana Bacha i współczesnych kompozytorów w aranżacjach na orkiestrę i klawesyn.

w niedzielę 27 sierpnia o godzinie 18.00 zapraszamy do Gorlic, gdzie odbędzie się koncert kameralny w zabytkowym Dworze Karwacjanów. Wystąpią Kwartet Smyczkowy DAFO, Piotr Tarcholik (skrzypce) i Monika Wilińska-Tarcholik (fortepian). Usłyszysz m.in. kwartety smyczkowe Mozarta i Mendelssohna oraz sonatę fortepianową Schuberta.

Więcej informacji znajdziesz na stronie centrum.

Zaplanuj niezapomniany weekend w górach i dołącz do nas na wyjątkowy koncert w Teatrze Witkacego w Zakopanem. W ramach projektu „ONE WORLD - ONE VOICE” będziesz mógł posłuchać niesamowitych brzmień Kinior Sky Orchestra oraz gości z Kenii, Meksyku i Senegalu.

Koncert odbędzie się w sobotę 26 sierpnia o godzinie 19.15.

Nie przegap tej okazji i sprawdź szczegóły na stronie teatru.


Spektakle: Roztańczone Panoptikum i wesele po krakowsku

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na weekend pełen teatralnych emocji. W programie cztery spektakle, które z pewnością zainteresują miłośników sztuki scenicznej.


„Wiśniowy sad” to nowa adaptacja ponadczasowej sztuki Antoniego Czechowa. To spektakl o ludziach, którzy boją się podejmować decyzje, którzy chowają się przed problemami, w nadziei, że wszystko samo się rozwiąże, o tych, którzy nie chcą walczyć, ale posłusznie przyjmują ciosy losu. Twórcą spektaklu jest Nikołaj Kolada. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Agnieszka Michalik, Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska i Andrzej Bienias.

Kiedy? Scena Witkacego – czwartek 24 sierpnia, godz. 19.15.

"Nieprzyjaciel” wg Juliena Greena to niezwykły dramat miłości, który determinuje wkroczenie obcego, postaci dwuznacznej, zesłanego równie dobrze przez niebo, jak i przez piekło. Reżyseruje Andrzej St. Dziuk, a w obsadzie: Emilia Nagórka, Dominik Piejko oraz Piotr Łakomik.

Kiedy? Dwór Tetmajerów w Łopusznej – piątek 25 sierpnia, godz. 19.30.

„Panoptikum” to roztańczony i rozśpiewany spektakl, w którym ożywa klimat podwórek, małych skwerków i przedwojennych kawiarni, z ich stałymi bywalcami. Na całość składają się wiersze pełne zachwytu dla życia i świata, utwory satyryczne, ale też zaangażowane społecznie oraz wywołujące śmiech skecze. Tekstom Tuwima towarzyszy nastrojowa muzyka Jerzego Chruścińskiego w doskonałej aranżacji zespołu Max Klezmer Band.

Kiedy? Piątek 25 sierpnia, godz. 19.15.

„Kruk” to adaptacja dzieła hiszpańskiego dramaturga Alfonso Sastre. Autor wprowadza widzów w inny wymiar, trochę jak z filmu grozy, w świat, w którym zdaje się, że na wiele rzeczy ma się wpływ. Czy jednak na te, na których najbardziej człowiekowi zależy? W obsadzie spektaklu reżyserowanego przez Marka Wronę występują: Joanna Banasik, Krzysztof Wnuk, Piotr Łakomik, Emilia Nagórka i Dominik Piejko.

Kiedy? Muzeum Jana Kasprowicza Harenda – niedziela 27 sierpnia, godz. 20.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

W Cricotece występują artyści z Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego, którzy w ramach Małopolski. Kultura Wrażliwa pokazują spektakle dla młodszej i starszej publiczności. W ten weekend zapraszają na spektakl dla dorosłych w reżyserii Artura Dziurmana - „Wesele po krakowsku”. To spektakl inspirowany „Weselą” Stanisława Wyspiańskiego, który zadaje pytanie: co „Wesele” znaczy dla krakowian w 2023 roku? Spektakl jest zarówno nostalgiczną wycieczką po Krakowie, jak i zabawną parodią pewnego telewizyjnego show o ślubnych przygodach.

Kiedy? Od piątku 25 sierpnia do soboty 27 sierpnia, o godzinie 18.30.

Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować