Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 25 - 28 kwietnia

Koncerty, spektakle, wystawy i wydarzenia plenerowe – sprawdź, co na najbliższy weekend przygotowały małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 25 - 28 kwietnia

Wydarzenia: Otwarcie sezonu w skansenach, Dzień Narciarza, Dni Czeskie

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej inauguruje sezon turystyczny dwuczęściową imprezą plenerową „Moje, nase moje”. Jej tytuł nawiązuje do wciąż żywego na Orawie zwyczaju stawiania moja, który podczas niedzielnej inauguracji zaprezentuje zespół Orawiacy. Ponadto w inauguracyjnym programie: zwiedzanie, pokazy i opowieści o dworze Moniaków i dawnej wsi z pracownikami muzeum i zespołem Skalniok, a także spotkanie przy orawskiej pasiece.

Kiedy? Niedziela 28 kwietnia, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Wielkie otwarcie sezonu turystycznego w skansenie na najbliższą niedzielę zaplanowało także Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. W Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku odbędzie się Pogórzańskie Targowisko Staroci połączone z inauguracji wystawy czasowej o Janie Grybosiu – nieznanym artyście ludowej z Gródka. Muzeum zaprasza również na bezpłatne zwiedzanie skansenu z przewodnikiem.

Kiedy? Niedziela 28 kwietnia, od godz. 9.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Zakończenie sezonu zimowego świętuje także Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, organizując na terenie swojego gmachu głównego coroczny Dzień Narciarza. Jest to spotkanie narciarzy, skiturowców, zawodników i sympatyków narciarstwa, pełne dawnych narciarskich historii, prezentacji multimedialnych, ciekawych wystąpień i spotkań z interesującymi ludźmi.

Kiedy? Sobota 27 kwietnia, od godz. 13.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na nową edycję corocznych spotkań z kulturą najbliższych sąsiadów. W ramach imprezy z cyklu Znają Sąsiedzi odbywają się koncerty, wystawy plastyczne, prezentacje ciekawych filmów oraz seminaria i spotkania służące wzbogaceniu wiedzy o kulturze, życiu narodów, ich kulturowej specyfice i atrakcjach turystycznych. Najnowsza edycja upływa pod znakiem Czech. 24 kwietnia wystartował przegląd kina czeskiego pod hasłem „Czeskie przywary według Havelki”. 26 kwietnia z kolei odbędzie się koncert pop-folkowego duetu zza południowej granicy - Brigita A Štěpán.

Więcej informacji o IX Dniach Czeskich w SOKOLE na stronie centrum.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w ten weekend zaprosi również poza swoją siedzibę – do Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej. Odbędzie się tam 15. edycja Małopolskiego Konkursu Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY. Podczas konkursu zaprezentują się dorosłe zespoły i grupy regionalne województwa małopolskiego, prezentujące folklor własnego regionu etnograficznego/etnicznego w tradycyjnej formie. Zespoły/grupy regionalne wystąpią z programami opartymi na obrzędach ludowych, zwyczajach i obyczajach utrzymanymi w klimacie autentycznego widowiska.

Kiedy? Sobota 27 kwietnia – niedziela 28 kwietnia. Więcej informacji na stronie centrum.

Centrum Sztuki Mościce w najbliższy weekend stanie się miejscem imprezy pod hasłem Godox Show. To cykliczne wydarzenie, skierowane do osób zainteresowanych filmowaniem, oświetleniem oraz fotografią. Wśród zaproszonych gości są m.in. twórcy treści internetowych z YouTube, TikToka i Instagrama, znani filmowcy-freelancerzy oraz pracownicy domów produkcyjnych – operatorzy obrazu, oświetleniowcy i realizatorzy dźwięku. W programie m.in. niesamowite prelekcje, warsztaty praktyczne, testy sprzętu oraz kącik gamingowy.

Kiedy? Sobota 27 kwietnia – niedziela 28 kwietnia. Więcej informacji na stronie centrum.

Koncerty: 20 rocznica Polski w UE, Strauss Wschodu i Santo, santo

Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów na weekend trzy wydarzenia koncertowe:

  • kolejny koncert w ramach projektu Muzyczne Mosty, z udziałem orkiestry Capella Cracoviensis pod przewodnictwem klawesynisty Marcina Świątkiewicza oraz solistek i solistów: Solomii Pavlenko, Karoliny Augustyn, Rafała Tomkiewicza, Zbigniewa Malaka i Pawła Konika. Program wieczoru wypełni wykonanie oratorium „Susanna” George'a Friderica Haendla.

Kiedy? Niedziela 21 kwietnia, godz. 18.00.

  • koncert oratoryjny z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jego program wypełnią: „IX Symfonia d-mool op. 125” Ludwiga van Beethovena oraz „Beatus Bir op. 38” Henryka Mikołaja Góreckiego. Na scenie razem z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali razem wystąpią: Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej, Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej, Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz solistki i soliści: Mariusz Godlewski, Iwona Sobotka, Anne-Lise Polchlopek, Benjamin Bruns oraz Yuriy Yurchuk.

Kiedy? Piątek 26 kwietnia, godz. 18.00/Sobota 27 kwietnia, godz. 18.00.

  • Koncert pod hasłem Strauss Wschodu, na którym zabrzmią m.in. dzieła pochodzącego z Mystkowa zapomnianego kompozytora (a także kapelmistrza Armii Hallera) – Jan Karola Fydy. Orkiestrę symfoniczną i czterogłosowy chór mieszany poprowadzi dyrygentka Justyna Zawiślan.

Kiedy? Niedziela 28 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na koncert, podczas którego Chór i Orkiestra Symfoniczna AMKP pod dyrekcją Rafała Delekty wraz ze wspaniałymi solistami przeniosą słuchaczy w świat charyzmatycznego i zachwycającego wirtuozostwa, a także ponadczasowego mistycyzmu. W programie kompozycje Johannesa Brahmsa oraz Antona Brucknera.

Kiedy? Piątek 26 kwietnia, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie centrum.

Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w 10. rocznicę kanonizacji Papieża Polaka zaprasza na niezwykły dziękczynny koncert „Santo, santo” organizowany w wadowickiej Bazylice Ofiarowania NMP. Dla publiczności wystąpi zespół GGDuo, który tworzą Gabriela i Wojciech Gąsiorowie - absolwenci Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Małżeństwo od wielu lat tworzy własne kompozycje, które nie ograniczają się do jednego wybranego gatunku. Poprzez muzykę, w której wykorzystują śpiew oraz wiele instrumentów (od gitar akustycznych i basowych po saksofon i kalimbę), pragną także dzielić się dobrym słowem i własnymi doświadczeniami. W ich utworach łatwo dostrzec inspirację wartościami bliskimi Ojcu Świętemu.

Kiedy? Sobota 27 kwietnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie muzeum.

Spektakle: Opowieść wigilijna, Don Pasquale, Odwilż

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w ten weekend zaprezentuje widzom dwa spektakle:

  •  „Opowieść wigilijna” w reż. Jakuba Krofty i Marii Wojtyszko. Wiktoriańska historia o skąpcu nawiedzanym przez duchy staje się pretekstem do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka, który nie kocha samego siebie. W tym ujęciu bohater słynnego utworu Dickensa jest bardziej ofiarą warunków, w których przyszło mu żyć, niż czarnym charakterem. W obsadzie przedstawienia występują Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki oraz gościnnie Katarzyna Kiziorek.

Kiedy? Scena MOS - sobota 27 kwietnia, godz. 15.00/sobota 28 kwietnia, godz. 11.00.

  • „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej to spektakl związany ze 120. rocznicą prapremierowej inscenizacji dramatu Mickiewicza, którą na krakowskiej scenie przygotował Stanisław Wyspiański. - Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach – wyjaśniają twórcy nowej adaptacji, w której występują m.in. Dominika Bednarczyk, Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Jan Peszek, Feliks Szajnert i Katarzyna Zawiślak-Dolny.

Kiedy? Duża Scena – czwartek 25 kwietnia, godz. 19.00/piątek 26 kwietnia, godz. 12.00 i 19.00/sobota 27 stycznia - godz. 15.00.

Teatr ponadto zaprasza na kolejne spotkanie z teatrem improwizowanym – Impro KRK.

Kiedy? Scena MOS – czwartek 25 kwietnia, godz.20.00.

Więcej informacji na stronie teatru.

Opera Krakowska prezentuje inscenizację „Don Pasquale” Gaetana Donizettiego. Wystawione po raz pierwszy w Paryżu w 1843 roku dzieło odniosło oszałamiający sukces i szybko podbiło świat. To prawdziwy klejnot wdzięku, melodyjności i beztroskiego humoru. Premiera pełnej humoru krakowskiej adaptacji w reż. Jerzego Stuhra miała miejsce w grudniu 2016 roku i spotkała się z bardzo żywym odbiorem publiczności. W obsadzie występują: Grzegorz Szostak, Michał Kutnik, Adam Sobierajski, Paula Maciołek i Andrzej Biegun.

Kiedy? Piątek 28 kwietnia – niedziela 30 kwietnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na dwa spektakle:

  • „Panopticum” to widowisko oparte na tekstach Juliana Tuwima, w którym ożywa klimat podwórek, małych skwerków i przedwojennych kawiarni. Najwyższej jakości sztuka słowa, nastrojowa muzyka Jerzego Chruścińskiego w aranżacji zespołu Max Klezmer Band tworzą niezwykłą atmosferę zadumy, ale także gwarantują doskonałą zabawę. W obsadzie: Dorota Ficoń, Katarzyna Pietrzyk, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Krzysztof Wnuk.

Kiedy? Czwartek 25 kwietnia/Sobota 27 kwietnia, godz. 19.15.

  • „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Andrzeja Dziuka to adaptacja wczesnego dramatu z dorobku patrona teatru. Bohaterem spektaklu jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias.

Kiedy? Niedziela 28 kwietnia, godz. 19.15.

Więcej informacji na stronie teatru.

Cricoteka w Krakowie kontynuuje cykl prezentacji tańca współczesnego w ramach projektu Rollercoaster. Tym razem publiczność obejrzy spektakl „Odwilż” w reż. Pawła Grali i w wykonaniu Joanny Jaworskiej-Maciaszek. Choreograf podporządkowuje performerkę plastyce scenicznych kompozycji, zespala ją z kostiumem. Tancerka niczym postaci tworzone przez Haruki Murakamiego schodzi do studni, gdzie z każdym krokiem zagłębia się w nieskończoną otchłań siebie samej. „Odwilż” tworzy dla osób oglądających przestrzeń do współuczestniczenia w tej podróży.

Kiedy? Niedziela 28 kwietnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie Cricoteki.

Wystawy: Gorlickie ulice i strój Rusinów Szlachtowskich

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach inauguruje dwie nowe wystawy czasowe w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów:

  • wystawę rysunku i grafiki Marii Gabryel-Rużyckiej, tworzącej w I poł. XX wieku pochodzącej ze Lwowa artystki, która m.in. reprezentowała Polskę na XI Olimpiadzie Sztuki w Berlinie, a po wojnie osiedliła się w Gorlicach. Pozostawiła po sobie wiele prac graficznych i malarskich poświęconych Ziemi Gorlickiej.

Kiedy? Wystawa czynna od czwartku 25 kwietnia.

  • „Gorlickie ulice. 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym. Inspirację do stworzenia wystawy stanowią publikacje Urszuli Karasińskiej, a także cykl wywiadów „Świadkowie lokalnej historii” zrealizowanych dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. Wystawa ta jest jednocześnie zaczynem do stworzenia w gorlickiej galerii przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji.

Kiedy? Wernisaż – piątek 26 kwietnia, godz. 18.00.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Ziemi Sądeckiej zaprasza do Muzeum Pienińskiego we Szlachtowej na wystawę „Strój Rusinów Szlachtowskich”. Ekspozycja, zgodnie z tytułem, została poświęcona ubiorowi Rusinów Szlachtowskich, czyli górali niegdyś zamieszkujących cztery wsie koło Szczawnicy. Będzie można zobaczyć, co ubierali na co dzień, a co od święta oraz dowiedzieć się, jaki wpływ na kształtowanie się ich stroju miały mody grup sąsiednich.

Kiedy? Wystawa czynna od soboty 27 kwietnia. Więcej informacji na stronie muzeum.

Dla najmłodszych: Nutka DaNutka i bajki interaktywne

Filharmonia Krakowska przygotowała dla najmłodszych odbiorców kolejne spotkanie z Nutką Danutką. To okazja do kreatywnej, interaktywnej zabawy, która pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Spotkanie prowadzi Danuta Augustyn – autorka wielu projektów dla dzieci, doskonale znana krakowskiej publiczności. Całość ma formę warsztatów, podczas których prezentowane są różne instrumenty oraz bogaty repertuar, nie tylko klasyczny. Najnowsza edycja upłynie pod hasłem „Kwietniowe przeplatanki”.

Kiedy? Niedziela, 28 kwietnia, godz. 10.00 i 11.30. Więcej informacji na stronie filharmonii.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na interaktywne i dwujęzyczne czytanie bajek. Podczas wydarzenia uczestnicy oddadzą się lekturze opowiadań z książki „Bajkownia” w języku ukraińskim i polskim. Spróbują także zrozumieć język muzyki i Mavki, porozmawiają o kulturze jako języku uniwersalnym, wreszcie stworzą atmosferę własnego bajkowego świata, nagrywając różne słowa i dźwięki na loop station - specjalne narzędzie do nagrywania dźwięków i odtwarzania ich w czasie rzeczywistym.

Kiedy? Sobota 27 kwietnia, godz. 12.00. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować