Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 31 sierpnia - 3 września

Prolog festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, teatralny Smok na Wawelu, Festiwal Tarnowianie - sprawdź, jakie wydarzenia przygotowały na najbliższy weekend małopolskie instytucje kultury.

Małopolska: Wydarzenia kulturalne na weekend 31 sierpnia - 3 września

Koncerty: Prolog Szymanowski/Polska/Świat i Muzyczne Zoo

Jeśli kochasz muzykę klasyczną, nie możesz przegapić dwóch niezwykłych koncertów, które odbędą się w Filharmonii Krakowskiej w najbliższy weekend:

w piątek 1 września o godzinie 20.00 odbędzie się specjalny koncert z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Koncert nosi tytuł „The Bell For Peace” i będzie poświęcony pamięci ofiar tego tragicznego konfliktu. Usłyszysz utwory Krzysztofa Pendereckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej i Marcusa Stockhausena, który jest również specjalnym gościem wieczoru. Na scenie pojawią się także znakomici artyści: Olga Piasecznik, Leszek Możdżer, Dominik Wania, Władysław Sendecki i Chór Filharmonii Krakowskiej.

w niedzielę 3 września o godzinie 18.00 rozpocznie się czwarta edycja międzynarodowego Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat. W prologu festiwalu wystąpi Stuttgarter Kammerorchester - jedna z najlepszych niemieckich orkiestr kameralnych, która ma bogatą historię i światową renomę. Orkiestrę poprowadzi Jurek Dybał - wybitny polski dyrygent i członek Filharmoników Wiedeńskich. W programie koncertu znajdą się dzieła Valentina Silvestrova, Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Johannesa Brahmsa.

Nie zwlekaj i zarezerwuj swoje miejsce na te wyjątkowe wydarzenia muzyczne. Więcej informacji znajdziesz na stronie filharmonii.

W tym roku Festiwal Emanacje zakończy się koncertem Stuttgarter Kammerorchester pod kierownictwem Jurka Dybała. W programie znajdzie się „Sinfonietta nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika” Krzysztofa Pendereckiego, utwór pełen wirtuozerii i emocji, który ukazuje mistrzostwo kompozytora i orkiestry smyczkowej. Koncert odbędzie się w sobotę 2 września o godzinie 18.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie centrum.

Filharmonia Krakowska zaprasza młodych i najmłodszych melomanów na trzy ciekawe wydarzenia w ten weekend:

- Teatr Kamishibai, który opowiada historie za pomocą plansz z obrazkami i tekstem umieszczonymi w drewnianej skrzyni. W przedstawieniu pt. „Wielkie pytania małych filozofów” poznajemy dziewczynkę, która szuka odpowiedzi na ważne pytania o życie i świat. Wyrusza w podróż, by spotkać się z filozofem, którego książka została zniszczona. Po drodze przeżywa wiele przygód. Bajkę napisali Anna Machacz i Rafał Mazur, a ilustracje stworzyła Kamila Golec.

Kiedy? Sobota 2 września, godz. 11.00 i 12.30.

- warsztaty z budowy instrumentów „Muzyczny recykling”. Każdy uczestnik może spróbować zbudować własny instrument, używając różnych materiałów i narzędzi pod okiem prowadzących warsztaty.

Kiedy? Sobota 2 września, godz. 11.00.

- rodzinny koncert Muzyczne Zoo, który jest muzyczną i poetycką opowieścią o zwierzętach i ich potrzebach. W koncercie wystąpią aktor Jana Nosal, muzycy filharmonii pod batutą Wojciecha Semerau-Siemianowskiego oraz artystka Magdalena Szuszek-Bąk, która tworzy animacje piaskowe.

Kiedy? Niedziela 3 września, godz. 12.00.

Więcej informacji na stronie filharmonii.


Spektakle: Smok na Wawelu i teatr Różewicza

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie rozpoczyna nowy sezon teatralny z dwoma ciekawymi propozycjami:

„Smok!” to spektakl oparty na legendzie o smoku wawelskim, który zagrażał mieszkańcom Krakowa. Reżyser i scenarzysta Jakub Roszkowski odkrywa mniej znane aspekty tej opowieści, korzystając z źródeł historycznych. W roli głównej występują znani aktorzy, m.in. Agnieszka Kościelniak, Tadeusz Zięba, Antoni Milancej, Karol Kubasiewicz i Agnieszka Judycka. Spektakl będzie prezentowany na świeżym powietrzu, na Wzgórzu Wawelskim, gdzie według legendy żył smok.

Kiedy? Piątek 1 września/sobota 2 września – godz. 19.30.

„Botticelli” to sztuka Jordana Tannahilla, autora „Spóźnionych odwiedzin”, która zrobiła furorę w Krakowie. Tym razem autor przenosi nas do Florencji czasów Medyceuszy, kiedy to kwitło malarstwo, ale także szerzyła się zaraza i niepokoje społeczne. Głównym bohaterem jest Botticelli, który otrzymuje zlecenie namalowania portretu żony Wawrzyńca Medyceusza. W ten sposób powstaje słynny obraz „Narodziny Wenus”, w którym ważną rolę odgrywa młody uczeń Botticellego – Leonardo da Vinci. Reżyserem spektaklu jest Paweł Świątek, a w rolach głównych występują: Mateusz Janicki, Karolina Kazoń, Marcin Sianko, Adam Wietrzyński, Rafał Dziwisz/Grzegorz Łukawski i Rafał Szumera.

Kiedy? Scena MOS – piątek 1 września/sobota 2 września – godz.19.00, niedziela 3 września, godz. 17.00.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie teatru.

Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na spektakl „AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)”, który jest hołdem dla twórczości Tadeusza Różewicza. Sztuka porusza kwestie dotyczące sytuacji współczesnego człowieka, jego poszukiwania sensu życia, konfrontacji z przemianami społecznymi i zagrożeniami płynącymi z rozwoju technologii. W spektaklu pod kierunkiem Andrzeja St. Dziuka grają znakomici aktorzy, m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.

Spektakl odbędzie się w czwartek 31 sierpnia o godzinie 19.15.

Szczegóły na stronie teatru.

Cricoteka zaprasza na otwarty pokaz realizacji przygotowanej w ramach międzynarodowego laboratorium tańca Dance Communication Lab. Jest ono przestrzenią wymiany doświadczeń między osobami uczestniczącymi. Głównym celem spotkania jest poznanie się osób tańczących przez improwizację, która jest najbardziej wyrazistym i charakterystycznym procesem tworzenia w tańcu współczesnym. Pokaz odbędzie się z ramach programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń 2023 – Translacje”.

Kiedy? Niedziela 3 września, godz. 17.00.

Więcej informacji na stronie Cricoteki.


Wydarzenia: Święto Ulicy Żydowskiej i Tarnowianie

W Tarnowie odbywa się festiwal Galicjaner Sztetl, który poświęcony jest kulturze żydowskiej w Galicji. Festiwal ma na celu upamiętnić historię i dorobek Żydów, którzy przez wieki współtworzyli życie Małopolski. Festiwal organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i trwa cały wrzesień. W ramach festiwalu można uczestniczyć w spotkaniach, wystawach, jarmarku i wydarzeniach artystycznych na Ulicy Żydowskiej.

Kiedy? Festiwal trwa od 30 sierpnia do 30 września.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na III edycję festiwalu TARNOWIANIE, który jest okazją do poznania ludzi związanych z Tarnowem w różnych dziedzinach życia. Festiwal prezentuje bogactwo kultury, nauki, sportu i pasji tarnowian, a także ich wkład w rozwój miasta i regionu. Festiwal TARNOWIANIE to także „święto ludzi stąd!” – okazja do spotkania się z przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami, a także do nawiązania nowych znajomości i współpracy.

Festiwal rozpocznie się w niedzielę 3 września o godzinie 18.00 pokazem filmu „Teściowe 2”, w którym występuje znany tarnowianin Andrzej Zieliński. Aktor opowie o swojej pracy nad filmem i o swoich związkach z Tarnowem. Prowadzącym spotkanie będzie krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem festiwalu na stronie centrum.

Łukasz Maciejewski w ten weekend zaprasza również publiczność na kolejną odsłonę cyklu „Przywrócone arcydzieła” w kinie MOS. Tym razem będzie to projekcja kultowej komedii „Dzień świra”. Po seansie z krakowską publicznością spotka się reżyser filmu - Marek Koterski.

Kiedy? Sobota 2 września, godz. 19.00.

Więcej informacji na stronie Teatru im. J. Słowackiego


Wystawy i warsztaty: Baśniowa kraina i fandom

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na ostatnią okazję, aby skorzystać z rodzinnych warsztatów przygotowanych z okazji wystawy „Malarki warszawskie, malarki krakowskie”. W tym tygodniu uczestnicy będą mieli szansę przenieść się do świata baśni i fantazji, inspirowanego twórczością Leokadii Płonkowej. Nauczą się, jak wykorzystać głos i gest do opowiadania historii, jak ożywić postaci z książek i obrazów, jak stworzyć własne scenariusze i przedstawić je na scenie wystawy.

Kiedy? Sobota 2 września, godz. 11.00 i 13.00.

Szczegóły na stronie muzeum.

Wystawa „Fandom, czyli rozmowa” to propozycja Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie dla wszystkich miłośników mangi, anime i fantastyki. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną różne aspekty kultury fanowskiej, jej początki i rozwój. Odwiedzający będą mogli zobaczyć nie tylko oryginalne przedmioty związane z tym zjawiskiem, ale także poznać ludzi, którzy tworzą i współtworzą fandomy. Wystawa jest okazją do odkrycia bogactwa i różnorodności tego świata, a także do podzielenia się własnymi doświadczeniami i pasjami.

Wystawę można oglądać w Artetece od 30 sierpnia do 26 września. Więcej informacji na stronie biblioteki.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na nową wystawę w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci. Wystawa nosi tytuł „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” i została przygotowana przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa przedstawia, jak różne kraje Europy, w tym Niemcy i Austria, radziły sobie z wymierzaniem sprawiedliwości niemieckim zbrodniarzom wojennym. Wystawa pokazuje również, że wiele zbrodni pozostało bezkarnych lub nie zostało należycie ukaranych, mimo istnienia świadków lub dowodów. Wystawa ma na celu upamiętnić ofiary i uświadomić społeczeństwu skutki braku odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości. Scenariusz wystawy opracował dr Michał Zawisza.

Wystawę można zwiedzać od 1 do 19 września.

Szczegóły na stronie muzeum.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować