Pogoda - Sądeckie.pl21

Dzisiaj jest: 21. 06. 2021
Do końca roku: 193 dni
Jakość Powietrza

MRiPS: 500 mln zł na programy aktywizujące seniorów w latach 2021-2025

MRiPS: 500 mln zł na programy aktywizujące seniorów w latach 2021-2025

Wraz z końcem 2020 r. zakończyły się programy wieloletnie „Senior+” i Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Na zupełnie nowy program „Aktywni+” oraz „Senior+” w latach 2021-2025 resort MRiPS przeznaczy łącznie 500 mln zł.

– Ostatnie lata pokazały, jak ważne i potrzebne były to działania, dlatego nie zamierzamy z nich rezygnować. Na programy „Senior+” oraz zupełnie nowy „Aktywni+”, który zastąpi dotychczasowy program ASOS, w latach 2021-2025 przeznaczymy łącznie 500 mln zł. Zależy nam, by seniorzy mieli przestrzeń do aktywności, integracji, by mogli realizować swoje pasje i marzenia – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Aktywny jak senior

W ramach rządowego programu „Aktywni+” organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty działające na rzecz osób starszych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów kwotą od 25 do nawet 250 tysięcy zł. W latach 2021-2025 budżet programu wyniesie 200 mln zł.

Dofinansowanie przyznawane będzie w czterech priorytetowych obszarach:

  • Aktywność społeczna, która obejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie niesamodzielnych osób starszych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.
  • Partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienia samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
  • Włączenie cyfrowe obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.
  • Przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.

Placówki „Senior+” to dla wielu drugi dom

Domy i kluby „Senior+” tworzone i dofinansowywane w ramach programu nie są zwykłymi placówkami. To miejsca spotkań, nawiązywania relacji, przestrzeń do kreatywności i nauki nowych rzeczy – dla wielu uczestników zajęć to prawie drugi dom.

– To ogromna wartość, dlatego zdecydowaliśmy, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach. Relacje uczestników najlepiej dowodzą, że taka przestrzeń jest im potrzebna, że czują się w niej dobrze, bezpiecznie, że mają możliwość realizowania swoich zainteresowań – mówi minister Marlena Maląg.

Budżet programu „Senior+” na lata 2021-2025 to 300 mln zł.

Jak było do tej pory?

W 2015 r. wydatki na program „Senior+” wynosiły 30 mln zł. Wówczas w Polsce powstało 99 domów i klubów dla seniorów, a liczba uczestników sięgała niespełna 2,8 tys. W ostatnich latach roczny budżet programu wynosił już 80 mln zł, a w latach 2016-2020 powstało 678 nowych placówek. Zgodnie z szacunkami w 2020 r. uczestników zajęć w domach i klubach „Senior+” wyniosła ponad 24,5 tys.

Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) to z kolei 200 mln zł, prawie 1750 zrealizowanych projektów i niemal 800 tys. uczestników w latach 2016-2020. 


Źródło: MRiPS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować