Muszynka zmieniła kolor na pomarańczowy. Sprawę bada WIOŚ

Muszynka zmieniła kolor na pomarańczowy. Sprawę bada WIOŚ

W dniu 30 października 2019 r. około godz. 8.31 zastęp z JRG w Krynicy Zdroju został wezwany do Powroźnika. W potoku Muszynka przepływającym między innymi przez tę miejscowość zaobserwowano dziwną substancję. 

 

Służby zostały zawiadomione o problemie przez dwóch wędkarzy, którzy jako pierwsi zaobserwowali niepokojąco wyglądającą substancję, która zanieczyściła potok. Funkcjonariusze straży pożarnej zaobserwowali niepokojący zapach i zmianę barwy wody, jednak nie pojawiły się oznaki naruszenia ekosystemu wodnego. 

 

Nie zaobserwowano śniętych ryb, ani innych tym podobnych sygnałów. Po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających ustalono, że pomarańczowa substancja jest przekazywana do potoku za pomocą rurociągu z zakładu oczyszczającego wodę. 

 

Zakład poinformował, że tajemnicza substancja, która zaniepokoiła mieszkańców to odpad z oczyszczanych wód zawierający zanieczyszczenia naturalnie występujące w wodzie. Pomarańczowa barwa wynika z zawartości żelaza. 

 

Kierownik zakładu poinformował, że odpady są pochodzenia naturalnego i nie stanowią zagrożenia dla ekosystemów. Kierownik okazał zgodę na prowadzenie tego typu działań. Próbki wody zostały pobrane do badań przez dwóch pracowników zakładu. Podobnie, próbki pobrali również wędkarze zgłaszający problem. Na miejscu pojawili się także pracownicy z zarządzania kryzysowego z Urzędu Miasta w Muszynie. 

 

Dalsze działania zostaną podjęte przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który w razie potrzeby poinformuje funkcjonariuszy straży pożarnej o konieczności podjęcia dalszych działań. 

 

Źródło i Fot. PSP Nowy Sącz

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować