Pogoda - Sądeckie.pl2

Dzisiaj jest: 02. 03. 2021
Do końca roku: 304 dniNa Sądecczyźnie realizowany jest projekt mający na celu ochronę siedlisk nietoperzy

Na Sądecczyźnie realizowany jest projekt mający na celu ochronę siedlisk nietoperzy

Te ssaki upodobały sobie szczególnie zabytkowe obiekty. Projekt realizuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

 

W naszym regionie, nietoperze gnieżdżą się m.in. w kościele filialnym pw. Św. Kosmy i Damiana w Wojkowej i kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Łącku. Ale projekt obejmuje też obiekty w całej Małopolsce. Są to: kościół pw. Św. Barbary i Św. Stanisława BM w Szyku, kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Gruszowie, kościół filialny pw. Św. Łukasza Apostoła w Izbach, Parafia Rzymsko-Katolicka w Banicy, kościół pw. Św. Wojciecha B.M. w Szczawnicy, kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Florynce, budynek dawnej plebanii w Krościenku (Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem).

 

Głównym zadaniem jest ochrona letnich stanowisk ssaków. Są one zlokalizowane w dziewięciu zabytkowych obiektach. I właśnie dachy tych kościołów i budynków zostaną wyremontowane.

 

Dotychczas wybudowano już dwie platformy na guano w: kościele w Szczawnicy i Klasztorze Cystersów w Szczyrzycu. Zabezpieczono również wejście do zimowego stanowiska nietoperzy (jaskinia w rezerwacie przyrody „Diable Skały”). Trwają prace polegające na pielęgnacji i dosadzaniu zieleni na trasach przelotów nietoperzy wokół 10-letnich stanowisk oraz prace adaptacyjno-konserwacyjne na ponad 30-letnich stanowiskach nietoperzy. 

 

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie realizuje projekt „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych, w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce" nakierowany na ochronę siedlisk kserotermicznych oraz  gatunków nietoperzy. Projekt potrwa do przyszłego roku.

 

Źródło i fot.: SPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować