Nie płacisz faktur w terminie. KAS po wdrożeniu KSeF, ma zamiar skuteczniej walczyć z zatorami płatniczymi

Jednym z kluczowych elementów tego systemu jest wprowadzenie obowiązku podawania numeru identyfikującego fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) lub zbiorczego identyfikatora płatności w przypadku płatności zbiorczych.

Nie płacisz faktur w terminie. KAS po wdrożeniu KSeF, ma zamiar skuteczniej walczyć z zatorami płatniczymi

Identyfikacja i Monitorowanie Płatności

Nowy system poprzez obowiązek podawania identyfikatora faktury w przelewie, umożliwi KAS monitorowanie przepływów finansowych i identyfikowanie przedsiębiorstw, które terminowo regulują swoje zobowiązania.

Z kolei, przedsiębiorstwa, które generują największe zatory płatnicze, będą wyselekcjonowane na podstawie danych pochodzących z ustrukturyzowanych faktur FA(2) oraz zrealizowanych przelewów.

Pozwoli to na dokładniejsze określenie skali zjawiska wydłużania terminów płatności, co w wielu przypadkach może być uznane za czyn nieuczciwej konkurencji, mający negatywny wpływ na płynność finansową innych firm.

Automatyzacja i Efektywność

Rozwiązaniem, które będzie przeciwdziałało zatorom płatniczym jest wprowadzenie obowiązku podawania numeru identyfikującego fakturę w KSeF lub zbiorczego identyfikatora płatności (w przypadku płatności zbiorczych). Podawanie w przelewie tego identyfikatora pozwoli rozpoznać przedsiębiorstwa, które regulują płatności i jednocześnie (w oparciu o dane pochodzące ze struktury FA(2) i dostępne zrealizowane przelewy) wyselekcjonuje podmioty gospodarcze, które generują największe zatory. Dzięki temu będziemy mogli określić skalę zjawiska wydłużania terminów zapłaty jako czynu nieuczciwej konkurencji (co wpływa także na płynność finansową firm). - Wydział prasowy KAS

Tak więc KAS uważa iż dzięki wprowadzeniu obowiązku podawania numeru KSeF podczas płatności, proces weryfikacji rozliczeń prowadzonych przez podatników zostanie znacznie usprawniony.

Automatyzacja czynności związanych z kontrolą finansową pozwoli na przeprowadzanie tych działań bez konieczności angażowania podatników, co z jednej strony odciąży przedsiębiorców, a z drugiej zwiększy efektywność działania KAS.

Ochrona Tajemnicy i Zaawansowane Algorytmy

Ponadto zakładamy, że wprowadzenie obowiązku podawania numeru KSeF podczas płatności usprawni również proces weryfikacji rozliczeń prowadzonych przez podatników, gdyż czynności w tym zakresie w dużej mierze będą mogły odbyć się automatycznie, bez angażowania podatnika. Algorytmy wykorzystywane przez KAS w takich analizach z uwagi na tajemnicę nie zostaną ujawnione. -  Wydział Prasowy KAS

Nowe regulacje są bardzo dobrym krokiem w stronę zwiększenia przejrzystości i uczciwości w obrocie gospodarczym. KAS, poprzez wprowadzenie tych mechanizmów, ma nadzieję zmarginalizować praktyki negatywnie wpływające na rynek oraz zapewnienia sprawiedliwych warunków dla wszystkich uczestników życia gospodarczego.

Rozczarowanie Małych Przedsiębiorstw

Pomimo pozytywnych aspektów wprowadzanych zmian, na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nowe regulacje mogą nie przynieść oczekiwanych korzyści najmniejszym przedsiębiorcom. Małe i mikrofirmy, które najbardziej cierpią na zatorach płatniczych, mogą nadal pozostawać na marginesie tego systemu.

Skupienie się na wyselekcjonowaniu podmiotów generujących największe zatory płatnicze, choć istotne, może nie wystarczyć, by chronić najmniejsze podmioty gospodarcze, które na co dzień borykają się z problemem opóźnionych płatności nie tylko od większych kontrahentów.

W przypadku małych i mikro firm, nawet jedna duża nieopłacana faktura powoduje ryzyko utraty płynności finansowej na skutek podatków jakie trzeba regulować od kwoty faktury, której fizycznie nie ma opłaconej.

Tak więc brak wyraźnego ukierunkowania na potrzeby małych przedsiębiorstw budzi pewien zawód. To właśnie te firmy, często będące fundamentem lokalnej gospodarki, najbardziej potrzebują ochrony przed nieuczciwymi praktykami płatniczymi.

Choć nowe przepisy są krokiem w stronę większej przejrzystości i uczciwości w obrocie gospodarczym, małe firmy mogą odczuć, że ich specyficzne potrzeby zostały zepchnięte na dalszy plan.

KAS wprowadzając te mechanizmy, dąży do eliminacji praktyk negatywnie wpływających na rynek oraz zapewnienia sprawiedliwych warunków dla wszystkich uczestników życia gospodarczego. Niemniej jednak, realna pomoc dla najmniejszych przedsiębiorców wymaga dalszych, bardziej precyzyjnych działań.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować