Nie prowokujmy złodziei – zabezpieczmy swoje mienie

Nie prowokujmy złodziei – zabezpieczmy swoje mienie

Z uwagi na to iż w ostatnim czasie na terenie Sądecczyzny odnotowano kilka przypadków kradzieży, podczas której złodzieje wykorzystali otwarte okna oraz niezamknięte drzwi, Policja przypomina i apeluje o właściwe zabezpieczanie swoich domów, mieszkań, piwnic i garaży.

 

Troje mieszkańców Sądecczyzny padło ofiarą złodzieji, którzy wykorzystali niezamknięte drzwi balkonowe, wejściowe oraz garażowe. Poszkodowani stracili m.in. pieniądze, dokumenty i karty bankomatowe.

 

Funkcjonariusze ostrzegają, aby nie pozostawiać otwartych drzwi do domów i mieszkań, nawet gdy przebywamy w środku. Głośna muzyka, rzucenie się w wir domowych obowiązków czy drzemka po ciężkim dniu często sprawiają, że nie słyszymy, kiedy ktoś naciśnie klamkę i wejdzie do mieszkania.

 

Mundurowi apelują również, by zamykać drzwi na klucz wychodząc na tzw. chwilę do piwnicy, sąsiada czy wyrzucić śmieci. Dodatkowo pamiętajmy, by nie pozostawiać torebek, portfeli, telefonów czy kluczyków do samochodu na komodach i półkach w pobliżu drzwi wejściowych, ponieważ złodziejowi wystarczy dosłownie kilkanaście sekund, aby wejść do mieszkania i skraść przedmioty, które znajdą się w jego bliskim zasięgu.

 

Pamiętajmy o właściwym zabezpieczaniu domów (w tym także niezamieszkałych), budynków gospodarczych, mieszkań, piwnic czy garażów, by ograniczyć do minimum zagrożenie włamania i kradzieży.

  • Wychodząc z domu należy dokładnie zamknąć drzwi i okna, także balkonowe, piwniczne (które warto dodatkowo okratować) i dachowe. Należy pamiętać również o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo można dostać się do domu. Jeśli dom posiada system alarmowy, należy go włączyć. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej tego typu „kryjówce”.
  • Jeśli mieszkamy w mieszkaniu warto wyposażyć je w solidne drzwi z patentowymi zamkami. Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie czy kradzież, dlatego nie zostawiaj otwartych ani uchylonych okien i drzwi balkonowych pod swoją nieobecność. Uchylone okno czy drzwi balkonowe nie jest dla złodzieja żadną przeszkodą.
  • Pamiętajmy, że dobrze znający się mieszkańcy i zorganizowani sąsiedzi mogą zapobiec włamaniom i kradzieżom w Twojej okolicy. Reaguj, gdy usłyszysz hałasy i niecodzienne odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów oraz gdy zobaczysz, że podczas ich nieobecności nieznajoma osoba stoi pod drzwiami i próbuje je otwierać.
  • Aby uchronić się przed kradzieżą, bądźmy czujni i zachowajmy zdrowy rozsądek. Nie warto chwalić się osobom postronnym o swojej zamożności, np. publikując na portalach społecznościowych zdjęcia, na których widoczne jest wyposażenie mieszkania.

 

Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy garażu nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzanie, co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy tej kradzieży - informuje sądecka Policja.

 

Źródło: KMPNS, fot. ilustracyjna

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować