Niezwykła lekcja anatomii uczniów z LO w Starym Sączu

Uczniowie klasy medycznej 1a Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu wzięli udział w niezwykłej lekcji anatomii, która odbyła się Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pojechali tam wraz z wychowawcą Anetą Mamalą i opiekunem Małgorzatą Dorulą.

Niezwykła lekcja anatomii uczniów z LO w Starym Sączu

Dzięki uprzejmości absolwenta starosądeckiego liceum, wybitnego kardiochirurga i specjalisty transplantologii klinicznej dr n. med. Macieja Urlika, klasa o profilu biologiczno-chemicznym poznała specyfikę pracy lekarza i pielęgniarki w najlepszej klinice w Polsce.


Uczniowie wzięli udział w warsztatach laparoskopowych. Na terenie szpitala działa pracownia wyposażona w trenażery do ćwiczeń laparoskopowych. Dzięki tym urządzeniom licealiści mogli podejmować próby samodzielnego powtórzenia niektórych elementów obserwowanych wcześniej zabiegów. Następnie w auli im. Profesora Zbigniewa Religii wysłuchali wykładu dr Macieja Urlika, a na koniec zwiedzili oddział transplantologii wraz z salą operacyjną.


Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem - mówią uczniowie. – Poznaliśmy szpital od zaplecza: sprzęt laboratoryjny, wyposażenie gabinetów zabiegowych, mogliśmy nawet przeprowadzać zabiegi laparoskopowe na specjalnych trenażerach. Największe wrażenie zrobiła na nas sala operacyjna.


Pomysł, by wysyłać uczniów do szpitala zrodził się podczas mojej rozmowy z dr Maciejem Urlikiem –mówi Aneta Mamala, nauczyciel biologii w starosądeckim liceum. – Zależy nam, aby już na starcie uczniowie poznali specyfikę pracy lekarza. Takie wizyty motywują, inspirują i dzięki nim uczniowie podejmują życiowe decyzje o studiowaniu medycyny. W Zabrzu mieli wspaniałą okazję podglądać pracę najlepszych specjalistów w kraju. To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Dziękuję doktorowi Maciejowi Urlikowi oraz całemu zespołowi Śląskiego Centrum Chorób Serca. Jestem przekonana, że taka wizyta zostanie w pamięci uczniów na zawsze.


Następnie uczniowie udali się do Katowic na najliczniej odwiedzaną na świecie naukową wystawę, autorstwa prof. Gunthera von Hagensa pt. Body Worlds. Ekspozycja opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała. Inspiruje do życia z zachowaniem witalności i pełni sił. Wystawa prezentuje 160 autentycznych ludzkich ciał. Pochodzą one od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Metoda plastynacji sprawia, że wiedza dotycząca anatomii stała się dostępna dla każdego. Młodzież mogła zobaczyć to, czego do tej pory uczyła się z książek. Mięśnie, kości, narządy wewnętrzne zarówno będące w typowej dla siebie budowie, jak te z widocznymi chorobami.


Źródło: SPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować