Pogoda - Sądeckie.pl

6

Dzisiaj jest: 06. 12. 2021 Do końca roku: 25 dni
Jakość Powietrza:

Nowosądeccy radni chcą odwołania Przewodniczącej Rady Miasta Iwony Mularczyk

Nowosądeccy radni chcą odwołania Przewodniczącej Rady Miasta Iwony Mularczyk

Podczas ostatniej sesji rady miasta, gdy dyskutowano na temat Uchwały Budżetowej Miasta Nowego Sącza na rok 2021, radny Maciej Prostko wystąpił z wnioskiem formalnym o uzupełnienie porządku obrad o projekt uchwały podpisany przez większość radnych miasta (grupę 12 osób) o odwołaniu Iwony Mularczyk z funkcji Przewodniczącej Rady Miasta.

Wniosek nie został poddany pod głosowanie. Przewodnicząca argumentowała to faktem, że sesja jest zdalna i podda go pod głosowanie dopiero jak odbędzie się ona w trybie stacjonarnym, a w tym przypadku tryb zwołania sesji określa osoba, której dotyczy wniosek o odwołanie.


Sesja jest zdalna i nie ma możliwości procedowania takiego projektu uchwały. Projekt wpłynął do Rady Miasta i zostanie poddany pod głosowanie przy najbliższej stacjonarnej sesji Rady Miasta. Procedowanie tego wniosku jest sprzeczne ze statutem i obowiązującym prawem. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, to spotkamy się tutaj na sali, żeby obradować w sposób stacjonarny – tłumaczyła Iwona Mularczyk.

W trakcie wystąpienia głos zabrał sekretarz miasta Piotr Lachowicz i poinformował, że system zdalny pozwala na przeprowadzenie tajnego glosowania niezbędnego do podjęcia kwestii osobowych. Głosowanie może zostać też przeprowadzone jeżeli nie w trybie zdalnym to w hybrydowym jak utrudnione jest stacjonarne.


Wczoraj radni KN i KO zorganizowali konferencję prasową, która była pokłosiem tego, co wydarzyło się na ostatniej sesji Rady Miasta. Wezwali Iwonę Mularczyk do rezygnacji z funkcji przewodniczącej Rady Miasta.


Mamy zastrzeżenia do pracy prezydium Rady Miasta zwłaszcza Iwony Mularczyk. W związku z tym, że doszło do istotnych zmian osobowych w składach klubów radnych, w tym klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz i utraty samodzielnej większości w Radzie Miasta złożyliśmy wniosek, projekt uchwały o odwołanie z funkcji przewodniczącej Iwony Mularczyk. Został on podpisany przez bezwzględną większość Rady Miasta, grupę 12 radnych, czyli grono osób, które jest wystarczające do jej odwołania. Teraz jesteśmy w patowej sytuacji bo od osoby której on dotyczy zależy, kiedy zostanie poddany pod głosowanie – wyjaśnia radny Maciej Prostko.

Przewodniczący rady Miasta miasta podobnie jak każdy radny jest zobowiązany do przestrzegania statutu Rady Miasta. Mówi on, że on wniosek formalny poddaje się niezwłocznie pod głosowanie. Większość radnych podpisała się pod wnioskiem o odwołanie więc nie chcą aby Iwona Mularczyk dalej pełniła te funkcje. Głosowanie jest możliwe w rożnych formach, ale przewodnicząca zwołuje sesje w trybie zdalnym, bo nie chce „opuścić swojego stołka”. Dowody czy potwierdzenie, że można przeprowadzić takie głosowanie w trybie zdalnym są i przewodnicząca zdaje sobie z tego sprawę – wskazuje radny Leszek Gieniec.

Nie pamiętam, żeby miała miejsce podobna sytuacja, że bezwzględna większość radnych podpisuje się pod wnioskiem o odwołanie przewodniczącej rady. Jesteśmy świadkami, że 12 spośród 23 radnych pokazuje przewodniczącej czerwoną kartkę. Chyba trzeba nie mieć honoru, żeby dalej trwać przy tej funkcji. Takie postępowanie jest niedopuszczalne. Pomijam aspekty prawne ale z moralnego punktu widzenia sprawowanie tej funkcji w tym momencie w mojej ocenie jest niemożliwe – zaznacza radny Krzysztof Ziaja.

Nie chce oceniać pracy przewodniczącej, a skupić się na naszych prawach podstawowych demokracji, że większość ma prawo wyboru swojego przewodniczącego. Rada Miasta nie może spotkać się na sali obrad i wypełniać swojego podstawowego zadania jakim jest możliwość dokonywania wyborów również tych personalnych. Przewodnicząca została wybrana na początku swojej kadencji większością głosów i nikt tego nie kwestionował. Teraz większość radnych podpisała się pod wnioskiem o zmianę przewodniczącego. Nie można w imię zasłaniania się covidem, żeby nie móc przeprowadzić głosownia. To jest odbieranie praw naszych i wszystkich ludzi, bo w demokratycznym państwie prawa powinna być możliwość wyboru. Nie wiadomo kiedy przewodnicząca zwoła sesje stacjonarną. Nie można ignorować i obchodzić podstawowych praw Rady Miasta Nowego Sącza, obywatela dotyczące możliwości dokonania zmiany rządzących, przewodniczących lub jakichkolwiek innych osób. Od kilku miesięcy nie ma żadnych podstaw do prowadzenia sesji w trybie zdalnym, a tu z uporem maniaka taka sytuacja się utrzymuje. Jest to nie do przyjęcia – powiedział radny Leszek Zegzda.

Sesje Rady Miasta są prowadzone w sposób niedopuszczalny. Wielokrotnie jest odbierany głos radnym bez żadnego powodu. Są stosowane inne zasady dla radnych z klubu z którego wywodzi się Iwona Mularczyk. Jest to niegodne zachowanie. Warto zadać sobie pytanie czy dla tych kilku tysięcy złotych warto przyspawać się do stołka. Apeluje o krztę honoru i podanie się do dymisji przez przewodniczącą Rady Miasta – mówił radny Jakub Prokopowicz.

Radni nie chcieli na razie zdradzić swojej strategii, czyli tego co dokładnie planują zrobić w tej sytuacji, ale na pewno biorą pod uwagę drogę prawną, wojewodę i Sąd Administracyjny.


Czekamy na reakcje. Wniosek o odwołanie będzie składany i musi zostać poddany pod głosowanie. Jeśli tego przewodnicząca nie zrobi, to pojawią się postanowienia organów do tego powołanych, że w zastępstwie tej pani ktoś wykona to postanowienie – dodaje radny Józef Hojnor.

Co sądzisz o tym wydarzeniu

4

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować