Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Nowy ośrodek badawczy przy ITP w Tyliczu - zajmie się oczyszczalniami ścieków

Nowy ośrodek badawczy przy ITP w Tyliczu - zajmie się oczyszczalniami ścieków

Krynica - Zdrój znana z sanatoriów i doskonałych warunków do rekreacji i wypoczynku rozwija się także w zakresie naukowo-badawczym. Przy Instytucie Technologii Przyrodniczych w pobliskim Tyliczu otwarto poligonowy ośrodek badawczy.

 

Przy Instytucie Technologiczno – Przyrodniczym powstał poligonowy ośrodek badawczy indywidaulnych systemów oczyszczania ścieków. Jego działalność będzie się koncentrować na edukacyjno – promocycjnych działaniach podejmowanych na rzecz mieszkańców wsi położonych na ziemi sądeckiej.
W dniu 28 września 2018 r. na nowo wybudowanej ścieżce edukacyjno – prezentacyjnej w Instytucie w Tyliczu odbyła się uroczysta inauguracja. Ścieżka została przystosowana do głównego celu działalności ośrodka. Znalazły się na niej obiekty i urządzenia technologiczne gotowe do stosowania w przydomowych oczyszczalniach ścieków.

 

W inauguracyjnym spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele zarządu i pracownicy Sądeckiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Nowym Sączu oraz członkowie Komitetu ds. Kształtowania i Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych przy NOT w Nowym Sączu.

 

Założenia koncepcyjno – programowe ośrodka badawczego i ścieżki edukacyjno-prezentacyjnej zostały przedstawione przez prof. Andrzeja Jucherskiego i inż. Andrzeja Walczowskiego. Powstanie tej instytucji ma na celu ochronę środowiska poprzez promowanie ekologicznych rozwiązań i edukowanie wiejskiej społeczności. Ścieżka edukacyjno – prezentacyjna pokazuje, jakie rozwiązania powinny być stosowane przez mieszkańców wsi, w których nie istnieje kanalizacja zbiorcza i nie zostanie tam wykonana z uwagi na brak funduszy lub względy środowiskowe.

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować