Pogoda - Sądeckie.pl25

Dzisiaj jest: 25. 02. 2021
Do końca roku: 309 dniNowy Sącz 49. na liście miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem

Nowy Sącz 49. na liście miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem

Właściciele pojazdów, którzy mieszkają w Nowym Sączu, deklarują średni przebieg swoich aut na poziomie 190 tys. km. Od stolicy Polski, która jest liderem zestawienia, Nowy Sącz dzieli różnica przebiegu przeciętnego samochodu na poziomie 32 tys. km.

Przebieg pojazdu wpływa na zużycie jego podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to często większa szansa na awarię, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla kierujących. Liczba przejechanych kilometrów jest także jednym z czynników, które wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Nowy Sącz zajął na niej 49. miejsce. Pozostałe wyniki prezentują się następująco:

Źródło: rankomat.pl

Nowy Sącz w drugiej części rankingu

Przeciętny samochód, który porusza się po Nowym Sączu, ma 190 tys. km na liczniku. To jeden z gorszych wyników w kraju i najgorszy w województwie małopolskim. W efekcie Nowy Sącz zajął odległe, bo 50. miejsce na liście. Dla porównania Kraków (161 tys. km) uplasował się na 2. miejscu, a Tarnów (175 tys. km) na 8. miejscu zestawienia.
Pozostałe miasta na podium to Warszawa i Poznań. Z deklaracji kierowców wynika, że średni przebieg dla aut z tych miast wynosi 158 tys. i 166 tys. kilometrów. Różnica w przebiegu między pierwszym a ostatnim miejscem na liście rankomat.pl wynosi 58 tys. km. Jest to dystans, który można wyjeździć w ciągu kilku lat.

Małopolskie liderem w zestawieniu

W zestawieniu rankomat.pl Małopolska wypadła najlepiej. Przeciętne auto z województwa małopolskiego przejechało do tej pory 177 tys. km. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa mazowieckie (181 tys. km), wielkopolskie i śląskie (183 tys. km).
Największy średni przebieg swoich samochodów deklarują kierowcy z województw lubuskiego (206 tys. km), lubelskiego (207 tys. km) i warmińsko-mazurskiego (210 tys. km). To jednocześnie 3 województwa, w których średni przebieg auta przekracza 200 tys. km.
Ile za OC w Nowym Sączu?

Mimo średniego przebiegu samochodów na poziomie 190 tys. km, nowosądeczanie płacą za OC mniej niż wynosi średnia dla całego kraju (678 zł) i średnia dla województwa (633 zł). W III kwartale bieżącego roku kierowcy z Nowego Sącza poszukując obowiązkowej ochrony pojazdu, otrzymywali oferty opiewające średnio na kwotę 583 zł. W Małopolsce mniej płacili tylko mieszkańcy Tarnowa (560 zł), z kolei więcej na ten cel wydać musieli mieszkańcy Krakowa (744 zł). 
– Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i dane dotyczące jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Krakowa płaci za polisę średnio 744 zł, a mieszkaniec Nowego Sącza 583 zł – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

 

Źródło: rankomat.pl, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować