Pogoda - Sądeckie.pl

17

Dzisiaj jest: 17. 09. 2021 Do końca roku: 105 dni
Jakość Powietrza

Nowy Sącz: Akcja chemiczna strażaków. Neutralizowali wyciekły kwas octowy

Nowy Sącz: Akcja chemiczna strażaków. Neutralizowali wyciekły kwas octowy

28 lipca kierujący samochodem dostawczym zjeżdżając z pobliskiego ronda uszkodził jeden z przewożonych zbiorników z kwasem octowym o pojemności 30 l. Gdy zorientował się co się stało szybko zjechał na plac pobliskiej Komendy PSP.

W pojeździe przewożone były pojemniki z kwasem octowym 80%, nadtlenkiem wodoru oraz kwasem szczawiowym. Ciecz z uszkodzonego zbiornika zalała przedział ładunkowy i wyciekła z auta na plac tworząc plamę - relacjonują funkcjonariusze z PSP.


Strażacy zamknęli wjazd na parking komendy, sprawdzili karty charakterystyki substancji oraz pH cieczy. Następnie wyznaczyli strefę niebezpieczną, a do środka pojazdu wszedł ratownik zabezpieczony w specjalne ubranie, rękawiczki gumowe chemoodporne oraz maskę z filtropochłaniaczem.


Dokonano sorpcji oraz ograniczenia rozlewiska przy wykorzystaniu preparatu Unisafe. Następnie przy użyciu mleczka wapiennego zneutralizowano substancje. Rozładowano pojazd z wszystkich zbiorników. Podano jeden prąd wody w celu zmycia substancji z wnętrza pojazdu oraz rozcieńczenia wyciekłego kwasu. Usunięto podłogę w pojeździe przy wykorzystaniu podręcznego sprzętu burzącego i ponownie przelano strefę ładunkową samochodu - informują druhowie.


Fot. PSPNS


Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować