Pogoda - Sądeckie.pl26

Dzisiaj jest: 26. 02. 2021
Do końca roku: 308 dniNowy Sącz: Szykuje się spora zmiana cen za wywóz śmieci

Nowy Sącz: Szykuje się spora zmiana cen za wywóz śmieci

Prezydent Ludomir Handzel razem z dyrektorem Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta Janem Kupczakiem podczas wczorajszej konferencji omówili kwestie stawek za odbiór odpadów komunalnych w Nowym Sączu.


Pojawiło się wiele kłamstwa i nieprawdziwych wiadomości na ten temat, dlatego chciałbym udzielić podstawowych informacji – powiedział prezydent zwracając uwagę na trzy ważne aspekty tej sprawy.


Po pierwsze Spółka Nova nie jest tutaj żadną stroną, tylko wykonawcą usługi, którą zamawia miasto i nie ma ona żadnego wpływu na wysokość stawek. Dodatkowo kończą się prace nad przetargiem, który pojawi się w przestrzeni na rok 2021. Będą mogły do niego przystąpić wszystkie możliwe firmy, a miasto wybierze tą, która zapewni dobrą usługę za najniższą cenę. I wcale nie jest powiedziane, że wybór padnie na Spółkę Nova.


Drugą kwestią, jaką poruszył prezydent jest fakt, iż radni podjęli już decyzje odnośnie stawek opłat, bo przyjęli Uchwałę Budżetową.

My wypłacamy wynagrodzenia za odbiór odpadów i utylizacje według Uchwały Budżetowej. Przez epidemie podjęliśmy decyzje, że nie podnosimy tej stawki. Mamy ją obecnie na poziomie 7,5 zł. To jest kwota, która nie pokrywa kosztów zbierania i wywozu tych odpadów. W związku z tym tylko wyrównujemy tą cenę do tych, które są obecnie na rynku. Kwota, która jest zaproponowana na dzień dzisiejszy oscyluje w granicach średniej tego typu miast jak Nowy Sącz, czyli tych na prawach powiatu – tłumaczył Ludomir Handzel.


Włodarz miasta zwrócił także uwagę na to, że wyjściowa stawka 24 zł będzie pomniejszona o 4 zł w przypadku rodziny wielodzietnej (małżeństwo z trójką dzieci) oraz utworzenia na swojej posesji kompostownika.

Jeżeli mamy do czynienia z dużą rodziną, a za taką uznajemy rodziców i trójkę dzieci to wtedy ta obniżka sięga 4 zł, czyli jesteśmy na poziomie 20 zł od osoby. Co więcej, jeżeli taka pięcioosobowa rodzina zdecyduje się na samodzielne zagospodarowanie odpadów zielonych np. tworzenie kompostowników, to cena obniży się o dodatkowe 4 zł od osoby, czyli kwota na osobę wyniesie wtedy 16 zł – wyjaśnia. 


Jak wskazuje prezydent system ma się bilansować sam. Musi to być pokrywane z wpłat mieszkańców. Nie może do tego dokładać jednostka samorządu terytorialnego z pieniędzy budżetowych.


Dyrektor Wydziału Komunalnej Obsługi Miasta Jan Kupczak zwrócił uwagę na to, iż stawka opłat za odpady już w zeszłym roku się nie bilansowała.

W lipcu trzeba było podjąć decyzje o zwyżce opłat za odpady komunalne lub dokonać dofinansowania do spółki po to żeby gospodarowanie odpadami było właściwe. Tego nie zrobiliśmy. Koszty gospodarowania odpadami komunalnym na rok 2020 wynoszą ponad 16 mln zł, czyli już wiemy, że kwota, jaką mieszkańcy płacą za odbiór odpadów komunalnych będzie zdecydowanie niewystarczająca. Był zamysł żeby już od początku drugiego kwartału stawka ta wzrosła do 19 zł i wtedy ona by się zrównoważyła i w tym roku mielibyśmy również zbilansowaną gospodarkę finansową odpadami komunalnymi – mówił dyrektor.


Niestety nastała epidemia i z tego powodu miasto zdecydowało, że nie będzie podwyżek opłat za odpady. Jak wyjaśnia Jerzy Kupczak wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami i koszty związane z gospodarką komunalną powinny się bilansować. Niestety w tym roku nie są w stanie.

Teraz ta stawka, która będzie proponowana Radzie Miejskiej na przyszły rok, ona nie zbilansuje tegorocznego budżetu na ten rok, bo nie jest w stanie i tak miasto będzie musiało dofinansować. Natomiast jest to stawka, która powinna nam zabezpieczyć zbilansowanie się kosztów gospodarki odpadami komunalnymi w roku 2021.


Rzeczywistą wysokość stawki pozwoli ocenić przeprowadzone postępowanie przetargowe. 

Końcem tego roku wygasa uchwała o powierzeniu spółce zagospodarowania odpadami i umowa o odbiór odpadów od mieszkańców. My musimy przeprowadzić postepowanie przetargowe. Ono pozwoli ocenić, jaka rzeczywiście ta wysokość będzie. Przystępując do przetargu musimy zrobić dokładną kalkulacje. Waha się ona w granicach 20,5 mln zł. Ta kwota 24 zł od mieszkańca powinna nam to zbilansować.


Jak dodaje dyrektor stawka proponowana przez miasto Nowy Sącz wcale nie odbiega wiele od okolicznych gmin. Dla przykładu w Gminie Chełmiec jest to 19,90 zł/osobę, Starym Sączu 20 zł/osobę, Nowym Targu 23 zł/osobę, Muszynie 25 zł/osobę, a w Limanowej 28 zł/osobę.

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować