O programie "Rodzina 800+" w Gorlicach

W 2024 roku z programu „800+” skorzysta blisko 6,7 miliona dzieci w całej Polsce. Dodatkowe 300 złotych miesięcznie to konkretne wsparcie dla rodzin. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dobry stan finansów publicznych naszego państwa. Nasi poprzednicy pytali, gdzie są te pieniądze „zakopane”, a nasz rząd, między innymi dzięki skutecznej walce z mafiami VAT-owskimi, udowodnił, że da się zwiększyć budżet państwa bez dodatkowych kosztów dla obywateli. Wręcz przeciwnie – wprowadzamy rozwiązania, które chronią przed kolejnymi kryzysami i wspierają w trudnych czasach. Świadczenie wychowawcze – teraz 500 złotych, a od 1 stycznia 2024 roku 800 złotych – to bezpośrednie wsparcie dla rodzin z dziećmi. Środki mogą być wydane zgodnie z potrzebami. Oznacza to na przykład nowy rower dla dziecka, dodatkowe zajęcia pozaszkolne czy wakacyjny wyjazd całą rodziną – przypomina II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

O programie "Rodzina 800+" w Gorlicach

O założeniach i znaczeniu wprowadzonych zmian wicewojewoda Mateusz Małodziński, parlamentarzyści: Barbara Bartuś i Patryk Wicher oraz lokalni samorządowcy mówili dzisiaj na briefingu prasowym, który odbył się na rynku w Gorlicach.


Poseł Barbara Bartuś mówiła, że miała zaszczyt być w Sejmie od początku procedowania programu „500 plus”. Według niej, ten program to przywracanie godności polskim rodzinom. Pomaga on polskiej gospodarce i cieszy się bardzo, że ustawa o tym, że „500 plus” będzie „800 plus” jest już w Senacie. Programy wspomagające rodzinę to jest to, czego potrzeba naszej Ojczyźnie.


Poseł Patryk Wicher mówił, że dzieci to nasza przyszłość. To największa inwestycja, jakiej możemy dokonać w funkcjonowaniu naszego społeczeństwa. Dziecko to zawsze radość rodziców, bliskich, ale patrząc ekonomicznie – to rozwój gospodarki. Dobre kształtowanie dzieci, przekazanie im odpowiednich narzędzi, jak edukacja, to priorytet. I to jest właśnie priorytet naszego rządu.


Kwota świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500 plus” zwiększy się od 1 stycznia 2024 r. z 500 zł na 800 zł miesięcznie na każde dziecko. Żadne inne warunki dotyczące przyznawania i wypłaty tego wsparcia nie ulegną zmianie.


Aby otrzymać 800 plus, czyli świadczenie wychowawcze w wyższej wysokości, nie trzeba składać żadnych wniosków ani podejmować jakichkolwiek dodatkowych działań. Jeśli dziecko zaczęło otrzymywać „500 plus” w 2016 r., kiedy program wszedł w życie, to do czerwca 2023 r. łącznie dostało 43 500 zł. W 2024 r. każde dziecko otrzyma 9600 zł.


Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, do kwietnia 2023 roku małopolskie rodziny otrzymały z programu „Rodzina 500 plus” 22 mld zł, a wsparciem w ciągu 7 lat jego funkcjonowania objętych zostało w Małopolsce prawie 665 tys. dzieci. Więcej informacji można znaleźć tutaj.


***

W Małopolsce zainaugurowano wakacje z „Piknikami rodzinnymi 800 plus”. Pierwszy odbył się 16 lipca w Korzennej w powiecie nowosądeckim. W sumie odbędzie się co najmniej dziesięć takich wydarzeń. Najbliższy już 29 lipca w Wojniczu, a w planach jeszcze: 12 sierpnia – Lanckorona, 13 sierpnia – Krynica-Zdrój, 19 sierpnia – Trzebinia, 20 sierpnia – Klucze, 26 sierpnia – Stryszów, 27 sierpnia – Laskowa, a na pożegnanie wakacji: 2 września – Nowe Brzesko i 3 września – Dobczyce.


Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy Chcemy pokazać, że Małopolska jest silna rodziną i piękna regionalnymi tradycjami – przekazuje wicewojewoda Mateusz Małodziński.


Organizatorem pikników jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wraz z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie, przy wsparciu lokalnych samorządów.


Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować