Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Nawojowej

Starosta nowosądecki, Marek Kwiatkowski, wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Nawojowej. Tam złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem, który upamiętnia kapitana Stanisława Pióro ps. “Emir” oraz Adolfa Cecura ps. “Lew”. W towarzystwie starosty byli również powiatowy radny, Józef Świgut.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Nawojowej

Uroczystość prowadził Wiesław Pióro. Żołnierz Wyklęty, kpt. Stanisław Pióro, był stryjem Wiesława. To on stworzył największą organizację antykomunistyczną na Sądecczyźnie – Polską Podziemną Armię Niepodległościowców wraz z jej odziałem leśnym – Żandarmerią. Kapelanem Żandarmerii był zamordowany przez UB ks. Władysław Gurgacz. W sierpniu 1949 roku kpt. Stanisław Pióro wraz z 12 członkami PPAN wpadł w zasadzkę w okolicy Wyżnych Rużbachów na Słowacji, gdzie poległ, popełniając samobójstwo.

Wspominając Żołnierzy Wyklętych, mamy w pamięci wszystkich tych, którzy zginęli walcząc o wolność naszej Ojczyzny.” – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski. “Trzeba pamiętać, że w wyniku rozbiorów Polska zniknęła z mapy świata na 123 lata. Dlatego tak ważne jest, byśmy pamiętali, że w trudnych czasach oparcie się na tradycji, kulturze, religii i świadomości narodowej miało dla naszego kraju kolosalne znaczenie.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w Gminnym Ośrodku Kultury w Nawojowej odbyło się spotkanie z Navalem – byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Łabowej, którzy wcześniej złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym kapitana Stanisława Pióro ps. “Emir” i Adolfa Cecura ps. “Lew”. Obecna była również wójt gminy Łabowa, Marta Słaby.

Źródło: SPNS, fot. Paweł Szeliga

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować