Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Od 15 kwietnia wypłata pierwszych świadczeń postojowych dla przedsiębiorców

Od 15 kwietnia wypłata pierwszych świadczeń postojowych dla przedsiębiorców

Dzisiaj na kontach ponad 86 tysięcy przedsiębiorców pojawią się pierwsze świadczenia postojowe. Będą to środki w łącznej kwocie ponad 172 mln zł. Najwięcej pieniędzy zostanie przekazanych do przedsiębiorców w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. W Nowym sączu 1508 podmiotów otrzyma w sumie ponad 3 mln zł.

 

Do 14 kwietnia złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Ponad 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a ponad 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

 

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty a także o świadczenie postojowe.

  • Złożenie wniosku elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) zdecydowanie przyspiesza ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

 

Wnioski o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty a także wnioski o świadczenia postojowe można przekazać:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl (link do strony zewnętrznej)
  • za pośrednictwem poczty,
  • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

 

W przypadku pytań lub wątpliwości można skorzystać z pomocy telefonicznej. Konsultanci ZUS są dostępni:

w dni robocze (pn.-pt.) w godzinach 7-18 pod numerem ogólnopolskiej infolinii 22 560 16 00 – należy wybrać „0” (połączenie z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS), a następnie wybrać temat rozmowy 7 - wsparcie dla przedsiębiorców.
w dni robocze (pn.- pt.) w godzinach 7 - 15 pod specjalnymi numerami telefonu 22 290 87 02 i 22 290 87 03.

 

Źródło: ZUS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować