Pogoda - Sądeckie.pl6

Dzisiaj jest: 06. 03. 2021
Do końca roku: 300 dni"Oddychamy tym co palimy" - akcja informacyjna Urzędu Miasta

"Oddychamy tym co palimy" - akcja informacyjna Urzędu Miasta

Podczas dzisiejszej konferencji w ratuszu wicedyrektor Magdalena Majka oraz Dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz poruszyli temat smogu w Nowym Sączu.

 

W ogłoszonym niedawno rankingu najbardziej zasmogowanych miejscowości w Polsce Nowy Sącz znalazł się na niechlubnym 4 miejscu w kategorii miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. To bardzo zła wiadomość dla nowosądeczan.

 

Zastępca prezydenta Magdalena Majka przedstawiła akcję, która będzie prowadzona w mieście i ma na celu przypominać mieszkańcom, że "Oddychamy tym czym palimy".

 

Ważne jest to, co każdy robi we własnej kotłowni. Oddychamy tym czym palimy. Żadne działania miasta nie będą skuteczne jeśli nie będziemy pamiętać o tym, że oddychamy tym czym palimy. Miasto będzie o tym powtarzało wielokrotnie poprzez akcje, która będzie pokazywać w przestrzeni miejskiej, w autobusach, na przystankach, plakatach informacje, które będą przypominały mieszkańcom o tym, że to czym palimy tym oddychamy - powiedziała Magdalena Majka.

 

W dalszym ciągu w mieście jest dużo budynków, zwłaszcza jednorodzinnych, które są ogrzewane kotłami na paliwo stałe i to do tych mieszkańców tych budynków będzie kierowana akcja "Oddychamy tym co palimy. Mamy wybór".

 

Możemy kupić paliwa niskoemisyjne, ale nie możemy palić w paleniskach śmieciami. Jeśli faktycznie będziemy o tym pamiętać, to wtedy rzeczywiście będziemy mogli powiedzieć, że wszyscy w Nowym Sączu walczymy ze smogiem - dodaje wiceprezydent.

 

Z kolei Dyrektor Grzegorz Tabasz podsumował efekty walki ze smogiem na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

  1. W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” ekodoradcy Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza od marca 2019 do grudnia 2020 udzielili mieszkańcom 1 500 porad związanych z przygotowaniem wniosków. Dzięki czemu w trakcie realizacji jest 497 wniosków o wymianę starych, nieekologicznych źródeł ciepła na terenie miasta.
  2. W 2020 roku został zakończony programu wymiany kotłów na paliwa stałe, w efekcie którego zlikwidowano 210 starych instalacji na paliwa stałe.
  3. MPEC zakończyło rozbudowę sieci ciepłowniczej w rejonie ul. Kilińskiego. Do nowego ciepłociągu o długości 1,5 km nowej sieci została podłączona część obiektów szpitalnych. W kolejnych latach podłączeni następni klienci z tamtego obszaru, którzy zrezygnują z indywidualnych palenisk węglowych.
  4. Kolejną, planowana na 2021 roku inwestycją MPEC będzie 2 km. nowych sieci.  Do których zostaną podłączeni nowi odbiorcy.
  5. MPEC zakończyło w tym roku modernizację kotłowni. Uruchomiono nową instalację zasilaną biomasę w miejsce spalanego do tej pory węgla.
  6. W przyszłym roku Miasto uruchomi własny program dotacyjny wymiany starych kotłów na paliwa stałe dla mieszkańców Nowego Sącza, którzy posiadają nieczynny przyłącz gazowy na budynku.
  7. Wszystkie działania zaowocowały zmniejszeniem ilości dni z przekroczeniami stężeń pyłów PM 10: 2018 rok  – 89, 2019 r – 71. Do grudnia 2020 – 55.

 

Fot. UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować