Ogólnopolska konferencja naukowa – „Antropologia sensoryczna. Zmysły jako przedmiot badań i narzędzie badawcze” w MCK Sokół

W ramach XCVIII Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które miało miejsce w Nowym Sączu w dniach 21-24 września 2023 roku, zorganizowano ogólnopolską konferencję naukową poświęconą antropologii sensorycznej. Tematem przewodnim konferencji było hasło „Zmysły jako przedmiot badań i narzędzie badawcze”. Konferencja zgromadziła ponad stu uczestników z różnych ośrodków akademickich i instytucji kultury, którzy podzielili się swoimi badaniami i refleksjami na temat roli zmysłów w poznawaniu i kształtowaniu kultury.

Ogólnopolska konferencja naukowa – „Antropologia sensoryczna. Zmysły jako przedmiot badań i narzędzie badawcze” w MCK Sokół

Konferencja była także okazją do uczczenia dwóch ważnych jubileuszów: 125-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Krakowie oraz 30-lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. W ramach obchodów jubileuszowych, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z bogatą historią i dorobkiem tych organizacji, a także podziwiać wystawy i pokazy rękodzieła ludowego i artystycznego.


Konferencja składała się z czterech sesji tematycznych, które odbywały się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w dniach 21-22 września. Sesje dotyczyły następujących zagadnień: zmysły w badaniach etnograficznych, zmysły w badaniach nad sztuką i estetyką, zmysły w badaniach nad religią i duchowością oraz zmysły w badaniach nad społeczeństwem i polityką. Każda sesja składała się z kilku referatów i dyskusji panelowej. Ponadto, uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów plenarnych wygłoszonych przez wybitnych specjalistów w dziedzinie antropologii sensorycznej.


W sobotę, 23 września, uczestnicy konferencji udali się na wycieczkę po okolicznych miejscowościach, gdzie mogli poznać lokalne tradycje i zwyczaje związane ze zmysłami. Wycieczka obejmowała Piwniczną-Zdrój, Muszynę i Powroźnik, Bardejów oraz Krynicę-Zdrój. W niedzielę, 24 września, uczestnicy zwiedzili Sądecki Park Etnograficzny, gdzie mogli zapoznać się z kulturą ludową regionu sądeckiego.


Konferencja „Antropologia sensoryczna. Zmysły jako przedmiot badań i narzędzie badawcze” była nie tylko ważnym wydarzeniem naukowym, ale także inspirującym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Konferencja pokazała bogactwo i różnorodność badań nad ludzkimi zmysłami oraz otworzyła nowe możliwości współpracy i wymiany między badaczami.


Więcej zdjęć tutaj.


Źródło: MCK Sokół

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować