Podpisano umowę na badania geotechniczne i ekspertyzę osuwiska w Kasinie Wielkiej
GDDKiA zleciła firmie PKN Projekt wykonanie badań geotechnicznych i opracowanie ekspertyzy osuwiska, które spowodowało zamknięcie odcinka DK28 w Kasinie Wielkiej. Badania mają się zakończyć pod koniec listopada i kosztować 543 tysiące zł.
Badania osuwiska będą polegały na trzech etapach: badaniach geofizycznych, wierceniach rdzeniowych i sondowaniu statycznym. Badania geofizyczne będą wykorzystywać tomografię elektrooporową (ERT) i metodę sejsmiczną (MASW lub SRT) do zlokalizowania płaszczyzny poślizgu, czyli granicy między przesuwanym gruntem a podłożem. Na podstawie tych badań zostanie zaplanowana głębokość wierceń rdzeniowych, które mają na celu pobranie próbek gruntu z całego przekroju osuwiska. Próbki te będą najwyższej jakości (kategoria A1) i pozwolą na dokładną analizę właściwości gruntu. Sondowanie statyczne (CPTU) będzie służyć do pomiaru oporu gruntu, który jest wskaźnikiem jego nośności i stabilności.
Zleceniodawca zlecił wykonawcy przeprowadzenie badań geologicznych i geotechnicznych w celu oceny stanu drogi krajowej nr 28 w Kasinie Wielkiej, która została zamknięta z powodu osuwiska. Wykonawca sporządził ekspertyzę, w której przedstawił wyniki badań, opisał przyczyny i skutki osuwiska oraz zaproponował możliwe rozwiązania stabilizujące zbocze i umożliwiające remont i ponowne otwarcie drogi.
Droga krajowa nr 28 w Kasinie Wielkiej uległa uszkodzeniu 29 maja, kiedy na jej powierzchni pojawiły się pęknięcia i zapadnięcia. Były one spowodowane przez ruchy masowe gruntu pod jezdnią, wywołane przez intensywne opady deszczu i topnienie śniegu. Ze względów bezpieczeństwa droga została zamknięta 31 maja. W czerwcu wykonawca zrealizował wstępną opinię techniczną, która potwierdziła istnienie zagrożenia osuwiskowego i wykluczyła możliwość przywrócenia ruchu na drodze bez podjęcia odpowiednich działań stabilizacyjnych.
Źródło: GDDKiA
Komentarze