Pogoda - Sądeckie.pl18

Dzisiaj jest: 18. 04. 2021
Do końca roku: 257 dni
Jakość Powietrza

Polscy strażacy i medycy wyruszyli na Słowację aby pomóc przy testowaniu na Covid-19

Polscy strażacy i medycy wyruszyli na Słowację aby pomóc przy testowaniu na Covid-19

W odpowiedzi na prośbę rządu Republiki Słowacji, Polska wysłała ok. 200-osobową grupę do wsparcia w przeprowadzaniu testów na obecność COVID-19 wśród mieszkańców regionów przygranicznych i w stolicy kraju. W skład misji weszło 66 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 60 osób z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni.

W piątkowe południe (22 stycznia br.) w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie z biorącymi udział w akcji medykami spotkał się premier Mateusz Morawiecki.


– Trudno wyobrazić sobie czas cięższy niż czas pandemii, ale Polska, Słowacja, Czechy i Węgry, jako V4, współpracują na wielu polach. Solidarność to nie tylko pomoc i bieżące działania, ale też nasza najlepsza marka eksportowa – powiedział szef rządu. Premier przekazał również swoje podziękowania dla Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, doktora Artura Zaczyńskiego – zastępcy dyrektora ds. medycznych CSK MSWiA oraz wszystkich medyków, którzy na zasadzie wolontariatu zgłosili się do pomocy na Słowacji.


O godz. 14:00 z kolei, na terenie Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, odbyła się odprawa z przygotowującymi się do wyjazdu strażakami. To grupa 66 strażaków PSP, w tym 59 ratowników medycznych. W odprawie wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek.


Obie grupy będą pomagać w najbliższy weekend w przeprowadzaniu powszechnych testów na obecność koronawirusa na Słowacji. Strażacy PSP będą pracować na terenie przygranicznym, natomiast pracownicy CSK MSWiA będą pomagać w stolicy Słowacji – Bratysławie.


Źródło:MSWiA

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować