Pogoda - Sądeckie.pl1

Dzisiaj jest: 01. 03. 2021
Do końca roku: 305 dniPrzez fałszywą wygraną stracił 60 tysięcy złotych

Przez fałszywą wygraną stracił 60 tysięcy złotych

Jak informują sądeccy policjanci w wyniku działalności oszustów mieszkańcy Sądecczyzny stracili do tej pory blisko pół miliona złotych. Fałszywi krewni, znajomi, funkcjonariusze, amerykańscy lekarze pracujący na Bliskim Wschodzie, którzy prosili o przechowanie oszczędności swojego życia i rzekome milionowe spadki po nieznanych krewnych z Afryki, to tylko niektóre z najczęściej wykorzystywanych metod działania przestępców.

 

Na początku bieżącego miesiąca kolejny mieszkaniec regionu sądeckiego stracił swoje pieniądze, tym razem przez fałszywą wygraną. 1 grudnia do seniora zadzwonił mężczyzna, który poinformował go o wygranej 8,5 tysiąca dolarów. Nie podejrzewający podstępu starszy pan uwierzył złodziejowi i podał mu swoje dane do rachunku bankowego oraz dowodu osobistego, co było warunkiem odebrania rzekomej wygranej.

 

Przez następne kilka godzin oszust dzwonił do seniora kilkukrotnie z różnych numerów i prosił o kody przychodzące smsem na telefon starszego pana. Senior podał mu kilka takich kodów, dzięki którym oszust autoryzował przelewy z jego konta na kwotę ponad 41 tysięcy złotych. Dodatkowo sądeczanin na nieznany rachunek bankowy przelał jeszcze 18,5 tysiąca złotych. W wyniku oszustwa starszy pan stracił blisko 60 tysięcy złotych.

 

Aby nie paść ofiarą oszustwa należy zachować rozwagę i szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Trzeba pamiętać, że wyobraźnia przestępców nie zna granic. Potrafią bardzo szybko wzbudzić zaufanie swojej ofiary, a stosowane przez nich techniki manipulacji psychologicznej czy presja czasu działają na ich korzyść.

By uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy przede wszystkim powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet czy podczas rozmowy telefonicznej, a czerwona lampka powinna włączyć się już wtedy, gdy proszą o pieniądze albo dane do bankowości elektronicznej.

Pod żadnym pozorem nie przekazujmy takich danych oraz nie udostępniajmy kodów aktywujących przelewy czy kodów BLIK. O wszystkich wątpliwych sytuacjach i próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję dzwoniąc do najbliżej jednostki lub pod numer alarmowy 112.

- informują sądeccy mundurowi.

 

Fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować