Pogoda - Sądeckie.pl4

Dzisiaj jest: 04. 03. 2021
Do końca roku: 302 dniRadni Klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz: Konferencja prezydenta zawierała nieprawdziwe i zmanipulowane informacje na temat uchwalonego budżetu na 2021 rok

Radni Klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz: Konferencja prezydenta zawierała nieprawdziwe i zmanipulowane informacje na temat uchwalonego budżetu na 2021 rok

Podczas dzisiejszej konferencji on-line radnych Klubu PiS-Wybieram Nowy Sącz Przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk, radna Teresa Cabała oraz radny Artur Czernecki odnieśli się do wczorajszej konferencji Prezydenta Ludomira Handzla i Platformy Obywatelskiej, która ich zdaniem zawierała nieprawdziwe i zmanipulowane informacje na temat uchwalonego budżetu na 2021 rok.

 

Przewodnicząca Iwona Mularczyk omówiła kwestię 300 tys. zł na promocję miasta oraz sprawę budowy stadionu Sandecji.

 

Jak były wydatkowane pieniądze w tym roku sami mogli państwo zaobserwować. Trudno jest tutaj mówić o promocji miasta Nowego Sącza. Mówiliśmy cały czas o promocji prezydenta, więc jeżeli będą potrzebne kwoty rzeczywiście związane z promocją naszego miasta, to rzeczywiście myślę, że pan prezydent zwróci się do nas radnych, abyśmy tutaj te kwoty przygotowali i wiedzieli, na co te pieniądze są wydatkowane. Ja sobie nie przypominam, żeby w tym roku jakakolwiek kwota była wydatkowana rzeczywiście na promocję naszego miasta. Natomiast biuletyny, wszędzie wisiały banery z nazwiskiem Ludomir Handzel. Jako Rada Miasta chcemy wiedzieć w jaki sposób i na co są wydatkowane pieniądze. Nie zamykamy się na promocje miasta. Będziemy odpowiedzialnie promować nasze miasto. Pieniądze powinny być we właściwy sposób przeznaczane na ten cel. Dodatkowo nigdy nie padło sformułowanie, że nie jesteśmy za budową stadionu. Nie przypominam sobie żeby ktokolwiek z radnych Klubu PiS powiedział, że nie chcemy budowy stadionu. Kwoty z wolnych środków, które miały iść na budowę stadionu to ich już nie ma - wyjaśnia Przewodnicząca Rady Miasta.

 

Przewodnicząca Rady Miasta odniosła się także do przygotowanego przez prezydenta projektu uchwały w sprawie upoważnienia prezydenta do zaciągania zobowiązań przekraczających rok budżetowy 2021 na realizację przedsięwzięć ujętych w wieloletniej prognozie finansowej miasta związanych z budową stadionu, budynku Urzędu Miasta i parkingu. To jest kwota 144 600 280 zł na lata 2021-2038. Ten projekt będzie dopiero procedowany na drugiej części Sesji Rady Miasta. Iwona Mularczyk przygotowała do niego poprawkę tak aby dać upoważnienia prezydentowi tylko do budowy stadionu i parkingu.

 

Jest to zasadne, bo kwota którą proponujemy 49 192 000 zł to wartość najtańszej oferty przetargowej, która została wybrana na budowę stadionu. Trudno tu mówić o zobowiązaniach na budowę Urzędu Miasta, bo nie ma ani planów ani oferty przetargowej. Dlatego tą kwotę prezydent do upoważnienia odnośnie budowy stadionu mógłby otrzymać, ale rzeczywiście z przeznaczeniem na budowę stadionu - powiedziała Iwona Mularczyk.

 

Zdaniem radnej Teresy Cabały budżet powinien być kompromisem, ale w tym przypadku tak się nie stało.

 

Uchwaliliśmy ten budżet z poprawkami głosami większości ustawowego składu Rady Miasta. Nie zgadzam się z tym, że podniesiono rękę na MPK. To Rada Miasta podjęła uchwałę na temat wdrożenia Kart Nowosądeczanina. Została ona przedłużona na 2021 rok. Nikt nie podjął uchwały, aby ją zlikwidować. radni nie głosowali za zwolnieniami w MPK. Prezydent przywykł do grania na emocjach mieszkańców. W związku z brakiem środków na wynagrodzenia dla pracowników i zawodników Sandecji przekazywaliśmy im kwotę 2 mln zł. Zobowiązaliśmy się w przypadku braku środków finansowych w spółce MPK, a będzie pozostałość środków z ubiegłego roku, Rada zobowiązała się, że poprzemy wniosek prezydenta i te środki zostaną przekazane dla MPK. Nikt nie stosuje zamachu na MPK. Atak na samorząd jakie to mocne słowo, a ja powiem to jest atak na Rade, na większość Rady Miasta poprzez te wypowiedzi, które padły podczas wczorajszej konferencji prezydenta. Te poprawki, które pojawiły się są bezwzględnie zasadne. Poprawiają szeroko pojęte bezpieczeństwo, zdrowie i życie ludzkie. Urząd prezydenta nic nie robi w tym kierunku, aby to poprawić. Prezydent ma obowiązek realizować uchwały Rady Miasta - mówi Radna Teresa Cabała.

 

Według radnego Artura Czerneckiego wczorajsza konferencja prezydenta to atak PO na PiS w Nowym Sączu.

 

To co padło na wczorajszej konferencji prasowej przez znawców samorządowych tak się określają przekracza najśmielsze oczekiwania. To istny atak PO na PiS w Nowym Sączu. Zawsze mówiłem oddzielmy samorząd od polityki. Ma być przejrzystość gospodarowania środkami mieszkańców. To nam państwo daliście swoje zaufanie wybierając do Rady Miasta abyśmy patrzyli władzy wykonawczej na ręce. Środki, które my przekazaliśmy w budżecie są zagospodarowane w ten sposób, w jakim realny koszt danych inwestycji jest przedstawiony w budżetach obywatelskich. Prezydent dba o własny interes. Tam, gdzie jest duże skupisko mieszkańców tam się remontuje długo ulice by zakryć inne nieścisłości i nieprawidłowości jakie są w Radzie Miasta. Uważamy, że w tym trudnym okresie lodowisko za 4 mln jest niepotrzebne w tych trudnych czasach Młodzież ma gdzie uczestniczyć w zajęciach sportowych - tłumaczy Artur Czernecki.

 

Chcemy przekazać państwu, że ani jednej inwestycji drogowej nie usunęliśmy z projektu uchwały budżetowej przygotowanej przez prezydenta. Jedyną kwestią jest budowa lodowiska. My chętnie spotkamy się z prezydentem i porozmawiamy na temat tej inwestycji. Wnosząc nasze poprawki do uchwały budżetowej sugerowaliśmy się bezpieczeństwem mieszkańców. Wszystkie inwestycje drogowe ujęte przez prezydenta również przez nas zostały zaakceptowane - dodaje Iwona Mularczyk.

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować