Pogoda - Sądeckie.pl19

Dzisiaj jest: 19. 04. 2021
Do końca roku: 256 dni
Jakość Powietrza

RIO wstrzymała dopłaty do Błękitnego Węgla

RIO wstrzymała dopłaty do Błękitnego Węgla

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakwie wydała decyzję o wstrzymaniu dopłat do błękitnego węgla przez miasto Nowy Sącz. Postanowienie RIO zostało wydane w dniu 30 października 2019 r. 

 

O decyzji RIO niekorzystnej dla mieszkańców Nowego Sącza poinformowali opinię publiczną wiceprezydent Magdalena Majka i dyrektor Wydziału Środowiska Grzegorz Tabasz, podczas briefingu prasowego, zapewniając o tym, że miasto Nowy Sącz wniesie odwołanie od niekorzystnej decyzji. 

 

W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej dopłaty do błękitnego węgla nie są inwestycją z perspektywy prawa ochrony środowiska. Jak wskazał dyrektor Wydział Środowiska Grzegorz Tabasz: 

 

Kompletnie zignorowano stanowisko Miasta Nowego Sącza i opinie załączone do wyjaśnienia tej sprawy. Za jakiś czas błękitny węgiel będzie sprzedawany w Irlandii, Anglii i Niemczech, a mieszkańcy Nowego Sącza, przez takie decyzje będą dusić się od smogu. Nie złamaliśmy w niczym prawa i jest to jedynie interpretacja Regionalnej Izby Obrachunkowej na zasadzie nie, bo nie. Chcę również podnieść inną kwestię. Według medialnych doniesień cytowanych również przez stronę rządową, w Polsce w tym sezonie grzewczym około 40 tysięcy ludzi umrze, lub będzie miało skrócone życie na skutek niskiej emisji i smogu. Na tej liście znajdą się również mieszkańcy naszego miasta, a jesteśmy w tak kuriozalnej sytuacji, że mamy narzędzie do walki ze smogiem oraz finansowanie, jednak nie możemy tego zastosować. 

 

Decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej jest o tyle niezrozumiała, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wprowadził właśnie II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza w Nowym Sączu. Cena błękitnego węgla wynosi natomiast 1410 zł brutto za tonę. 

 

Źródło i Fot. UMNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować