Pogoda - Sądeckie.pl3

Dzisiaj jest: 03. 03. 2021
Do końca roku: 303 dniRozpoczęło się Forum Ekonomiczne 2020 w Karpaczu

Rozpoczęło się Forum Ekonomiczne 2020 w Karpaczu

To największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma spotkań, na której, jak zaznaczają gospodarze, nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania. Tegorocznym obradom towarzyszy hasło: „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?”.

 

Co roku Forum Ekonomiczne gości premierów, ministrów, komisarzy europejskich oraz inne najważniejsze osoby sceny politycznej i  gospodarczej. Konferencja stała się  jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie. To cykliczne wydarzenie, w związku z pandemią, w tym roku wyjątkowo i jednorazowo zostało przeniesione do Karpacza. Mimo zmiany lokalizacji, Małopolska pozostaje głównym partnerem Forum Ekonomicznego.

 

Drodzy i Szanowni Państwo! W imieniu Rady Programowej Instytutu Studiów Wschodnich oraz Samorządu Województwa Małopolskiego serdecznie witam Państwa, uczestników Forum Ekonomicznego. Dzisiaj spotykamy się w Karpaczu, w Województwie Dolnośląskim, ale za rok zapraszamy ponownie do Krynicy Górskiej w Małopolsce - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

 

Marszałek Witold Kozłowski przypomniał, że Forum Ekonomiczne niezmiennie zawdzięcza swoje istnienie i rozwój człowiekowi o niespożytej energii - Zygmuntowi Berdychowskiemu. Marszałek podkreślił, że przewodniczący Zygmunt Berdychowski, inicjator i organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój, ma ogromne zasługi w rozwijaniu debaty publicznej poświęconej problemom współczesnego świata.

 

Marszałek zaznaczył, że wyjątkowość tegorocznego spotkania streszcza towarzyszące obradom hasło: „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?”.

 

Problemy, z którymi boryka się świat w ostatnich miesiącach, siłą rzeczy musiały stać się przedmiotem wielowątkowej dyskusji, a Forum Ekonomiczne jest chyba pierwszym tak licznym międzynarodowym spotkaniem, które służyć ma, między innymi, refleksji o tym, co się wydarzyło, ale też o tym, jakie scenariusze przyszłości związane z epidemią koronawirusa na świecie są możliwe. Wierzę, że nasze debaty, rozmowy, nasza wymiana poglądów i doświadczeń, będą dla nas źródłem wiedzy   przydatnej w kolejnych miesiącach walki z wirusem SARS-CoV-2 - podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

 

Zainaugurowane dziś Forum Ekonomiczne 2020 potrwa do czwartku 10 września. Podczas Forum Ekonomicznego nie zabraknie wydarzeń przygotowanych przez Województwo Małopolskie, w których wezmą udział m.in. marszałkowie i członkowie zarządu.

 

Pierwszego dnia - 8 września w Małopolskiej Strefie Spotkań odbędą się dwa panele tematyczne. O godz. 15.15 rozpocznie się rozmowa na temat Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, natomiast sześćdziesiąt minut później o godz. 16.15 będzie dyskusja o małopolskich produktach regionalnych, a tuż po, degustacja regionalnych pyszności. Na godzinę 18.00 przewidziano natomiast Wieczór Małopolski czyli koncert zespołu Ciupaga „Małopolska Janowi Pawłowi II na wesołą nutę”.

 

W środę, 9 września o godz. 10.30 w Małopolskiej Strefie Spotkań odbędzie się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. O godz. 11.30 zaplanowano panel tematyczny „Igrzyska Europejskie – prawda i mity?”, a o godz. 12.30 odbędzie się panel „Kolej szansą na rozwój infrastruktury w województwie małopolskim.” Ponadto, tego samego dnia o godz. 13.30 odbędą się rozmowy o turystyce i wizji rozwoju kierunków podróży, z kolei o 14.30 odbędzie się panel tematyczny „Samorząd gospodarczy partnerem samorządu terytorialnego we wsparciu gospodarki”.

 

Ostatniego dnia, czyli 10 września o godz. 9.30 będzie miała miejsce dyskusja poświęcona Janowi Pawłowi II, który był Papieżem dialogu. Uczestnicy spotkania zastanowią się czy taki dialog jest możliwy w naszym społeczeństwie. Natomiast o godz. 10.30 odbędzie się panel tematyczny „Szkoła kompetencji 4.0 – czy i jak odrobiliśmy lekcję pandemii COVID-19”.

 

Podobnie jak w latach poprzednich zostaną wręczone nagrody Forum Ekonomicznego w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Źródło i fot. UMWM

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować