Rzecznik MŚP wraz z przedsiębiorcami apeluje do premiera

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz, skierował do Premiera Donalda Tuska pismo dotyczące problemów z wprowadzeniem ogólnokrajowego systemu kaucyjnego dla opakowań napojów oraz propozycji zmian w prawie. Pismo to jest wynikiem dyskusji Zespołu Roboczego ds. Recyklingu i Gospodarki Odpadami przy Radzie Przedsiębiorców.

Rzecznik MŚP wraz z przedsiębiorcami apeluje  do premiera

Rzecznik MŚP wraz z przedsiębiorcami apeluje o odroczenie o rok, do 1 stycznia 2026, wprowadzenia obowiązkowych systemów kaucyjnych. Przedsiębiorcy argumentują, że obowiązek ten powinien zostać wprowadzony po przyjęciu ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w Polsce.

Dodatkowo, zwracają uwagę na wymóg Komisji Europejskiej dotyczący 55% recyklingu odpadów komunalnych do 2025 roku, który może być trudny do osiągnięcia, jeśli opakowania napojowe zostaną wyłączone z systemu komunalnego. Adam Abramowicz krytykuje również zwłokę działań poprzedniego rządu, co przejawia się m.in. brakiem odpowiedniego rozporządzenia ministra klimatu.

W piśmie poruszona jest również kwestia zwolnienia opłaty kaucyjnej za butelki jednorazowe z podatku VAT, aby nie obciążać obywateli kosztami za proekologiczne działania. Abramowicz podkreśla, że kaucja powinna towarzyszyć produktowi na każdym etapie obiegu oraz sugeruje wyłączenie z systemu opakowań po napojach mlecznych ze względów sanitarnych. Pełna treść pisma jest dostępna poniżej.


Źródło: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować