Pogoda - Sądeckie.pl

19

Dzisiaj jest: 19. 09. 2021 Do końca roku: 103 dni
Jakość Powietrza

Sądecczyzna: Podczas działań „Bezpieczny pieszy i rowerzysta” policjanci ujawnili 50 wykroczeń

Sądecczyzna: Podczas działań „Bezpieczny pieszy i rowerzysta” policjanci ujawnili 50 wykroczeń

W miniony weekend na terenie Sądecczyzny policjanci przeprowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy i rowerzysta”, ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi i rowerzyści są podczas wypadku drogowego spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia.

W dniach 27 i 28 marca 2021 roku na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego realizowane były działania pn. „Bezpieczny pieszy i rowerzysta”.


W ramach akcji funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę głównie w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i w innych niebezpiecznych miejscach oraz reagowali przede wszystkim na wykroczenia takie jak m.in.: niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, chodzenie niewłaściwą stroną drogi, jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, wychodzenie na jezdnie zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, wyprzedzanie, omijanie i zatrzymywanie pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, nieudzielanie przez kierujących pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych, chodniku i w innych sytuacjach przewidzianych przepisami ruchu drogowego.


Celem realizowanych działań była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści oraz zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem. W weekendowych działaniach udział wzięło łącznie 30 funkcjonariuszy.


Policjanci ogółem ujawnili 50 wykroczeń popełnionych przez pieszych, rowerzystów oraz kierujących. Nałożyli 31 mandatów karnych, w 18 przypadkach zastosowali pouczenie, a w jednym zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.


Po raz kolejny policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg, a szczególnie niechronionych ich uczestników, o zachowanie ostrożności i uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść. Pieszy i rowerzysta powinni mieć świadomość, że w dużej mierze to od ich zachowania na drodze zależy własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans na przeżycie w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi na przejściu może kosztować życie innej osoby.


Źródło: KMPNS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować