Pogoda - Sądeckie.pl

30

Dzisiaj jest: 30. 11. 2021 Do końca roku: 31 dni
Jakość Powietrza:

Spotkanie autorskie z Julianem Klamerusem w Muzeum Nikifora

Spotkanie autorskie z Julianem Klamerusem w Muzeum Nikifora

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na spotkanie autorskie z Julianem Klamerusem zatytułowane „Góra Parkowa – poemat jesienny”. Wydarzenie jest związane z prezentowaną do 21 listopada 2021 r. wystawą prac artysty.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, przy ul. Bulwary Dietla 19, w piątek 19 listopada, o godz. 17.00.


Julian Klamerus urodził się w 1952 r. w Zakopanem, jednak po ojcu wywodzi się ze starego góralskiego rodu z Łopusznej. Wraz z kilkoma braćmi tworzą prawdziwy góralsko-artystyczny klan Klamerusów. Najbardziej znany z nich to przedwcześnie zmarły Władysław (1956 – 1992), jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy młodego pokolenia w Polsce, autor m. in. Pomnika Umschlagplatz w Warszawie, poświęconego pamięci żydowskich ofiar zbrodni hitlerowskich.


Julian Klamerus jest postacią niezwykle barwną i wielowymiarową; góral z Podhala, przewodnik beskidzki i tatrzański od 1973 r., świetnie zapowiadający się alpinista, a także malarz, rzeźbiarz, poeta. Człowiek o głęboko humanistycznym myśleniu i podobnej postawie życiowej. Mnogość zainteresowań zdecydowała, że po okresie młodzieńczych „zawirowań edukacyjnych”, wybrał studia etnograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w latach 70. XX w., młode umysły studentów krakowskiej uczelni kształtowali tak wybitni naukowcy jak m.in. prof. Roman Reinfuss. Wybór tego kierunku z pewnością pogłębił jego wrodzone głęboko humanistyczne, pozytywne podejście do całego otaczającego świata.


W czasie studiów jego niespokojna natura sprawia, że cały czas podejmuje różne poszukiwania twórcze, m.in. współtworzy studencką grupę artystyczną „GAANŻ” (Grupa Artystów Amatorów Nowy Żaczek) [Nowy Żaczek – dom studencki UJ]. Eksperymentuje w dziedzinie malarstwa, rzeźby w drewnie, grafiki; szczególnie fascynuje go grafika ludowa – tworzy drzeworyty inspirowane kulturą góralską. Tworzy też collage i instalacje artystyczne, pisze wiersze.


W 1981 r. rodzinne okoliczności życiowe przywiodły Artystę do Krynicy, gdzie mieszkał prawie 20 lat, wpisując się w życie kulturalne tutejszego środowiska twórczego. Przede wszystkim związał się z bardzo aktywnym w tamtym czasie krynickim TPSP, prowadzonym energicznie przez Grażynę Petryszak. Pogłębił i zawarł przyjaźnie ze znanymi krynickimi twórcami, takimi jak m.in. Andrzej Piszczek (kolega z czasów studenckich) Wiesław Ciągło, Leszek Zygmunt, czy nestor krynickich twórców Józef Citak.


Swoje prace malarskie i rzeźbiarskie wystawiał wielokrotnie na wystawach zbiorowych krynickiego TPSP w „Galerii pod Kasztanem”, w Krynickim Centrum Kultury, w Galerii Civitas Christiana w Nowym Sączu, w bibliotece w Muszynie, a także na dorocznych wystawach środowiskowych w Muzeum Nikifora. Został członkiem korespondencyjnym grupy poetyckiej „Sądecczyzna”.


Źródło: Muzeum Okręgowe NS

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować