Pogoda - Sądeckie.pl9

Dzisiaj jest: 09. 03. 2021
Do końca roku: 297 dniStary Sącz: 24. Jesienny Festiwal Teatralny odwołany

Stary Sącz: 24. Jesienny Festiwal Teatralny odwołany

Po gruntownym i wszechstronnym przeanalizowaniu uwarunkowań i perspektyw rozwoju sytuacji epidemicznej na Sądecczyźnie, organizatorzy 24. Jesiennego Festiwalu Teatralnego podjęli jednomyślną decyzję o jego odwołaniu.

 

Drodzy sympatycy Jesiennego Festiwalu Teatralnego

Jednym z rozstrzygających czynników, które składają się na taką a nie inną decyzję, jest to, że ryzyka organizacyjne tegorocznej jesieni w sposób nadzwyczajny kumulują się i powodują, że realizacja tak poważnego przedsięwzięcia, jakim jest Jesienny Festiwal Teatralny, staje się w tych warunkach praktycznie niemożliwa.

Wymownym przykładem jest, wprawdzie regularna, cotygodniowa, ale tak naprawdę nieprzewidywalna zmienność kwalifikacji miast i regionów do stref czerwonych, żółtych i zielonych. Obecne wskaźniki kwalifikują miasto Stary Sącz i powiat nowosądecki do strefy żółtej, a docelowo nawet do strefy zielonej, lecz wybuch nawet pojedynczych ognisk epidemii może szybko to zmienić. Zatem planowanie kolejnych spektakli i związanych z nimi prac organizacyjnych – nawet w obrębie dwóch tygodni festiwalowych – może zakończyć się fiaskiem w każdej chwili.

Po opublikowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowych zasad, obowiązujących przy organizacji imprez kulturalnych, wiemy już niestety, że Jesienny Festiwal Teatralny nie mógłby być zrealizowany w formule takiej jak dotychczas, czyli przy pełnym obłożeniu publiczności. Takie „odmrożenie” wszelkich wydarzeń kulturalnych było postulowane przez liczne środowiska artystyczne, w tym również teatralne.

Powszechnie liczono się z tym, że nastąpi to od nowego sezonu artystycznego, czyli od września. Jak już wiadomo, tak się nie stało. Nie moglibyśmy więc spełnić z tego powodu postulatu, jakim było zwiększenie dostępności spektakli i koncertów festiwalowych dla publiczności. Wręcz odwrotnie, obowiązująca zasada 50-procentowego zapełnienia widowni w pełnym rygorze sanitarnym (i to tylko w strefie zielonej), poważnie ogranicza tę dostępność, w tym również dla osób, które zakupiły już bilety w przedsprzedaży.

Biorąc pod uwagę m. in. wyżej wspomniane czynniki, ale też rentowność tego przedsięwzięcia, a nade wszystko - w obliczu ciągle trwającej epidemii - poczuwając się do odpowiedzialności za zdrowie uczestników imprezy, zdecydowaliśmy się odwołać tegoroczny 24. Jesienny Festiwal Teatralny.

Mając głęboką nadzieję na powrót do „normalności” we wszelkich aspektach naszego życia, już teraz zapraszamy Państwa na Jubileuszową 25. edycję Festiwalu – we wrześniu i październiku 2021 roku w Starym Sączu - czytamy w komunikacie przygotowanym przez organizatorów.

 

Źródło i fot.: UMSS

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować