Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku. Była konferencja dla sadowników, konkursy sportowe oraz zawody wędkarskie

W Łącku, powiecie nowosądeckim, od 1947 roku regularnie organizowane są obchody Święta Kwitnącej Jabłoni. To wydarzenie jest związane z działalnością sadowniczą mieszkańców regionu. Co roku w Łącku kwitnie kilkaset tysięcy jabłoni, a podczas obchodów Święta Kwitnącej Jabłoni wziął udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku. Była konferencja dla sadowników, konkursy sportowe oraz zawody wędkarskie

W trakcie dwudniowych obchodów odbyła się konferencja dla sadowników, konkursy sportowe oraz zawody wędkarskie. Na scenie wystąpiły również regionalne zespoły artystyczne oraz gwiazdy znane w całej Polsce, takie jak Cleo.

Święto Kwitnącej Jabłoni pełni ważną funkcję społeczną. To okazja do integracji mieszkańców, kultywowania tradycji i dzielenia się nią z innymi. Szanowanie tradycji, łączenie jej z nowoczesnością oraz wspólnota to wartości, które są bardzo widoczne podczas tego wydarzenia. Życzę miłego świętowania! – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Legenda głosi, że historię Łącka odmienił sam Diabeł. Jeden z lokalnych proboszczów postanowił, że zamiast odmawiania modlitw jako pokuty, parafianie powinni sadzić owocowe drzewa. Mieszkańcy regionu zauważyli, że grzesząc i sadząc jabłonie, zaczęli prowadzić dochodowe interesy, przez co chętnie się tym zajmowali.

Źródło: MUW/GOK Łącko

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować