Sylwester 2019 vs 2021. Jak podróżowaliśmy przed pandemią i co nas czeka w tym roku?

W grudniu 2019 roku świat z niepokojem patrzył, na rozwijającą się w Chinach pandemię. Jednak Polakom nie przeszkodziło to wtedy w planowaniu i realizowaniu sylwestrowych wyjazdów, w przeciwieństwie do sytuacji, która miała miejsce rok później. Mimo że pandemia trwa, to w tym roku wracamy do noworocznego podróżowania. Zmieniły się jednak preferencje turystów.

Sylwester 2019 vs 2021. Jak podróżowaliśmy przed pandemią i co nas czeka w tym roku?

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, dokąd Polacy podróżowali na przełomie 2019 i 2020 roku, także dokąd i na jakich zasadach pojadą w tegorocznym okresie sylwestrowo-noworocznym. Raport przygotowali na podstawie deklaracji klientów pochodzących z kalkulatora ubezpieczenia turystycznego porównywarki. 

Sylwester na stoku i w ciepłych krajach

Polscy turyści najchętniej spędzali okres świąteczno-noworoczny na stoku. Do najchętniej wybieranych kierunków w 2019 roku należały narciarskie kraje: Włochy (11,75%), Austria (8,72%), Czechy (7,29%) oraz Słowacja (5,36%). Na 4. miejscu znalazła się Tajlandia z 7% wskazań. Wśród chętnie wybieranych państw na dalszych miejscach nie zabrakło USA, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Egiptu.

W 2021 roku Włochy nadal wiodą prym w sylwestrowych wyjazdach – 16,42% klientów rankomat.pl w grudniu zadeklarowało wyjazd w tym kierunku. Może to być związane z tym, że Włochy jako jeden z nielicznych narciarskich krajów wpuszcza zaszczepionych i niezaszczepionych (choć wymagany jest negatywny wynik testu). Zmiany zaszły jednak na kolejnych pozycjach: Austrię i Czechy zastąpiły Ukraina (7,91%, tam polisa jest obowiązkowa przy wjeździe) oraz Stany Zjednoczone (7,21%). Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy, Tajlandia, Austria, Francja i Egipt.

Aktywny Nowy Rok – narty i…. nurkowanie

32,3% wszystkich wyjeżdżających deklarowało w 2019 roku, że podróż połączy z jazdą na nartach lub snowboardzie. Warto też odnotować, że niespełna 3% klientów rankomat.pl w okresie sylwestrowo-noworocznym zaplanowało wakacje z nurkowaniem.

W 2021 roku wyjazdy narciarskie zadeklarowało tylko 20,6% turystów. Nurkować planuje 2,2% klientów rankomat.pl. Mniejsza liczba zainteresowanych szusowaniem może wiązać się z tym, że niektórzy narciarze czekają z rezerwacją wyjazdu na zmiany w obostrzeniach.

Sylwester 2021 z obostrzeniami

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, które z top 10 najpopularniejszych państw daje możliwość wjazdu turystom. Okazuje się, że wszystkie, ale oczywiście pod pewnym warunkami.

Włochy – wjazd możliwy dla wszystkich, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu, na terenie całego kraju obowiązuje paszport covidowy (między innymi w restauracjach, hotelach, transporcie publicznym, podczas wydarzeń społecznych, sportowych czy kulturalnych).

Austria – obowiązuje reguła 2G – wjazd możliwy tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Na terenie kraju lockdown dla niezaszczepionych. Lokale otwarte są do 23.00, za wyjątkiem sylwestra.

Czechy – przy wjeździe obowiązuje paszport covidowy.

Tajlandia – dla zaszczepionych turystów z Polski obowiązują zasada „test and go”, można wjechać do kraju, na miejscu wykonywany jest test, jeśli jego wynik jest negatywny można swobodnie podróżować po Tajlandii.

Słowacja – wjazd możliwy tylko dla zaszczepionych.

USA – wjechać mogą tylko osoby zaszczepione z negatywnym wynikiem testu PCR

Hiszpania – wjazd możliwy dla zaszczepionych, ozdrowieńców oraz posiadających negatywny wynik testu.

Niemcy – przekroczenie granicy możliwe tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców.

Wielka Brytania – zaszczepienie muszą wykonać test przed podróżą, w trakcie pobytu, a do czasu wyniku poddać się samoizolacji.

Egipt - podróżować mogą zaszczepieni na podstawie zaświadczenia oraz niezaszczepieni posiadający negatywny wynik testu.

Wszystko drożeje, a wyjazdy sylwestrowe?

Inflacja sprawia, że tegoroczne święta będą najdroższe od wielu lat. Noclegi w hotelach oraz loty na razie utrzymują się jednak na podobnym co w poprzednich latach poziomie. Eksperci rankomat.pl sprawdzili się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, decydując się na sylwestra na stoku lub w stolicy jednego z krajów z top 5 naszego raportu.

Poniższe dane dotyczą wyjazdów w okresie 29 grudnia 2021-2 stycznia 2022 dla dwóch dorosłych osób, aktualne na 21 grudnia 2021:

Najtańsze noclegi, za booking.com:

 • Włochy - od 745 zł (narty, Bergamo) / od 1068 zł (Rzym)
 • Austria – od 997 zł (Wiedeń), od 1867 zł (narty, Kaprun)
 • Czechy – od 607 zł (Praga), od 1464 zł (narty, Szpindlerowy Młyn)
 • Tajlandia – od 8 000 zł (wycieczka w terminie 30.12 - 14.01.2022 z biura podróży Rainbow, w cenie dojazd oraz wyżywienie)
 • Słowacja – od 711 zł (Bratysława), od 886 zł (narty, Tatrzańska Łomnica)

Najtańsze loty, za Google Loty:

 • Warszawa - Rzym, od 667 zł.
 • Warszawa - Bergamo, od 695 zł.
 • Warszawa - Praga, od 699 zł.
 • Warszawa - Wiedeń, od 633 zł.
 • Warszawa - Salzburg, od 1052 zł.
 • Warszawa - Bratysława, od 385 zł.

Ubezpieczenia na sylwestra od 3 zł dziennie

Planując sylwestra za granicą, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu. W dobie pandemii COVID-19 polisa turystyczna powinna zapewniać pokrycie: 

 • hospitalizacji i leczenia w razie zachorowania na COVID-19, 
 • wykonania testu na obecność SARS-CoV-2, 
 • przedłużonego pobytu opiekuna z powodu zachorowania dziecka, 
 • zakwaterowania i wyżywienia w razie przedłużenia pobytu z powodu pozytywnego wyniku testu, 
 • zakwaterowania i wyżywienia w razie przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny, 
 • kosztów powrotu do kraju po przedłużeniu pobytu z powodu kwarantanny. 

- Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje wsparcie w razie zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku za granicą. Aktualnie zdecydowana większość towarzystw pokrywa koszty leczenia w razie zachorowania na Covid-19. Niektórzy ubezpieczyciele objęli też ochroną koszty przedłużonego pobytu w razie kwarantanny lub izolacji.

Mówimy tu o kosztach wyżywienia, zakwaterowania oraz późniejszego powrotu do Polski, o ile dane państwo nie gwarantuje pokrycia tych opłat. Bardzo często polisa obejmuje również koszty wykonania testu (z wynikiem pozytywnym lub zleconego przez lekarza). Na rankomat.pl można w szybki i łatwy sposób sprawdzić i porównać zakres ryzyk związanych z Covid-19 – mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych, rankomat.pl.

Większość ubezpieczycieli oferuje część lub całość takiej ochrony w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia. Od 1 stycznia 2022 roku we Włoszech wszyscy narciarze muszą mieć polisę z obowiązkowym OC. Narciarze powinni posiadać dodatkowo ubezpieczenie zapewniające pokrycie kosztów ratownictwa, NNW oraz ochronę bagażu i sprzętu sportowego.

Najtańszą polisę na narty można mieć już od niespełna 4 zł za dzień ochrony. Narciarze wybierający się do Włoch ubezpieczenie z odpowiednim zakresem znajdą od około 8 zł dziennie. Turystom, nieplanującym sylwestra na stoku wystarczy standardowa polisa za 3,74 zł za dzień.  


Źródło: rankomat.pl

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować