Pogoda Nowy Sącz

12

Dzisiaj jest: 12. 08. 2022 Dni od początku roku: 223 Dni do końca roku: 141
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

Trąba powietrzna w powiecie nowosądeckim: w Mogilnie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego

Trąba powietrzna w powiecie nowosądeckim: w Mogilnie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego

70 domów z uszkodzonymi dachami - to bilans trąby powietrznej, która przeszła przez powiat nowosądecki.

Na posiedzeniu sztabu kryzysowego w Mogilnie omówiono działania służb oraz formy pomocy dla poszkodowanych. Posiedzeniu przewodniczyli wicewojewodowie Józef Leśniak oraz Ryszard Pagacz. Obecni byli przedstawiciele Straży Pożarnej z zastępcą małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Piotrem Słowiakiem na czele, a także Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego oraz innych służb zaangażowanych w działania. Uczestniczyli także wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.


Zobowiązałem służby, zarówno wojewody, jak i pozostałe służby, aby niezwłocznie przystąpić do oceny, w jakim stanie znajdują się uszkodzone budynki, do szacowania strat, tak aby pomoc dla mieszkańców mogła być udzielona możliwie jak najszybciej. Niezwłocznie zostaną przekazane na konta gmin środki będące w dyspozycji wojewody: z przeznaczeniem na zasiłki na pomoc doraźną oraz remonty i naprawy. Kwoty pomocy państwa dla mieszkańców będą uzależnione od skali zniszczeń i od tego, w jakim stanie znajdują się ich nieruchomości. Pomoc dla mieszkańców jest zapewniona także w postaci noclegów, ale również powiat nowosądecki zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób potrzebujących - mówi wicewojewoda Józef Leśniak.


W związku z niepokojącymi informacjami o zbliżającym się froncie pogodowym o godzinie 12:40 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie został zwołany sztab kryzysowy, podczas którego analizowaliśmy spływające raporty meteorologiczne. W tym całym nieszczęściu trzeba podkreślić, że nie ma ofiar śmiertelnych i to jest pozytywna wiadomość - dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.


Według danych przedstawionych na sztabie w miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec wskutek trąby powietrznej uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych, natomiast w miejscowości Koniuszowa - 9 mieszkalnych i 3 gospodarcze.


W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uruchomiono specjalną całodobową infolinię dla mieszkańców, gdzie mogą oni uzyskać informacje o pomocy, która im przysługuje (numery: 18 41 41 621; 18 41 42 721; 18 41 42 720).


Źródło: MUW, fot. MUW/Maria Olszowska

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować