Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Trzy ogniska ptasiej grypy na Sądecczyźnie. W Starostwie obradował zespół zarządzania kryzysowego

Trzy ogniska ptasiej grypy na Sądecczyźnie. W Starostwie obradował zespół zarządzania kryzysowego

12 kwietnia w Starostwie Powiatowym odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ptasiej grypy.

Na Sądecczyźnie do tej pory wystąpiły trzy ogniska tej choroby. Około 30 tysięcy drobiu zostało zutylizowane - mówi Antoni Koszyk, wicestarosta nowosądecki, który przewodniczył spotkaniu online.


Powiatowy Lekarz Weterynarii zaapelował do władz samorządowych miast i gmin o poinformowanie hodowców drobiu o zagrożeniu i przestrzeganiu wszystkich zasad stosowanych w takich sytuacjach.


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii apelują do hodowców drobiu w związku z pojawieniem się na naszym terenie ptasiej grypy.


Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.


Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekruacji:

  • zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
  • nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
  • stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.


Za brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.


Źródło: SPNS, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować