Uczniowie LO w Starym Sączu z sukcesami w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

W Tarnowie zakończyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy zorganizowane przez PCK. Dwie drużyny z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu z klasy biologiczno-chemicznej o profilu ratownictwo medyczne zdobyły najwyższe miejsca na podium: złoto i srebro. Tym samym wywalczyły awans na Mistrzostwa Okręgowe w Krakowie.

Uczniowie LO w Starym Sączu z sukcesami w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK są ogólnopolskim konkursem dla uczniów, którzy rywalizują ze sobą w trzech etapach. Pięcioosobowe drużyny muszą wykazać się znajomościami udzielania pierwszej pomocy na zaaranżowanych na potrzeby Mistrzostw „stacjach”. Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, puder, farby do charakteryzacji itd.) oraz rekwizytów – całość wygląda realistycznie.


Konkurs organizowany jest w przestrzeni miejskiej, po to, aby jak najwięcej osób mogło być świadkami rywalizacji mistrzów pierwszej pomocy. Dzięki temu, osoby które na żywo mają okazję zaobserwować, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy – oswajają się z tą stresującą sytuacją i chętniej później przychodzą na kursy pierwszej pomocy, gdzie mogą nauczyć się jej zasad. Pierwsze minuty po wypadku decydują o zdrowiu i życiu osób poszkodowanych – mówi nauczycielka biologii z starosądeckim LO Aneta Mamala.


Starosądeckie liceum reprezentowały dwie drużyny. Grupa A, która wywalczyła złoto: Dawid Bober (szef zespołu ratowników), Zuzanna Pierzga, Emilia Sowińska, Maria Tokarczyk i Kaja Sukiennik. Grupa B, która wywalczyła srebro: Julia Tokarczyk (szef zespołu ratowników), Anna Dara, Oliwia Rogowska, Filip Chorążewski, Maksymilian Ostrówka. Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw został uczeń starosądeckiego liceum Filip Chorążewski.


Opiekę nad uczniami sprawują: Aneta Mamala i Małgorzata Dorula.


Źródło: SPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować