Pogoda - Sądeckie.pl24

Dzisiaj jest: 24. 06. 2021
Do końca roku: 190 dni
Jakość Powietrza

Udawał zakochanego żołnierza, kobieta z Gorlic dała się oszukać i straciła pieniądze

Udawał zakochanego żołnierza, kobieta z Gorlic dała się oszukać i straciła pieniądze

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach ostrzegają przed oszustami, którzy działają za pośrednictwem portali społecznościowych. Najczęściej sprawcy podają się za amerykańskich żołnierzy, przebywających na zagranicznej misji, np. w Afganistanie. Oszuści korespondują i zaprzyjaźniają się z kobietami po to, by wyłudzić od nich wysokie sumy pieniędzy.

 

W ten właśnie sposób działał oszust, który początkiem kwietnia br. skontaktował się na jednym z portali społecznościowych z 44-letnią mieszkanką powiatu gorlickiego. Podawał się za amerykańskiego żołnierza, przebywającego na misji w Afganistanie. Korespondując z kobietą opowiadał o sobie, zaprzyjaźniał się, a następnie pod pretekstem chęci przyjazdu do Polski, poprosił ją o opłacenie skierowanej rzekomo do niej paczki z jego rzeczami osobistymi i dużą sumą pieniędzy. Kobieta wpłaciła ponad 16 tysięcy złotych, na które zaciągnęła pożyczkę w banku. Po kilku dniach mężczyzna poinformował ją, że paczka utknęła w drodze, prosząc o wpłatę kilkunastu tysięcy dolarów amerykańskich.

 

Kobieta, nie dysponując taką kwotą odmówiła, a wtedy przedstawiciel rzekomej firmy kurierskiej zaoferował negocjacje ze służbami granicznymi i obniżenie tej kwoty. Wówczas kobieta nabrała podejrzeń, że cała historia jest oszustwem i zgłosiła się na Policję.

 

Wiemy, że proceder może mieć charakter międzynarodowy, a sprawca lub sprawcy, w kontaktach z kobietami posługują się internetowym programem tłumaczącym. Pozwala to na komunikację z osobami wielu narodowości. Posługują się także wieloma kontami / profilami, które wykorzystują, podstawiając pod nie swoich rzekomych znajomych lub członków rodziny. „Legenda”, którą wykorzystują może także nieco różnić się od przedstawionej. Wszystkie łączy jednak element wysłanej paczki, która „utknęła” gdzieś w magazynie i konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty, aby ją odzyskać.

 

Gorlicka Policja przypomina, by o wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Pamiętajmy, że tylko nasza rozwaga i ostrożność wobec przekazywanych informacji uchronią nas przed utratą dużych kwot pieniędzy.
 

 

Źródło : Policja

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować