Pogoda - Sądeckie.pl21

Dzisiaj jest: 21. 06. 2021
Do końca roku: 193 dni
Jakość Powietrza

Sprzedajesz na OLX? Uważaj na oszustów!

Sprzedajesz na OLX? Uważaj na oszustów!

Cyberprzestępcy nie tracą czasu. Co kilka dni dowiadujemy się o nowych metodach oszustw, które mają służyć wyłudzeniu jak największej sumy pieniędzy. Kilka tygodni temu pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym.

W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, podobnie jak do wielu komend w kraju, napływają zgłoszenia osób, którym przy sprzedaży za pośrednictwem serwisu OLX, z kont bankowych zniknęły pieniądze. Przestępcy do wyłudzenia danych osobowych oraz danych karty płatniczej (kredytowej) wykorzystują platformę OLX, jednak nie jest to jedyny serwis, na którym działają.


Oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem WhatsApp-a, rzadziej innego komunikatora. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć przyjęciu płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym.


Dokładnie takiego sposobu działania oszustów doświadczyła mieszkanka gminy Uście Gorlickie, która chciała sprzedać przedmioty za pośrednictwem wspomnianej wyżej platformy. Finalizując transakcję, niczego nie świadoma kobieta podała przestępcom kompletne dane swojej karty. Już kilka chwil później na jej rachunku odnotowano kilka prób wykonania międzynarodowych przelewów na kilkutysięczne kwoty. Kobieta może mówić jednak o dużym szczęściu. Jej rachunek bankowy, do którego przypisana była karta płatnicza, miał ustawione niskie limity transakcyjne. Kilkukrotne próby wykonania przez oszustów wielotysięcznych transakcji wzbudziły podejrzenie banku, który telefonicznie ostrzegł swoją klientkę, że może paść ofiarą przestępców. Kobieta natychmiast zablokowała kartę uniemożliwiając cyberprzestępcom wykorzystanie jej również w przyszłości.


W tym przypadku mamy do czynienia ze szczęśliwym zakończeniem sprawy, jednak musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Czytaj SMS-y z banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.
  • W razie wątpliwości kontaktuj się z bankiem za pośrednictwem jego oficjalnych kanałów komunikacji.


Gdy korzystasz z portali aukcyjnych:

  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX-a.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.


Źródło: KPPG, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować