W Krynicy-Zdroju ma powstać pięć izolatoriów dla osób zakażonych koronawirusem

W Krynicy-Zdroju ma powstać pięć izolatoriów dla osób zakażonych koronawirusem

Izolatoria mają być prowadzone przez szpital krynicki, w Starym Domu Zdrojowym, Nowym Domu Zdrojowym i Patrii oraz przez sądecki szpital w Sanatorium Continental i Szpitalu Wojskowym.

 

Wczoraj odbyło się spotkanie w tej sprawie. Uczestniczyli w nim m.in. burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, I vice Wojewoda Zbigniew Starzec, poseł i dyrektor Sanatorium Continental Patryk Wicher, prezes UKŻ Wiesław Pióro, dyrektor Szpitala wojskowego płk. Romuald Lipski oraz dyrektorzy szpitala sądeckiego Lidia Zelek i krynickiego Sławomir Kmak. Ze względu na to iż pojawiło się wiele wątpliwości, co do przygotowanych wzorów umów, przez to nie doszło do ich podpisania.

 

Jak informuje burmistrz Piotr Ryba, Gmina nie była w żaden sposób informowana, że ze strony wojewody zostanie wydane polecenie utworzenia na jej terenie wyżej wymienionych izolatoriów. Ustalenia dotyczące izolatoriów zapadły na szczeblu wojewody, bez jakiegokolwiek udziału Gminy, czy chociażby pytania nas o zdanie i opinię w tej sprawie.

 

W tłumaczeniu napisano, że te obiekty zostały wskazane, bo znajdują sie we władaniu przez Skarb Państwa i spółki Skarbu Państwa. Dodatkowo polecenia Wojewody posiadają rygor natychmiastowej wykonalności.

 

Na chwilę obecną w Krakowie działają już dwa izolatoria, a te, utworzone w Krynicy-Zdroju miałyby póki co otrzymywać świadczenie za gotowość bez przyjmowania osób chorych. Burmistrz podkreślił, że nie jest za tym, aby izolatoria zostały ulokowane w Gminie. Jego zdaniem takie obiekty powinny znajdować się blisko szpitala lub w miejscach, w których stwierdzono już zakażenie koronawirusem.

 

Burmistrz ma jednak nadzieję, że na terenie Gminy nie zaczną funkcjonować tego typu obiekty, a jeśli już to się stanie, to będzie to wymagało dodatkowo mobilizacji służb tj. Policji i WOT, aby zapewnili oni izolację chorych od reszty mieszkańców.

 

Jeszcze tego samego dnia Piotr Ryba wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody małopolskiego Piotra Ćwika z prośbą o zmianę decyzji odnośnie lokalizacji w Krynicy-Zdroju pięciu izolatoriów dla chorych na Covid-19.

 

Jest to bezprecedensowe w skali kraju decyzja, aby tyle tego rodzaju placówek zlokalizować w jednej i to stosunkowo niewielkiej miejscowości wolnej do tej pory od Covid-19 - tłumaczy.

 

Ulokowanie izolatoriów spowoduje mniejszy ruch turystyczny i leczniczo-sanatoryjny. Ludzie będą bali się tam przyjeżdżać. Okoliczne ośrodki turystyczne takie jak Muszyna czy Tylicz też mogą w ten sposób ucierpieć. Dodatkowo w Krynicy-Zdroju znajduje się najmniejszy szpital w Małopolsce. W sytuacji, gdy jego personel ma obsługiwać chorych w izolatoriach, to w razie zarażenia chociaż jednej osoby z obsługi, spowoduje to wyłączenie całego szpitala i pozbawienie mieszkanców leczenia szpitalnego.

 

Przypomnijmy. W izolatoriach przebywają osoby z dodatnim wynikiem Covid-19, które nie wymagają leczenia szpitalnego, a nie mogą przebywać w domu.

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować