W Małopolsce powstaną nowe stacje monitorujące promieniowanie – kluczowa współpraca dla bezpieczeństwa regionu

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki podpisali dziś list intencyjny dotyczący rozmieszczenia stacji monitorujących poziom promieniowania jonizującego na terenie województwa małopolskiego. Uroczystość podpisania dokumentu miała miejsce w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

W Małopolsce powstaną nowe stacje monitorujące promieniowanie – kluczowa współpraca dla bezpieczeństwa regionu

Dokument, podpisany przez prezesa PAA Andrzeja Głowackiego i wojewodę Krzysztofa Jana Klęczara, określa zasady współpracy przy realizacji monitoringu radiacyjnego Polski, prowadzonego przez PAA.

– Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego to ważny krok w kierunku wzmacniania systemu bezpieczeństwa radiacyjnego w Małopolsce. W dobie dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości współpraca z Państwową Agencją Atomistyki nabiera szczególnego znaczenia. Dzięki tej inicjatywie będziemy mogli efektywnie monitorować stan promieniowania, a co najważniejsze – szybko reagować w sytuacjach kryzysowych, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańców. Udostępnienie przez nas gruntów Skarbu Państwa na potrzeby posadowienia stacji monitorujących to wyraz naszej odpowiedzialności za region i troski o jego mieszkańców. Każda tego typu inwestycja nie tylko podnosi standardy bezpieczeństwa, ale również wzmacnia naszą gotowość do skutecznej ochrony zdrowia i środowiska. Tylko poprzez prewencję i efektywną współpracę między instytucjami możemy skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom, które – choć niewidoczne gołym okiem – mogą mieć poważne konsekwencje dla nas wszystkich – podkreślił wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Prezes Andrzej Głowacki zaznaczył: – Sukcesywnie zwiększamy liczbę stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych w całym kraju, a plany obejmują także województwo małopolskie. Dlatego bardzo się cieszę z nawiązanej współpracy z wojewodą małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem. Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi monitoring radiacyjny kraju. Eksperci PAA instalują stacje w nowych lokalizacjach, a wyeksploatowane już aparatury zastępowane są nowoczesnymi urządzeniami.
Od kilku lat PAA rozwija sieć monitoringu radiacyjnego. Aktualnie w Polsce funkcjonuje 57 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (PMS – ang. Permanent Monitoring Station), które monitorują ilość izotopów promieniotwórczych w powietrzu i przesyłają te dane do PAA.

Wojewoda Klęczar dodał: – Stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa radiacyjnego naszego kraju. W Małopolsce działają już dwie takie stacje w Krakowie i Tarnowie. Dzięki podpisanemu dziś listowi intencyjnemu ich liczba wzrośnie, co zapewni większe bezpieczeństwo mieszkańcom naszego województwa.

Rozwój monitoringu radiacyjnego związany jest z rządowym programem budowy elektrowni jądrowych, zgodnie z którym do 2033 roku w Polsce ma działać co najmniej 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Agencja prowadzi stały monitoring sytuacji radiacyjnej kraju, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. System monitoringu obejmuje nie tylko stacje PMS należące do PAA, ale także stacje ASS-500 zarządzane przez Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz stacje pomiarowe Ministerstwa Obrony Narodowej i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Dane ze stacji PMS są regularnie przesyłane do PAA i udostępniane publicznie na stronie Agencji: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/.

Stacje stale monitorują poziom mocy dawki promieniowania jonizującego w powietrzu. Wyniki są dostępne w mikrosivertach na godzinę (µSv/h), a różnice w wynikach mogą wynikać z lokalnych uwarunkowań geologicznych i topograficznych.

Źródło: MUW

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować