Pogoda - Sądeckie.pl

24

Dzisiaj jest: 24. 10. 2021 Do końca roku: 68 dni
Jakość Powietrza:

W Małopolsce powstanie 720 mieszkań m.in. w gminach Gorlice, Korzenna oraz Stary Sącz

W Małopolsce powstanie 720 mieszkań m.in. w gminach Gorlice, Korzenna oraz Stary Sącz

Ponad 700 nowych mieszkań zostanie wybudowanych w Małopolsce. Dzisiaj w Brzesku, w obecności wicepremiera Jarosława Gowina, podpisano akt notarialny spółki SIM Małopolska. Uczestnicy zobowiązali się do budowy mieszkań w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. W uroczystości udział wzięli także wiceministrowie: Anna Kornecka i Andrzej-Gut Mostowy.

Wspólnymi siłami – naszego ministerstwa, Krajowego Zasobu Nieruchomości i samorządu w różnych regionach Polski – powstają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Zadaniem spółek SIM jest budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Od początku wierzyliśmy w ten projekt, ale efekty przekraczają nasze najśmielsze oczekiwania i wyobrażenia. Mimo pandemii w ciągu zaledwie kilku miesięcy KZN powołał wspólnie z gminami aż 11 spółek SIM – od Pomorza po Podkarpacie. Przekazał im też nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 21 hektarów. Dzisiaj podpisujemy umowę powołującą do życia nową spółkę – Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową o nazwie SIM Małopolska. Udziałowcy to KZN i 16 gmin z województwa małopolskiego. Wszystkim nam życzę, abyśmy znowu spotkali się jak najszybciej – na rozpoczęciu pierwszych inwestycji budowlanych, a potem na wręczeniu kluczy pierwszym lokatorom – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.


Nowe mieszkania dla mieszkańców Małopolski

W pierwszym etapie planowana jest budowa 720 mieszkań o średnim metrażu 50 metrów kwadratowych. W planach zabudowy wielorodzinnej są mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Przeznaczone one będą na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. To mieszkania dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.


Cieszy nas, jako przedstawicieli rządu, że rozwiązania w zakresie budownictwa społecznego wprowadzone na początku tego roku, spotkały się z tak dobrym odbiorem włodarzy gmin. Pokazuje to także, że formuła społecznego budownictwa czynszowego to właściwy kierunek polityki mieszkaniowej państwa. Choć w Polsce notujemy rekordowe wyniki w sektorze budownictwa mieszkaniowego, to nadal brakuje mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach. Wielu osób wciąż nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Ale każdy ma prawo do wygodnego mieszkania, do życiowej stabilizacji dla siebie i najbliższych. I chociaż nie wszystkich stać na kupno własnego lokalu, to na pewno osoby pracujące stać na regularne opłacanie rozsądnego czynszu. Odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe tych osób są towarzystwa budownictwa społecznego i społeczne inicjatywy mieszkaniowe – powiedziała wiceminister Anna Kornecka.


Mieszkania wybudowane zostaną na gruntach należących do wspólników SIM Małopolska, czyli gmin: Brzesko, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Gorlice, Korzenna, Miechów, Rabka-Zdrój, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice, Zakliczyn.


Potrzeby mieszkaniowe Polaków bardzo dynamicznie rosną. Tym bardziej cenna jest inicjatywa SIM. To fundamentalna potrzeba, by Polacy, polskie młode rodziny miały gdzie mieszkać - mówił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.


Inwestycja jest zabezpieczona finansowo - ma zapewniony stabilny i szeroki wachlarz instrumentów finansowych, który pozwoli gminom na szybką realizację projektów mieszkaniowych. Gminy przystępujące do SIM będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej.


Każda z gmin otrzyma wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę do 3 milionów złotych. Dodatkowo każda gmina przystępująca do SIM Małopolska będzie mogła otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.


Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – spółka budująca dostępne cenowo mieszkania na wynajem

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, to podmiot realizujący budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszu. Od 2022 roku po spłacie kredytu zaciągniętego przez SIM na budowę mieszkań, najemca będzie mógł ubiegać się o własność mieszkania lub skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, czyli rozliczyć wpłaconą partycypację w czynszu (dzięki temu najemca będzie płacił niższy, nawet o 20% czynsz).


Źródło: MRPiT, fot. ilustracyjna

Co sądzisz o tym wydarzeniu

0

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować