W Muzeum Nikifora można obejrzeć wystawę "Łemkowska Bajka. Grafika Anny, Ireny i Lidii Kocur”"

Do końca marca w Muzeum Nikifora w Krynicy - Zdroju (filii Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) można oglądać wystawę pt. „Łemkowska bajka. Grafika Anny, Ireny i Lidii Kocur”. Na wystawie zgromadzono 61 prac artystek - sióstr pochodzących z Gorlic.

W Muzeum Nikifora można obejrzeć wystawę "Łemkowska Bajka. Grafika Anny, Ireny i Lidii Kocur”"

- Łemkowszczyzna, jako kraina wywołująca uczucie nostalgii, jednak bez rozpamiętywania dramatycznej historii tego karpackiego mikroświata, jest cały czas obecna w twórczości sióstr Kocur. Stanowi główne źródło inspiracji dla ich sztuki - wyjaśnia kurator wystawy Zbigniew Wolanin.


Wystawę artystki zadedykowały swojemu ojcu, Michałowi Kocurowi (1946-2015), który wprowadził je w świat twórczości artystycznej. Na wystawie zobaczymy także jego linoryty. Michał Kocur był osobą bardzo uzdolnioną plastycznie, był dla córek dużym autorytetem. 


- Kompozycje tego autora nie przedstawiają Łemkowszczyzny w sposób tak „bajkowy” i poetycki, jaki znamy z prac jego córek. Twórca ukazuje nam piękno architektury konkretnych cerkwi w wymienionych z nazwy wsiach, w sposób bardziej realistyczny. Dokumentuje chylące się ku upadkowi pod brzmieniem czasu, czy też celowo zrujnowane obiekty, takie jak np. wieża i kopuły kaplicy w Banicy, powykrzywiane stare żelazne krzyże z łemkowskich kapliczek i cmentarzy - dodaje  Zbigniew Wolanin.


- Zwiedzanie wystawy twórczości Lidii, Ireny i Anny Kocur i wejście w świat ich „Łemkowskiej bajki” poszerzy na pewno horyzont naszej wiedzy Łemkowszczyzny, prezentowana najczęściej przez pryzmat folkloru, jest w istocie zjawiskiem o wiele bogatszym.  

 

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki: http://muzeum.sacz.pl/strony_filie/muzeum-nikifora/  


Źródło: Materiały nadesłane do redakcji

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować