Pogoda Nowy Sącz

28

Dzisiaj jest: 28. 09. 2023 Dni od początku roku: 270 Dni do końca roku: 94
Jakość: PM 10: % normy PM 2.5: % normy So2: % normy

W Nowym Sączu odsłonięto „Pomnik za Wolność - Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej”

W Nowym Sączu odsłonięto „Pomnik za Wolność - Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej”

W 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w Nowym Sączu obok kościoła św. Kazimierza odsłonięty został „Pomnik za Wolność - Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej”, upamiętniający osoby, które straciły życie w służbie ojczyźnie, w walce o wolność i własne przekonania. W imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz regionalnego samorządu w uroczystości uczestniczyła radna województwa Marta Mordarska.

Uroczyste odsłonięcie pomnika poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Kazimierza, po której zgromadzeni oddali hołd tym, którzy swoim cierpieniem i niejednokrotnie ofiarą życia udowadniali swoje przywiązanie do wolności, patriotyzm i odwagę. Okolicznościową wiązankę kwiatów pod postumentem złożyła radna województwa Marta Mordarska. W dalszej części uroczystości, podczas spotkania w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” przedstawicielka regionalnego samorządu odczytała list marszałka Małopolski, w którym Witold Kozłowski zwrócił się do zgromadzonych na uroczystości odsłonięcia „Pomnika za Wolność".


Słowa uznania kieruję do inicjatorów, twórców i wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego obelisku. Dziękuję tutejszej społeczności za poparcie tego przedsięwzięcia i za pamięć o Bohaterach naszej wolności. (…). Wierzę, że odsłaniany dzisiaj pomnik, jako wymowny znak pamięci, stanie się dla mieszkańców Nowego Sącza ważnym punktem na mapie miasta oraz miejscem, gdzie współczesność spotyka się z przeszłością, zachęcając do zadumy i refleksji. Chyląc czoła przed Bohaterami naszej najnowszej historii, pozostaję z nadzieją, że ta inicjatywa jak najlepiej będzie służyć edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej wszystkich odwiedzających to szczególne miejsce – napisał gospodarz regionu.


„Pomnik za Wolność - Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej" powstał dzięki staraniom Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” i urzeczywistnieniu idei, która przed laty napotkała na liczne przeciwności. Projekt opracował prof. Czesław Dźwigaj, polski artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a sama budowa monumentu została sfinansowana ze środków programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować