Pogoda - Sądeckie.pl25

Dzisiaj jest: 25. 02. 2021
Do końca roku: 309 dniW RCKiK w Krakowie małopolscy Policjanci oddali osocze

W RCKiK w Krakowie małopolscy Policjanci oddali osocze

29 listopada w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie dziewięciu policjantów z Małopolski oddało osocze – to bezcenny dzisiaj dar ozdrowieńców. Ogółem do akcji zgłosiło się ponad 100 policjantów, pracowników Policji a także członków ich rodzin. Policyjni ozdrowieńcy chcą w ten sposób pomóc innym, którzy nadal walczą z wirusem SARS-CoV-2.

 

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta przechodzącego zakażenie i w ten sposób mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa.

 

W pierwszej połowie listopada mundurowi apelowali o pomoc do ozdrowieńców i oddawanie osocza w celu ratowania kolegów, którzy zakazili się koronawirusem. Zwracali się do policjantów, ale także osób cywilnych, które przeszły zakażenie wirusem COVID-19 i spełniały  kryteria do oddawania osocza, by zgłosili się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

 

Na apel odpowiedziało wiele osób, także cywilnych. Ilość oddanego osocza pozwoliła i pozwala na udzielenie pomocy nie tylko chorym policjantom, ale także wielu innym potrzebującym. Akcja wciąż trwa, do tej pory zgłosiło się do niej ponad 100 osób.

 

Są to policjanci i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w Krakowie (m.in. z wydziałów: kryminalnego, ds. zwalczania przestępczości pseudokibiców, dw. z korupcją,  ruchu drogowego, kontroli, ochrony informacji niejawnych, transportu, inwestycji i remontów, informatyki i łączności, kadr, doboru i szkolenia, zespołu ds. inwentaryzacji), jednostek podległych (m.in. z komendy miejskiej i komisariatów w Krakowie, komend miejskich w Tarnowie i Nowym Sączu, komend powiatowych w Brzesku, Bochni, Chrzanowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Nowym Targu, Olkuszu, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce, komisariatów w Słomnikach, Skale, Krzeszowicach, Andrychowie, Nowym Wiśniczu, Skawinie, Makowie Podhalańskim). Na apel odpowiedzieli także policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, krakowskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji, jak również funkcjonariusze z komendy wojewódzkiej Policji w Kielcach. Zgłosiły się także rodziny policjantów.

 

PRZYPOMINAMY:

Pobieranie osocza jest całkowicie bezpieczne i trwa ok. 40 minut. Dawcą osocza mogą być osoby, które:

  • przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami);
  • są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów, natomiast u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji;
  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741). Czynniki dyskwalifikujące opisane są również w dziale, „Kto nie może oddać krwi";
  • są w wieku 18-65 lat.

 

Źródło: KPP Gorlice

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować