W upalne dni zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych

Za oknem piękna pogoda, a temperatura nadal rośnie. Taka aura sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Przypominamy, że takie warunki atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego w szczególny sposób powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo.

W upalne dni zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych

NIE ZOSTAWIAJ DZIECI I ZWIERZĄT W ROZGRZANYM POJEŹDZIE

  • Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę!
  • Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.


BĄDŹ BEZPIECZNY NAD WODĄ

Jeśli chcesz bezpiecznie spędzić czas nad wodą, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, nie pływaj w miejscach, gdzie jest to zabronione lub niebezpieczne – zawsze szukaj strzeżonych kąpielisk, gdzie możesz liczyć na pomoc ratownika w razie potrzeby. Po drugie, nie rzucaj się do wody bez sprawdzenia jej głębokości i stanu dna – możesz się poważnie zranić lub nawet sparaliżować. Po trzecie, nie wchodź do wody zbyt szybko po opalaniu się – daj swojemu ciału czas na dostosowanie się do niższej temperatury i uniknij szoku termicznego. Po czwarte, nie zostawiaj dzieci bez nadzoru w wodzie – zaopatrz je w odpowiednie akcesoria pływackie i ucz je zasad bezpieczeństwa od małego. Po piąte, nie oddalaj się zbytnio od brzegu na materacu lub innej łodzi – załóż kapok lub inną kamizelkę ratunkową. I po szóste, nie pij alkoholu ani innych substancji, które mogą zaburzyć twój osąd i umiejętności – to najczęstsza przyczyna utonięć i wypadków nad wodą.


ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO NA SZLAKU TURYSTYCZNYM

Jeśli planujesz wybrać się na szlak turystyczny, pamiętaj o kilku ważnych zasadach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i komfort. Sprawdź prognozę pogody i przygotuj odpowiednie ubranie, sprzęt, jedzenie. Poinformuj kogoś o swoim celu, trasie i czasie powrotu. Weź ze sobą mapę i telefon z naładowaną baterią. Dobierz szlak do swoich możliwości i nie schodź z oznakowanych ścieżek. Nie podchodź do dzikich zwierząt ani ich nie dokarmiaj. Nie rozpalaj ogniska w lesie, nie hałasuj i nie śmieć. W razie zagrożenia zadzwoń po pomoc na odpowiedni numer: GOPR – 48 601 100 300, TOPR – +48 601 100 300, +48 18 20 63 444 lub Europejski Numer Alarmowy – 112.


PAMIĘTAJ O ZABEZPIECZENIU MIESZKANIA NA CZAS WYJAZDU

Jeśli planujesz wyjechać na dłużej, zadbaj o to, by twoje mieszkanie nie wyglądało na opuszczone. Poproś kogoś zaufanego, by co jakiś czas sprawdzał, czy wszystko jest w porządku, podlewał kwiaty, wyrzucał śmieci i odbierał pocztę. Możesz też zainstalować programatory do włączania i wyłączania światła lub radia, które będą symulować obecność domowników. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu okien i drzwi przed włamaniem. Nie zostawiaj kluczy w łatwo dostępnych miejscach i nie podawaj nikomu informacji o swoim wyjeździe.


PODRÓŻUJĄC SAMOCHODEM ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO

Jeśli podróżujesz samochodem, upewnij się, że jest on sprawny i dobrze wyposażony. Zabierz ze sobą apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, gaśnicę i kable rozruchowe. Sprawdź ciśnienie w oponach, poziom oleju i płynów eksploatacyjnych. Przed wyjazdem zrób plan trasy i zapoznaj się z warunkami drogowymi. Unikaj jazdy w godzinach szczytu i na odcinkach remontowanych. Pamiętaj o regularnym odpoczynku i nawadnianiu organizmu. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości i dostosuj jazdę do warunków pogodowych. Nie prowadź pod wpływem alkoholu lub innych środków zmniejszających koncentrację.


Dbając o te proste zasady, możesz zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczny i spokojny wyjazd.


Źródło: KMPNS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować