Wakacje w Małopolsce poza głównym szlakiem – naturalnie!

Okres wakacji i urlopu to czas, kiedy budzi się w nas duch odkrywcy. Chcemy odwiedzać nieznane dotąd miejsca, doświadczać, próbować nowych smaków i zbierać bezcenne doświadczenia. Niezależnie od tego, ile mamy lat i jaki rodzaj wypoczynku preferujemy - Małopolska ma wiele do zaoferowania! Łapcie 6 ciekawych inspiracji na wakacyjne wyprawy po Małopolsce.

Wakacje w Małopolsce poza głównym szlakiem – naturalnie!

Małopolska oferuje wiele miejsc, gdzie nawet w szczycie sezonu turystycznego można odpocząć z dala od tłumów. Pomimo, że najpopularniejsze destynacje wypełniają się po brzegi turystami, a na niektórych szlakach robi się tłoczno, wystarczy oddalić się o kilka, kilkanaście kilometrów i cieszyć się przestrzenią i licznymi atrakcjami – mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.


Beskid Sądecki i Dolina Popradu

Beskid Sądecki i Dolina Popradu to wprost wymarzona okolica dla miłośników aktywnego wypoczynku. Doskonała infrastruktura rowerowa pozwala zwiedzać okolice z perspektywy rowerowego siodełka. Uważajcie jednak przy wyznaczaniu tras rowerowych eskapad, ponieważ niektóre szlaki są dość wymagające i mogą stanowić problem dla najmłodszych rowerzystów. Dla wielbicieli pieszych wędrówek nie brakuje pięknych, widokowych szlaków dostępnych dla każdego niezależnie od wieku i kondycji. Zróżnicowanie terenu daje wiele możliwości. Orzeźwienie po aktywnym wypoczynku zapewnią wody mineralne, z których słynie region. Uzdrowiska, sanatoria to wymarzone destynacje dla seniorów, którzy nie tylko komfortowo wypoczną, ale również będą mogli wyleczyć liczne schorzenia.


Jura Krakowsko – Częstochowska

Jura to kraina, która zyskuje coraz większą popularność wśród turystów i trudno się temu dziwić, bo niełatwo znaleźć miejsce z tak wieloma możliwościami spędzania wolnego czasu. Dzika przyroda i kamienne ostańce zachęcają do pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Amatorzy wspinaczki znajdą wiele miejsc, gdzie rozwiną swoją pasję, a miłośnicy eksploracji podziemnych zakamarków będą mogli zwiedzać liczne jurajskie jaskinie. Malownicze doliny i rozległe łąki są natomiast wymarzoną przestrzenią do jazdy konnej. Rajdy konne oferują tu liczne, świetnie wyposażone stadniny. Nie zabraknie również atrakcji dla wielbicieli historii – Zamki na Szlaku Orlich Gniazd odkryją przed każdym turystą swoje podwoje i tajemnice. Na Jurze leży także Pustynia Błędowska – największy obszar pustynny w Europie z nietypowymi krajobrazami.


Dolina Karpia i Energylandia

Wizyta w Dolinie Karpia to całe spektrum przeżyć i emocji. Od ekstremalnych doznań dla całej rodziny, jakie oferują zlokalizowane w okolicy parki rozrywki, w tym największy tego typu obiekt w Polsce – Energylandia, po niespieszne wyprawy kajakowe i rowerowe wśród rzek, jezior, bogactwa fauny i flory. Energylandia to park rozrywki dla całej rodziny, oferuje bezpieczną zabawę dla najmłodszych i ekstremalne emocje dla wielbicieli szaleństwa na górskich kolejkach i rollercosterach. W lecie zaprasza również strefa wodnych atrakcji, która przyniesie ukojenie w upalne dni. W okolicy Zatora można skosztować smaku króla okolicy – tradycyjnie hodowanego karpia, którym już przed wiekami raczyli się królowie na wawelskim wzgórzu.


Ziemia Tarnowska i Pogórze Ciężkowickie

Ziemia Tarnowska coraz częściej nazywana jest Małopolską Toskanią. Na łagodnych południowych zboczach okolicznych wzgórz wyrastają liczne winnice. W otoczeniu sielskiego krajobrazu można doskonale wypocząć, spróbować zacnych trunków, a nawet posłuchać muzyki podczas letnich koncertów. Okolice warto podziwiać z góry dzięki wielu wieżom widokowym, z których roztaczają się szerokie panoramy. Wycieczki piesze po Pogórzu Ciężkowickim, Skamieniałym Mieście to doskonała okazja do kontaktu z przyrodą ożywioną i nieożywioną oraz kontemplacji malowniczych widoków. Punktem obowiązkowym jest też wizyta w stolicy subregionu - Tarnowie z pięknym renesansowym ratuszem, rynkiem i gotycką katedrą.


Eko wędrówka z Babią Górą w tle

Podczas kiedy w lipcu i sierpniu najpopularniejsze tatrzańskie szlaki są pełne turystów warto wybrać się w okolice Babiej Góry. Przy dobrej pogodzie wysokogórskie widoki będą nadal z nami, ale za to nie natkniemy się na tłumy i interesująco spędzimy czas. Poza licznymi szlakami pieszymi na gości czekają inspirujące miejsca. Skansen Górali Babiogórskich i Muzeum Zabawki drewnianej w Stryszawie z pewnością oczarują wszystkich, szczególnie najmłodszych. Nieopodal leży Orawa - historyczna kraina pełna niespodzianek i etnoatrakcji. Jedną z nich jest Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej z bogatą ofertą ciekawych warsztatów, które przybliżają tradycje tego terenu.


Kraków z innej perspektywy

Lato to także dobry czas aby zwiedzać Kraków - stolicę Małopolski. Duża część mieszkańców wyjeżdża na wakacyjny wypoczynek i w mieście nie ma tłoku. Oprócz najpopularniejszych atrakcji bez których trudno sobie wyobrazić wizytę w Krakowie warto poszukać mniej popularnych i równie urokliwych miejsc. Dla aktywnych polecamy poranny jogging w Lesie Tynieckim zakończony wizytą w klasztorze Benedyktynów lub spływ kajakowy Dłubnią i Wisłą aby zwiedzić Nową Hutę z zupełnie innej perspektywy. Dla wielbicieli błogiego lenistwa i wodnych atrakcji doskonale sprawdzi się nowe kąpielisko w Przylasku Rusieckim. Na romantyczny spacer polecamy Park Decjusza z autorską galerią Bronisława Chromego.


Jeśli potrzebujecie sprawdzonej informacji i pomocy w planowaniu wycieczek po Małopolsce sięgnijcie koniecznie po narzędzia jakie daje Wam Małopolski System Informacji Turystycznej. Portal visitmalopolska.pl i aplikacja VisitMałopolska to sprawdzone źródło informacji, z którego w każdej chwili możecie skorzystać. Podczas podróży warto też odwiedzić Punkty Informacji Turystycznej, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o regionie i zaopatrzyć się w potrzebne mapy i przewodniki. Życzymy szczęśliwej podróży po Małopolsce – naturalnie!


Źródło: UMWM

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować