Wernisaż wystawy pt. „Harasymowicz u Nikifora”

10 maja 2024 roku w Muzeum Nikifora odbył się wernisaż wystawy pt. „Harasymowicz u Nikifora”. Gościem honorowym był Zbigniew Wolanin, kurator muzeum i etnograf, który przypomniał pierwszą prezentację tej wystawy w 2015 roku. Obecna prezentacja została poszerzona o wybrane, szczególnie piękne oryginalne obrazy Nikifora oraz reprodukcje prac związanych tematycznie z wierszami Harasymowicza dedykowanymi Łemkowszczyźnie.

Wernisaż wystawy pt. „Harasymowicz u Nikifora”

W trakcie wernisażu Barbara Bałuc, polonistka i autorka wielu publikacji o poecie, wygłosiła wykład pt. „Łemkowszczyzna w twórczości Jerzego Harasymowicza”. Dodatkowo, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Powroźniku zaprezentowały wiersze Harasymowicza, w tym Tryptyk Nikiforowski. Wernisaż uświetnili liczni goście, w tym poetki Wanda Łomnicka Dulak i Krystyna Kulej z Piwnicznej. Piotr Trochanowski, łemkowski poeta i regionalista, opowiedział o przyjaźni łączącej Harasymowicza z rodziną Trochanowskich. Wierszami Harasymowicza była zafascynowana ówczesna łemkowska młodzież.

Na zakończenie ogłoszono kolejne wydarzenia towarzyszące wystawie, takie jak spotkanie autorskie z dr. Alanem Weissem, autorem książki o poecie, oraz wycieczkę edukacyjną „Szlakiem Nikifora i Harasymowicza po Łemkowszczyźnie” w czerwcu.

Źródło: MZS

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować