Pogoda - Sądeckie.pl27

Dzisiaj jest: 27. 01. 2021
Do końca roku: 338 dniDane WIOŚ

Wkrótce na ulice Nowego Sącza wyruszy VIII Orszak Trzech Króli

Wkrótce na ulice Nowego Sącza wyruszy VIII Orszak Trzech Króli

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca VIII Nowosądecki Pokłon 3 Króli.

 

Do obecnych na sali zwróciła się wiceprezydent Magdalena Majka.

 

Szanowni Państwo dźwiękami Pastorałki sądeckiej powitaliśmy Państwa na pierwszym i chyba jednym z najradośniejszych spotkań jakie odbywają się w nowosądeckim ratuszu. Chcemy dzisiaj opowiedzieć Państwu o Nowosądeckim Pokłonie Trzech Króli. O ósmym już Pokłonie Trzech Króli, ale chcieliśmy też na chwileczkę wrócić do początków tej tradycji.

 

O szczegółach organizacyjnych tegorocznego Pokłonu opowiedzieli Ks. Prałat Jerzy Jurkiewicz, Bożena Jawor inicjatorka i współorganizatorka pierwszego i później już kolejnych Pokłonów Trzech Króli, Profesor Barbara Porzucek oraz Dyrektor Pałacu Młodzieży Milena Małecka -Rogal.

 

Pokłon gromadzi rodziny i we współczesnym świecie jest potrzeba, abyśmy razem z rodzinami świętowali taką też uroczystość, która gromadzi dzieci z rodzicami, mimo, że czasem ta pogoda jest styczniowa. Cieszymy się, bo coraz więcej Sądeczan przychodzi na Pokłon Trzech króli – powiedział ksiądz Prałat Jerzy Jurkiewicz.

 

Pani Bożena Jawor opowiedziała o tym jak zrodziła się idea organizacji Pokłonu Trzech Króli w Nowym Sączu.

 

9 lat temu i 10 lat temu, kiedy oglądaliśmy wszyscy Pokłony Trzech Króli z kilku miast zaledwie w Polsce, to tak we mnie zrodziła się myśl, a dlaczego nie możemy tego zrobić w Nowym Sączu. I tym pomysłem podzieliłam się z panią Profesor Barbarą Porzucek, a znając jej energię i chęć działania ona od razu podjęła ten temat i w ten sposób 8 lat temu spotkaliśmy się pierwszy raz na konferencji prasowej i oczywiście był ten pierwszy Pokłon Trzech Króli, który nazwaliśmy Nowosądeckim Pokłonem Trzech Króli. Nasz przemarsz jest bardzo ważny. Święto Trzech Króli jest wyrazem głębokiej wiary - powiedziała pani Bożena Jawor.

 

Profesor Barbara Porzucek opowiedziała o tym jak będzie wygląda trasa przejścia Orszaku Trzech Króli.

 

Początek spotkania godzina 10.25. O 10.30 uczestnicy marszu wyruszą z miejsca zbiórki. Jest to ul. Gwardyjska i Lwowska tam, gdzie dawniej był postój taksówek. Następnie przejście ul. Lwowską. Dojście do ul. Św. Małgorzaty (dawna zakościelna). Tam na balkonie będzie przemawiał do zgromadzonych prorok. Potem postój koło Domu Gotyckiego, gdzie będzie czekała św. Małgorzata. Następna stacja to Galeria Marii Ritter, gdzie będzie scena z udziałem Heroda i Trzech Mędrców. Następnie przejście pod ratusz, gdzie Trzej Królowie pokłonią się Jezusowi i wręczą dary. Później nastąpi wspólne kolędowanie. Wydarzenie zakończy Pastorałka sądecka.

 

Dyrektor Pałacu Młodzieży Milena Małecka – Rogal przybliżyła jak orszak będzie wyglądał od strony wizualnej.

 

W przygotowaniu tegorocznego Pokłonu bierze udział ponad 400 osób. Całość będzie trwała około 45 – 50 minut.

 

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Nowego Sącza, Parafia Św. Małgorzaty, I Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Długosza, Pałac Młodzieży oraz Zespół Szkół nr 3 im. B. Barbackiego. VIII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli ma honorowy patronat prezydenta Ludomira Handzla.

 

VIII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli  VIII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli VIII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli

 

Dzisiejszą konferencje uświetnił występ sądeckich kolędników z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, którzy wykonali dwie pastorałki.

 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować