Pogoda - Sądeckie.pl7

Dzisiaj jest: 07. 05. 2021
Do końca roku: 238 dni
Jakość Powietrza

Wystawa Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu

Wystawa Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu

Ada Sari zmarła w 1968 r., pozostając w pamięci kolejnych pokoleń artystów jako wybitna artystka związana ze Starym Sączem. Obecnie w Muzeum Regionalnym im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu znajduje się wystawa poświęcona śpiewaczce. 

 

Zwiedzający mają możliwość obejrzenia zdjęć i pamiątek po artystce, zajrzeć do pisanych przez nią listów i posłuchać jej śpiewu, korzystając z udostępnionych przez muzeum nagrań. Wystawa obejmuje również słynne lustro Ady Sari - a właściwie Jadwigi Szayer, której kariera sceniczna rozpoczęła się w 1909 r.

 

Śpiewaczka zdobyła światową sławę. Była znana również jako wybitny pedagog - Ada Sari przeniosła na polski grunt włoską szkołę śpiewu. Pod jej skrzydłami, śpiewu uczyły się m.in. Urszula Trawińska, Bogna Sokorska i Barbara Nieman. 

 

W maju 1985 r. odbyła się pierwsza edycja Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Od 2001 r. wydarzenie jest znane jako Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Tegoroczna edycja festiwalu już dobiegła końca. Członkowie jury - Małgorzata Walewska i Antoni Malczak złożyli pod tablicą upamiętniającą patronkę konkursu wiązanki kwiatów.

 

Zarówno wystawa muzealna, jak i festiwal są ukłonem w stronę niebywale utalentowanej i charyzmatycznej artystki, której dorobek zapisał się w kartach historii muzyki - nie tylko polskiej. 

Co sądzisz o tym wydarzeniu?

0

Zobacz Również

Komentarze

Zaloguj sie aby komentować